ua en ru

Найбільший з початку війни обмін полоненими: як це було

Найбільший з початку війни обмін полоненими: як це було Фото: обмін полоненими 21 вересня 2022 (t.me/SBUkr)

Україна та Росія провели великий обмін полоненими. У його рамках вдалося звільнити 215 захисників, російській стороні видали 55 військовослужбовців та нардепа Віктора Медведчука.

РБК-Україна зібрало все, що відомо про те, як відбувся цей обмін.

Брифінг щодо повернення захисників України з російського полону

Операція відразу у чотирьох країнах

За словами глави Офісу президента Андрія Єрмака, за дорученням президента Володимира Зеленського робота над обміном розпочалася у день, коли бійці вийшли з "Азовсталі".

"І з цього дня почалася дуже непроста робота, яка включала сотні дзвінків, переговорів, консультацій, пошуків. Починалося все з того, що це здавалося нереальною місією. Особливо це стосувалося наших видатних командирів "Азова", - зазначив він.

Також Єрмак відзначив участь турецької сторони.

"Ми з офісом президента Ердогана постійно спілкувалися, вони відіграли важливу роль, остаточна частина обміну пройшла безпосередньо в Анкарі. А взагалі все відбувалося у чотирьох країнах. З самого ранку ми координували, в Ер-Ріяді ми змогли забрати 10 захисників, які представляли наших партнерів. Для нас це було дуже важливо, і це продемонструвало, що Україна навіть під час цієї жахливої ​​війни з великою повагою ставиться до партнерів, громадяни яких приїхали захищати нашу країну", - наголосив він.

Крім столиці Саудівської Аравії, обмін проходив в Анкарі та Чернігівській області. Один з етапів був у Польщі.

Обмін затримався на кілька годин

За словами Єрмака, вчора був напружений день, переносилися терміни обміну полоненими, затримка становила 7-8 годин. На цьому робота не зупиняється, оскільки на сьогоднішній день у російському полоні залишаються ще багато українців.

З 24 лютого звільнили понад 800 українців

Як заявив в.о. голови СБУ Василь Малюк, це був 20-й обмін. Загалом з початку повномасштабного вторгнення вдалося звільнити 802 особи.

Полонені до останнього не знали, куди їдуть

Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський зазначив, що командири "Азову" не розуміли, де знаходяться. До обміну вони перебували в одиночних камерах на території Росії, решта полонених знаходилася в Оленівці (Донецька область).

Що з Медведчуком?

У голови ГУР Міноборони Кирила Буданова запитали, як росіяни почали просити про обмін Вкітора Медведчука і де він зараз.

"Я не можу прямо відповісти на ваше запитання з однієї простої причини. Якщо я на даному етапі розкрию всі подробиці, всі комунікаційні лінії та особи людей, з якими працюємо ми і які працюють на нас, наступні операції у нас можуть не вийти. Тому поставтеся до цього процесу з розумінням. В інтересах того, щоб процеси тривали, я прошу відтермінувати відповідь на ваші питання. Коли всіх повернемо, розкрию всі подробиці, але не зараз", - відповів Буданов.

Навіщо Медведчук потрібний Путіну

Василь Малюк у відповідь на запитання РБК-Україна заявив, що показник у 200 звільнених військових - це ознака того, що саме Медведчук був топовим зрадником України.

"Наші вороги з ФСБ та інших спецслужб Росії проводять спеціальні інформаційні операції. Цілком імовірно, що в майбутньому вони зможуть використати Медведчука (щоб створити образ жертви режиму, - ред.). Але ми вже давно чітко розуміємо, де гібридні погрози та фейки... А все, що стосується Медведчука, лягло у відповідні кримінальні справи", - зазначив він.

Буданов додав, що Медведчук на цьому етапі найбільше потрібен ФСБ.

"Бо через нього безпосередньо йшло фінансування агентурних мереж, чиновників і так далі. Це засіб впливу та відмивання грошей. Це головна причина, чому росіяни так про нього просили", - заявив голова військової розвідки.

"Я додам тільки те, що це дуже потужний для них носій інформації", - додав Андрій Єрмак.

Умови утримання командирів "Азова" у Туреччині

Звільнені через деякий час з'являться у громадському просторі. На сьогоднішній день вони знаходяться в комфортабельному будинку. Щодо термінів, то вони залишатимуться там певний проміжок часу. Президент Реджеп Таїп Ердоган особисто дав гарантії того, що вони будуть у безпеці.

Раптовий обмін

Увечері 21 вересня з'явилася перша інформація про обмін полоненими. Частково він пройшов на Чернігівщині, українській стороні вдалося повернути захисників Маріуполя. Зокрема, у мережі з'явилися фото начальника патрульної поліції Маріуполя Михайла Вершиніна , парамедика Катерини Поліщук ("Пташка") та старшого сержанта 36-ї бригади Михайла Діанова .

Незабаром з'явилися уточнені дані про те, що вдалося звільнити 215 українських військових, з них 108 - бійці "Азова".

За словами керівника Офісу президента Андрія Єрмака, нинішній обмін - це найпотужніший результат, якого українська сторона досягла з початку повномасштабного вторгнення Росії.

Кого звільнили

У рамках обміну полоненими вдалося звільнити багато відомих українських захисників: Дениса "Редіса" Прокопенка, Сергія "Волину" Волинського, Святослава "Калину" Паламаря, Олега Хоменка, Євгена Бову, Дениса Шлегу, Мар'яну Момонову та інших.

Фото: звільнені в рамках обміну полоненими (t.me/SBUkr)

Також серед звільнених - військовослужбовці Національної гвардії, Військово-морських сил, Збройних сил, військ Територіальної оборони, Служби безпеки України, інших силових структур, а також двоє цивільних. З повним списком можна ознайомитись за посиланням.

Також відомо, що вісім учасників цього обміну пережили теракт у Оленівці (Донецька область) наприкінці липня, внаслідок якого загинули десятки полонених.

П'ятеро під захистом Ердогана

Одним з посередником у переговорах виступив президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган. На його думку, нинішній обмін може стати важливим кроком для припинення війни Росії проти України.

Під гарантії Ердогана російська сторона відпустила п'ятьох захисників Маріуполя. Денис Прокопенко, Святослав Паламар, Сергій Волинський, Олег Хоменко та Денис Шлега, згідно з домовленостями, залишаться в Туреччині до самого кінця війни під особистою протекцією турецького президента.

Найбільший з початку війни обмін полоненими: як це було

Фото: п'ятеро командирів залишаться в Туреччині за протекцією Ердогана (facebook.com/mvs.gov.ua)

Як уточнив президент України Володимир Зеленський, п'ятьох командирів повернули в обмін на 55 російських військовополонених.

"Ми повернули 5 бойових командирів, за яких довелося поборотися найбільше і найскладніше. Їм загрожувала найжорстокіше. 5 супергероїв. В обмін ми віддали 55 тих, хто не заслуговує ані на жаль, ані на співчуття", - зазначив він.

Фактор Медведчука

Ще напередодні ввечері РБК-Україна зі своїх джерел стало відомо про те, що українська сторона в рамках обміну видала обвинуваченого в державній зраді нардепа та одного з лідерів "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука. За нього Москва віддала 200 українських героїв.

"Медведчук - це не просто кум Путіна, а якісно задокументований нами державний зрадник. Його провина повністю зафіксована у відповідних матеріалах, які зібрала СБУ", - пояснив видачу одіозного політика в.о. голови Служби безпеки України Василь Малюк.

За його словами, відпрацьовуючи справу Медведчука, в Україні знешкодили не одну агентурну мережу, а також затримали багатьох зрадників, отримано інформацію для подальших контррозвідувальних заходів. Видача Медведчука не завадить розгляду справ у суді, а також конфіскації заарештованих активів.

Як зазначив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко, обмін цієї особи на 200 полонених показав, наскільки вона насправді важлива для Кремля . Хоча ще навесні у Путіна відкидали будь-яку можливість обміну Медведчука на бійців "Азова" та інших захисників Маріуполя.

Сьогодні російська влада підтвердила звільнення 55 своїх військовослужбовців. Видачу кума Путіна в Москві поки що не прокоментували.

Звільнення 10 іноземних бійців ЗСУ

За посередництва наслідного принца Саудівської Аравії Мухаммеда бін Салмана російська сторона також звільнила 10 іноземних громадян , які брали участь у війні у лавах Збройних сил України. Вчора літак із ними приземлився в Ер-Ріяді.

Таким чином, були звільнені британці Ейден Аслін, Шон Піннер, Джон Хардінг, Ендрю Хілл та Ділан Хілі, американці Александр Друке та Енді Гейн, громадянин Марокко Брагім Саадун, швед Матіас Густавссон та хорват Векослав Пребег.

Примітно, що трьох з них було засуджено до страти в так званій "Донецькій народній республіці".