День апостола Фоми: всі прикмети, що сьогодні не можна робити
День апостола Фоми 19 жовтня за повір'ями повинен пройти ситно та весело, і в народі вірили, що в цю дату порушникам заборон загрожують великі невдачі
Яке сьогодні свято. 19 жовтня християни вшановують пам'ять одного з дванадцяти апостолів Фоми, якого називали Близнюк. Великомученик був убитий язичниками в Індії, де проповідував Віру Христову. У народі дата приурочена до закінчення робіт у городах та у полі, багатому бенкету. Також наші пращури вважали, що в цей день Фоми можна залучити удачу і вилікуватися від хвороб, але для цього необхідно було дотримуватися особливих правил.
Біблійні перекази свідчать, що Фома (Тома Юда, Дідім) жив у галилейському місті Пенеади та був за однією версією рибакою, за іншою - займався теслярською справою. Ісус Христос обрав Фому одним з учнів. Вже після розп'яття і воскресіння Спасителя, апостол, який не був присутній при першій зустрічі Сина Божого з іншими учням, засумнівався в їх розповіді. Він заявив, що повірить тільки після того, як особисто побачить Христа і доторкнеться до ран на Його руках. Після цього Ісус знову з'явився перед апостолами, і згідно з Євангельським оповіданням, Фома увірував і вигукнув: "Господь мій і Бог мій!"
19 жовтня храстиане вшановують пам'ять апостола Фоми (Фреска "Воскреслий Господь зустрічає апостола Фому". Венеціанський майстер. XIV століття. Афон / Фото з відкритих джерел)
Звідси з'явився відомий фразеологізм "Фома невіруючий". Між тим, апостол був дуже міцний у вірі, а в Індії, куди вирушив нести слово Боже, прославився великими чудесами та щедрістю. Фома вважається патроном християнства в Індії. Додамо також, що існує легенда про те, що апостол встиг побувати і в Китаї.
Традиції і заборони у свято:
У народі вірили, що будь-яка брехня в день Фоми може принести невдачі і відвернути достаток, а особливо грішно було пліткувати на свято - тоді весь негатив множиться багаторазово і переходить проти самого брехуна.
Пращури вважали, що в цей день можна за допомогою окрайці хліба зміцнити своє здоров'я, а хворих - вилікувати. Для цього окрайці святили в церквах і пригощали один одного.
По центру щедро накритого столу в кожному будинку ставили свіжий хліб, і чим багатше і різноманітніше господині приготували меню, тим більше достатку очікує всю родину протягом року, а хвороби будуть обходити стороною.
У день Фоми у народі вірили, що хліб може захистити від хвороб (Фото: pixabay)
Головні прикмети у день апостола Фоми:
- Якщо 19 жовтня спокійна погода і немає сильного вітру, то незабаром варто чекати холодів;
- Якщо на день Фоми випав сухий сніг, значить влітку буде багатий урожай;
- По тому, який дим сьогодні, судили про погоду на найближчий час: якщо він піднімається вгору до неба, то буде тепло і сонячно, ну а якщо стелиться по землі, значить скоро підуть дощі;
- Якщо 19 жовтня ввечері зоря яскраво-червоного кольору, то потрібно готуватися до негоди.