ua en ru

Зеленський зустрівся з Байденом: основні заяви

Зеленський зустрівся з Байденом: основні заяви Фото: Джо Байден та Володимир Зеленський (Getty Images)

21 грудня в Білому домі відбулася зустріч Володимира Зеленського та Джо Байдена. Вона була запланована в рамках першої закордонної поїздки глави України з початку повномасштабної війни. Президенти обговорили подальшу співпрацю щодо протистояння російській агресії.

РБК-Україна зібрало головні заяви лідерів країн за підсумками переговорів.

Заяви Зеленського

"Цей візит в США став дійсно історичним для України, для наших відносин з Америкою і для американського лідерства. За 300 днів цієї війни ми розпочали дійсно новий етап у наших взаєминах, ми вийшли на рівень реального союзництва, яке на 100 відсотків наповнено реальним змістом, я сьогодні це відчув на всіх своїх зустрічах, в усіх наших переговорах", - зазначив Зеленський.

Зеленський подякував Байдену за підримку і розуміння України, будівництво і підтримання міжнародної коаліції для посилення міжнародного правопорядку.

"Я вдячний Байдену за його особисті зусилля, його цілеспрямовані мудрі кроки, які об'єднують світову спільноту", - заявив він.

Зеленський також подякував Конгресу США за двопалатну підтримку.

"Головне питання усіх моїх переговорів сьогодні - це зміцнення України. Ми маємо чудові новини, з якими я повертаюся додому. Президент Байден сьогодні оголосив про новий пакет військової допомоги обсягом біля 2 млрд доларів і найсильнішим елементом цього пакету є комплекс Patriot - те, що суттєво посилить нашу протиповітряну оборону. Це важливий крок у створенні дієвого повітряного щита для України, тільки так ми позбавимо державу-терориста її головного інструменту терору - можливості бити по наших містах, по нашій енергетиці, по наших людях. Я вірю, що попри будь-які персональні зміни в складі Конгресу двопалатна і двопартійна підтримка буде зберігатись. Я дякую всім, хто працює саме заради цього", - додав він.

Згадав Зеленський також і про формулу миру, яку пропонує Україна.

"Принципова річ - це формула миру, ми пропонуємо дуже конкретні пункти. Те, що Америка може зробити, щоб допомогти їх виконати. Ми пропонуємо Global Peace Formula Summit і шукати, як відновити територіальну цілісність України", - зазначив президент.

Зеленський також наголосив, що наразі є чітке розуміння, як будуть посилені оборонні спроможності України у найближчі місяці і подякував за це Байдену, не вдаючись у деталі.

  • Справедливий мир. Я не знаю, що таке справедливий мир. А чи є справедлива війна? Для нас мир по-різному справедливий. Для мене, як для президента, справедливий мир - це ніяких компромісів щодо нашої землі, територіальної цілісності, нашого суверенітету, відшкодування всіх збитків, яких завдала російська агресія...Я вважаю, що війна - це велика трагедія і чим довше вона йде, тим більше буде батьків (які втратили дітей через агресію РФ, - ред.), які будуть жити помстою, інакшого сенсу в них жити більше немає. Немає ніякого справедливого миру в війні, яку нам принесли ці нелюди.
  • Сигнал Путіну. Що стосується, який меседж послати Путіну? Я стою в США з президентом Байденом, тому що я його поважаю як людину, як президента, як чоловіка - за його людяність. Для мене це суб'єкт - людина історична. Я можу посилати меседжі президенту Байдену. Наприклад. Ви сказала, що буде після Patriot? Після Patriot ми ще раз дамо сигнал президенту Байдену, що ми хотіли б отримати Patriot. Що стусується президента Путіна, в 2019 році у нас була нормандська зустріч, тоді ми посилали максимальні меседжі президенту Путіну, щоб не було повномасштабного вторгнення. Він всім говорив, що повномасштабної війни ніколи не буде. Він всім брехав. Які меседжі можна йому посилати, після того, що він отруїв наше життя. Він говорить, що після України можуть піти далі. Для чого людині, з хворим відношенням до світу, абсолютно неадекватним, відправляти меседжі?

Заяви Байдена на прес-конференції

На прес-конференції за підсумками зустрічі із Зеленським Байден нагадав про той обсяг підтримки, який США та союзники вже надали Україні: 50 країн взяли на себе зобов'язання про постачання Україні понад 2 тисячі танків та інших одиниць бронетехніки, понад 800 артилерійських систем, понад 2 млн артилерійських снарядів, понад 50 систем РСЗВ

"Я хочу, щоб ви знали, президенте Зеленський, щоб знали всі українці: ми будемо з вами на кожному етапі цього шляху, стільки, скільки знадобиться. Те, чого ви досягли, має значення не лише для України, а й для всього світу", - сказав Байден.

Президент США також згадав про важливість гуманітарної підтримки України та протидії російському терору проти енергетичної інфраструктури України.

  • Єдність довкола України. Ми з Другої світової війни не бачили великого вторгнення до великої європейської країни і ми не бачимо, що Путін хоче змінити свої дії. Путін хотів послабити НАТО, натомість він зміцнив НАТО. Він хотів би, щоб Європа розкололась, а насправді, через його дії, Європа об'єдналася.
  • Путін не може виграти війну. Вільна, незалежна, процвітаюча Україна в безпеці - це бачення (майбутнього України, - ред.). Ми хочемо, щоб війна закінчилася. Ця війна може завершитися в той самий день, якщо б Путін сказав, що виходить з країни, але цього не сталося досі. Потрібно, щоб Україна досягла успіху на полі бою. Вона може досягти цього успіху з нашою допомогою, допомогою союзників. Головне, щоб президент Зеленський, коли буде говорити з росіянами, зміг досягти в цьому успіху. І це залежить від успіху на полі бою. Росіяни зазнають втрат. Два дні тому Путін сказав, що це важче, ніж він думав. Він думав, що може зруйнувати НАТО, Захід, Союз, він був неправий і продовжує помилятися. Він не може виграти цю війну.
  • Вся політика є особистою. Дуже важливо дивитися в очі людині. Я це чесно кажу. Немає жодної заміни тому, щоб особисто говорити з людиною. Саме зараз це відбувається...Путін все більше нападає на цивільні цілі, але він зазнає провалу. Він вже зазнав провалу, тому що знає, що він не може окупувати всю Україну, його не сприймуть українці. Він зазнав провалу і важливо, щоб він і всі бачили, що я і президент Зеленський об'єднані в тому, що Путін не досягне успіху. Я роблю висновки про будь-якого лідера з того, що він говорить. Я чітко бачу, що ця людина (Зеленський, - ред.) займає постійну позицію, він хоче найкращого для своєї країни. Ми зробимо все, що можемо, щоб був успіх.
  • Patriot та ескалація. Я це (ескалаційний ефект через надання Patriot, - ред.) не обговорював з президентом. Це оборонна зброя, це не ескалація. Якщо припиняться напади, вони не будуть її використовувати.
  • Чому не надати Україні все й одразу. Справа в тому, що важливо пам'ятати, що перед вторгненням РФ ми багато допомоги давали Україні. Але, коли почалося це вторгнення, ми понад 20 млрд доларів надали. Сьогодні я ще додав 1 млрд 850 млн на бойову допомогу. Ми тепер зосереджуємо увагу на ППО - ЗРК Patriot є найкращим. Друге - це сотні артсистем з десятків країни, ми працюємо з партнерами, щоб надати Україна танки й броньовані машини. Ви кажете, чому ви не надасте все відразу? З двох причин. Є цілий Альянс, якому важливо підтримувати Україну. І якщо ми дамо Україні те, що фундаментально відрізняється від того, що вже туди надходить, це може призвести до розколу НАТО, ЄС та всього світу. Ми дамо Україні те, що їй треба, щоб досягти успіху на полі бою. Інша причина - я провів кілька сотень годин віч-на-віч з нашими європейськими союзниками, лідерами європейських країн, говорячи про те, наскільки в їхніх інтересах продовжувати підтримку України. Вони повністю це розуміли, але вони не хочуть розпочинати війну з Росією, розпочинати Третю світову війну. І цього можна досягти за рахунок того, щоб Україна здобула перемогу на полі бою.

Байден висловився про зиму та плани Путіна

Байден під час розмови з Зеленським підкреслив, що російський диктатор Володимир Путін намагається використати зиму як зброю, але український народ продовжує надихати світ.

"Ми збираємося посилити здатність України захищати себе, особливо протиповітряну оборону за допомогою ракетної батареї Patriot і навчатимемо українські сили їх використанню", - додав лідер США.

Зеленський зустрівся з Байденом

Зеленський зустрівся з Байденом і першою леді США Джилл Байден на вході до Білого дому. При цьому на запитання він поки що не відповідає.

Фото: Зеленський з подружжям Байден (twitter.com/cmsub)

У мережі також з'явилося відео прибуття Зеленського до Білого дому.

Варто зауважити, що президент України під час свого прибуття до США наголосив, що у ході візиту він планує провести переговори щодо зміцнення стійкості та обороноздатності нашої країни.

"Сьогодні я - у Вашингтоні, щоб подякувати американському народу, президенту і Конгресу за таку необхідну підтримку. А також продовжити співпрацю для наближення нашої перемоги", - наголосив Зеленський.

Зеленський вручив Байдену медаль

Президент України в Білому домі вручив своєму американському колезі медаль від українського командира батареї HIMARS.

"Незаслужено, але цінно", - сказав Байден.

Зеленський зустрівся з Байденом: основні заявиФото: вручення Байдену медалі (twitter.com/steveholland1)

Програма візиту Зеленського

Поїздка президента України в США заздалегідь не афішувалась. Про неї стало відомо лише вночі 21 грудня з повідомлень американських ЗМІ.

Незабаром Володимир Зеленський офіційно підтвердив свій візит до Штатів, під час якого мають відбутися переговори з Джо Байденом, виступ у Конгресі та низка двосторонніх зустрічей.

Згідно з офіційним графіком президента США, він зустріне Володимира Зеленського на Південній галявині Білого дому о 21:00 за київським часом. Після цього стартують двогодинні переговори в Овальному кабінеті.

Підсумкову пресконференцію Байдена та Зеленського анонсовано на 23:30 за Києвом.

Головні теми переговорів

Як стало відомо напередодні зустрічі, президенти мають обговорити:

  • планування подальших дій на полі бою;
  • військову та гуманітарну допомогу;
  • навчання українських військових;
  • санкції проти РФ;
  • економічну підтримку;
  • допомогу в енергетиці.

Пошук шляхів закінчення війни та формула "справедливого миру" Володимира Зеленського - ще одна тема для переговорів, яку в США називають досить делікатною. Оскільки вона стала предметом певних розбіжностей між західними лідерами.

Володимир Зеленський назвав своєю метою поїздки до Штатів зміцнення обороноздатності нашої країни у боротьбі з агресором. "Зокрема, з президентом Джо Байденом обговоримо співпрацю України та США", - зазначив Зеленський.

При цьому у прес-службі Білого дому охарактеризували зустріч лідерів України та США як сигнал російському диктатору Путіну, що Вашингтон підтримуватиме Київ "стільки, скільки потрібно".

У день візиту Володимира Зеленського у президента США вже оголосили про новий пакет допомоги, який включає систему протиракетної оборони Patriot.

Тим часом у виданні Politico з'явилася інформація, що українська делегація має намір обговорити з Білим домом постачання ракетних систем великої дальності або ATACMS, а також американських безпілотників Grey Eagle та Reaper.

Підготовка до візиту Зеленського

Поїздка президента України в США планувалась заздалегідь. Зокрема, Зеленський та Байден обговорювали її під час телефонного дзвінка 11 грудня.

Пропонувалося дві можливі дати: 14 або 21 грудня. Остаточно візит було підтверджено лише 18 грудня.

В адміністрації Білого дому зазначають, що Джо Байден запросив Володимира Зеленського до Вашингтона, оскільки вважає, що війна в Україні перейшла у нову фазу.

За день до від'їзду в США Володимир Зеленський відвідав найгарячішу точку фронту - Бахмут. Тоді ж стало відомо про можливу поїздку та її мету - посилення військової допомоги.

Військові вручили президенту прапор із підписами як презент Джо Байдену та Конгресу, щоб подякувати за надіслану зброю. Зеленський пообіцяв передати подяку, але наголосив, що підтримки союзників недостатньо.

Попередні переговори лідерів

На посаді глави України Володимир Зеленський двічі зустрічався з Джо Байденом.

Його перший візит до Вашингтона відбувся у вересні 2021 року. Тоді президенти обговорювали кроки щодо врегулювання ситуації на Донбасі, енергетику та економіку, реформи в Україні. Однією з тем був можливий запуск "Північного потоку-2".

Через 2 місяці Зеленський та Байден провели ще одну зустріч під час кліматичного саміту в Глазго. Розмова про ситуацію з безпекою відбулася на тлі нарощування сил РФ біля кордонів України.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ президенти говорили лише по телефону.