ua ru

Байден, Путін та Зеленський на саміті G20: чи відбудеться зустріч президентів на Балі

Байден, Путін та Зеленський на саміті G20: чи відбудеться зустріч президентів на Балі Президент РФ Володимир Путін та президент України Володимир Зеленський (колаж РБК-Україна)

За тиждень в Індонезії стартує самміт G20, на який запрошено Володимира Зеленського та Володимира Путіна. Можливість їхньої участі, а також переговорів Путіна з Байденом активно обговорюються напередодні саміту.

РБК-Україна зібрало все, що відомо про ймовірну зустріч лідерів країн на полях G20.

Коли відбудеться саміт

17-й саміт лідерів країн "Групи двадцяти" відбудеться 15-16 листопада на острові Балі в Індонезії, яка цього року є організатором форуму.

Зустріч підсумує роботу міністерських груп країн-учасниць, що тривала протягом усього року. Серед головних тем саміту G20 було оголошено: перегляд глобальної системи охорони здоров'я на тлі пандемії, перехід до сталої енергетики, цифрова трансформація.

Однак після початку повномасштабної агресії РФ, війна в Україні стала одним із пріоритетних питань саміту.

Так, президент Індонезії Джоко Відодо виступив з миротворчою місією, відвідавши Москву та Київ. Також він запросив Володимира Зеленського взяти участь у зустрічі "Групи двадцяти" на Балі в якості гостя.

Чи можлива зустріч Зеленського та Путіна

Незважаючи на заклики західних країн виключити Росію з G20 після повномасштабного вторгнення в Україну, цієї весни Володимир Путін отримав запрошення на саміт, як і всі постійні члени групи.

Володимира Зеленського запросив на міжнародний форум G20 особисто президент Індонезії Відодо під час свого візиту до Києва.

В Індонезії неодноразово заявляли про готовність організувати переговори Заленського та Путіна на полях "Великої двадцятки".

Водночас протягом останніх місяців і від української, і від російської сторони звучать різні заяви про формат участі лідерів обох країн у саміті та про можливість їхньої зустрічі.

За тиждень до початку міжнародних переговорів на Балі офіційного підтвердження участі в них Володимира Зеленського та Володимира Путіна все ще немає.

Президент Індонезії Відодо розповів, що під час нещодавньої телефонної розмови з Путіним глава Кремля не виключив своєї участі у саміті на Балі, "якщо буде можливість", але він може бути присутнім і віртуально.

8 листопада речник президента України Сергій Нікіфоров повідомив, що Володимир Зеленський братиме участь у саміті G20.

"У якомусь форматі, звичайно, Володимир Зеленський візьме участь у саміті G20. Більше сказати не можу", - зазначив Нікіфоров, не уточнивши деталей.

При цьому раніше глава України зазначив, що він не братиме участі в саміті, якщо туди вирушить глава РФ.

Позиція України

Ще у червні у відповідь на запрошення президента Індонезії Володимир Зеленський озвучив дві умови своєї можливої присутності на саміті: ситуація з безпекою та склад учасників.

До того ж на тлі спроби анексії Росією чотирьох українських регіонів Зеленський ухвалив рішення РНБО про "неможливість проведення переговорів" з Путіним.

Після чергової масованої ракетної атаки по українських містах 31 жовтня і фактичного визнання РФ причетності до неї, Україна закликала виключити Росію з G20 і відкликати запрошення Путіна на саміт світових лідерів.

В Офісі президента заявили, що запрошення глави Кремля Володимира Путіна є неправильним сигналом для політичних еліт, оскільки тирани мають бути ізольовані від цивілізованого світу.

Керівник ОП Андрій Єрмак підкреслив, що саміт "Великої двадцятки" має стати черговим майданчиком, який продемонструє підтримку України та єдність міжнародної спільноти.

Що кажуть у РФ

Для Володимира Путіна саміт G20 може стати першим міжнародним заходом після повномасштабного вторгнення в Україну, на якому він буде присутнім разом із західними лідерами.

Участь делегації РФ на полях "Великої двадцятки" підтвердили в Кремлі ще за кілька місяців до саміту, але її склад не уточнили.

Сам Путін наприкінці жовтня пообіцяв присутність Росії на високому рівні під час переговорів та не виключив можливості особистого приїзду до Індонезії.

"Я вдячний керівництву та президенту Індонезії Джоко Відодо за запрошення на "двадцятку". Ми подумаємо, як ми це зробимо. Росія точно абсолютно буде там представлена ​​на високому рівні. Можливо, і я поїду, поки я подумаю", - зазначив лідер РФ.

Переговори Байдена та Путіна

Ще однією інтригою майбутнього саміту є ймовірна зустріч лідерів США та РФ.

У Москві заявляють про готовність розглянути можливість таких переговорів, якщо надійде пропозиція від американської сторони. Водночас у США "не бачать у них сенсу".

Американський президент Джо Байден заявив, що не має наміру зустрічатися з Володимиром Путіним по полях G20.

"Він діяв жорстоко. Я думаю, що він скоїв військові злочини. І тому я не бачу сенсу зустрічатися з ним зараз", - пояснив Байден.

При цьому лідер США не виключив можливості розмови з главою РФ за умови, якщо Путін запропонує обговорити ситуацію із ув'язненою американською баскетболісткою Бріттні Грайнер.