ua ru

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи Фото: за підсумками Ризького саміту українцям "не світить" отримати можливість їздити до країн ЄС без віз

Ризький саміт, що стартував вчора, став четвертим за рахунком у рамках проекту Європейського Союзу "Східне партнерство". Основних питань на порядку денному п'ять: покращення державного управління та верховенство права, розвиток торговельних відносин, енергетична безпека і мобільність громадян. Звичайно, головним для України було питання про безвізовий режим з ЄС. Також повідомлялося, що одним з ключових питань буде розгляд продовження санкцій Європейського Союзу проти РФ, однак пізнійше ця інформація не підтвердилася. Участь у саміті взяли президент України Петро Порошенко, президент Вірменії Серж Саргсян, президент Азербайджану Ільхам Алієв, президент Молдови Микола Тімофті, прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі і прем'єр-міністр Білорусі Андрій Кобяков. Також у заході беруть участь представники Євросоюзу. Саміт почався 21 травня і продовжується 22 травня.

17:40 Саміт "Східного партнерства" у Ризі завершений. Про те, як він проходив, і які заяви на ньому звучали, можна прочитати нижче. Українська сторона оцінює результати заходу досить високо і розраховує на отримання безвізового режиму з ЄС вже у 2016 р., про що на прес-конференції розповів Президент Петро Порошенко. Пропустили виступ глави держави і його спілкування з журналістами можуть ознайомитися з відеозаписом.

17:06 Прем'єр-міністр Швеції Стефан Левен зазначив амбіційність угоди про асоціацію України з Європейським союзом під час зустрічі з Петром Порошенко в ході саміту в Ризі, передає прес-служба глави держави. Треба думати, це позитивна характеристика, так як після цієї заяви Левен запевнив, що Швеція і надалі буде підтримувати Україну, "оскільки це стосується міжнародних принципів і цінностей, закріплених у Гельсінському заключному акті". Будемо сподіватися, всеєвропейська підтримка України врешті-решт принесе плоди, які не загублять наші політики і чиновники.

16:38 Зазначимо, що за підсумками Ризького саміту залишилася задоволена не тільки українська сторона - голова Європейської ради Дональд Туск також висловив задоволення результатами заходу. "Я задоволений самітом, незважаючи на непростий процес підготовки декларації. Дискусія щодо формулювань була дуже складною, але нічого не змінилося щодо наших намірів, ми залишаємося на нашому шляху. Ніхто не обіцяв, що "Східне партнерство" означатиме вступ у ЄС, і ми підтверджуємо попередній курс", - заявив Туск. Щодо безвізового режиму з Україною Туск повідомив, що в цьому питанні все залежить від виконання нашою країною взятих на себе зобов'язань.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: голова Європейської ради Дональд Туск

16:28 І знову про найбільш хвилюючому. Під кінець своєї прес-конференції Президент Петро Порошенко повідомив, що тепер Україну від безвізового режиму відділяє лише технічна сторона питання, а всі політичні моменти вже залагоджено. "Ми на сьогодні прибрали всі політичні перешкоди для отримання Україною безвізового режиму. Закінчені всі дискусії. Сьогодні було чітко зазначено, що залишилися технічні питання, які полягають у тому, щоб були влагоджені питання безпеки та ідентифікаційних документів, створення ID-картки, які замінять внутрішній паспорт. Ми забезпечимо ефективну реалізацію інтегрованого управління кордонами, коли прикордонники будуть мати всі дані, починаючи з інформації з Інтерполу", - заявив Порошенко. За його словами, він робитиме все від нього залежне для виходу на позитивний результат - проведе відповідні наради та допоможе уряду скоординувати дії в цьому напрямку.

Очевидно, щоб його аргументи при спілкуванні з урядом сприймалися найбільш серйозно, Порошенко запросив главу Європейського парламенту Мартіна Шульца відвідати Україну в червні, і отримав його згоду. Крім того, Президент погодив візити в Україну ряду інших європейських лідерів. "Ми домовилися про дуже інтенсивному графіку візитів, які будуть здійснені в Україну, які мають не тільки прикладне, а й політичне значення. Візит 2 червня Президента Європарламенту, візит на початку червня прем'єр-міністра Канади (Стівена Харпера, - ред.), домовилися про візит прем'єр-міністра Хорватії, інших європейських лідерів, які повинні відбутися в кінці травня на початку червня", - розповів Порошенко.

16:13 На прес-конференції після закінчення офіційних заходів саміту Петро Порошенко наголосив на серйозності заяви про те, що ЄС вітає той поступ, який зробили Україна і Грузія на шляху до безвізового режиму. Він також повідомив, що результати оціночної місії ЄС щодо безвізового режиму можуть з'явитися раніше грудня 2015 р., про що раніше заявляв Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. "Звіт Єврокомісії щодо України не пізніше 15 грудня, але ми чітко усвідомлюємо, що це буде раніше. Реформи будуть коштувати Україні безвізового режиму", - заявив Порошенко. Ну, думаємо, ми потерпимо, навіть якщо результати будуть не раніше грудня - головне, щоб не пізніше, і щоб вони були позитивними для подальшого діалогу щодо скасування віз між Україною та ЄС.

16:02 Продовжуючи спілкування з пресою, Петро Порошенко зазначив, що в найближчий час ще ряд країн ратифікує угоду про асоціацію між ЄС і Україною. "Вже 20 країн ратифікували угоду про асоціацію та під час наших зустрічей ми отримали запевнення, що деякі країни зроблять це найближчим часом", - розповів Порошенко. Також, за його словами, всеосяжна зона вільної торгівлі вступить в силу з 1 січня 2016 р. Окремо глава держави відзначив, що Україна вітає рішення ЄС укласти угоду про вільний авіапростір.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: Петро Порошенко

15:53 Після закінчення офіційних заходів Ризького саміту Президент України Петро Порошенко дав персональну прес-конференцію, де наголосив, що скептичні прогнози щодо результатів заходу не справдилися. Також він підкреслив, що всі делегати солідарні з Україною в питаннях Криму і Донбасу. "Для нас дуже важливо, що незаконна анексія Криму і агресія на Донбасі розглядалися на всіх дискусіях на саміті. Я радий, що всі делегати проявили єдність в ЄС і солідарність з Україною", - заявив Порошенко. Президент України також додав, що на всіх зустрічах, які він провів у рамках саміту європейські партнери демонстрували ґрунтовну підтримку. Це все, звичайно, добре, але як слова Порошенка співвідносяться з тим, що делегати відмовилися засудити незаконну анексію Криму у підсумковій декларації саміту?

15:46 Опублікований текст декларації Ризького саміту "Східного партнерства". Чи можна віднести її до дипломатичних перемог України - питання. З одного боку, учасники саміту підтримали незалежність і суверенітет України. "Учасники саміту підтримують всі зусилля, спрямовані на деэскалацию і політичне розв'язання конфлікту, засноване на повазі до незалежності України, її суверенітету та територіальної цілісності. Вони закликають всі сторони конфлікту оперативно і повністю дотримуватися мінські угоди від вересня 2014 року і комплекс заходів по їх впровадженню від лютого 2015 року", - йдеться в документі. Крім того, в декларації міститься заклик звільнити всіх заручників на Донбасі.

З іншого боку, у підсумковому документі не знайшлося місця загального осуду незаконну анексію Криму - у тексті декларації міститься згадка про засудження анексії півострова тільки Європейським союзом. Втім, нагадаємо, про таке рішення "кримського питання" європейські дипломати говорили ще вчора.

З фотокопією повного тексту декларації можна ознайомитися в матеріалі РБК-Україна.

15:42 На прес-конференції за підсумками саміту "Східного партнерства" Україна отримала настільки очікуваний сигнал про можливу лібералізації безвізового режиму. Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер повідомив, що звіт Європейської комісії щодо виконання плану дій щодо лібералізації безвізового режиму України з ЄС буде представлений у грудні. "Приблизно 15 грудня Єврокомісія опублікує черговий звіт щодо України", - повідомив Юнкер.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер

15:22 Прес-конференція за підсумками засідання Ризького саміту виявилася несподівано короткою і вже завершилася. Для тих, хто не мав можливості дивитися її у прямому ефірі, РБК-Україна готує текстові розшифровки самих цікавих і важливих моментів, з якими ви зможете ознайомитися найближчим часом. Крім того в рамках саміту тривають зустрічі та прес-конференції європейських лідерів і глав делегацій країн "Східного партнерства".

15:12 Є ймовірність того, що наступний саміт "Східного партнерства" відбудеться в Молдові, так як Президент Молдови Микола Тімофті запропонував провести саміт 2017 р. у своїй країні. Запрошення прокоментував (втім, досить розпливчасто) голова Європарламенту Мартін Шульц. "Президент Молдови зробив запрошення. А ми побачимо, як буде", - сказав Шульц.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: Президент Молдови Микола Тімофті

15:05 Виступаючи на прес-конференції за підсумками саміту в Ризі, прем'єр-міністр Латвії Лаймдота Страуюма привітала Україну і Грузію, які, за її словами, дуже активно працюють над виконанням всіх умов, щоб до кінця року Європейська комісія могла прийняти рішення про безвізовий режим. "Ми підкреслили в декларації підтримку з боку ЄС територіальної цілісності і неподільності всіх країн "Східного партнерства", - заявила також прем'єр Латвії.

14:54 Розпочалася підсумкова прес-конференція учасників саміту "Східного партнерства" в Ризі. Охочі можуть спостерігати трансляцію того, що відбувається в прямому ефірі і навіть з перекладом на російську за посиланням. Відео з українським перекладом транслюється телеканалом "112".

14:49 Консенсус досягнутий! Міністр закордонних справ Польщі Гжегож Схетина заявив, що Азербайджан все-таки підписав декларацію за підсумками Ризького саміту. "Те, що підписав Азербайджан, це заслуга Дональда Туска (голови Європейської Ради, - ред.)", - додав Схетина в коментарі РБК-Україна.

14:40 Як передає кореспондент РБК-Україна, підписання декларації затягується через позиції Азербайджану. За словами міністра закордонних справ Хорватії Весна Пусіч, з цих причин заява не може бути підписана зараз, але "буде підписана пізніше". Правда міністр не уточнила буде підписана декларація пізніше сьогодні, або вже на іншому саміті. Голова Європейського парламенту Мартін Шульц підтвердив, що Азербайжан не згоден з деякими пунктами декларації, тому не підписує декларацію.

14:24 В ході двосторонніх зустрічей у рамках Ризького саміту, Президент України Петро Порошенко поспілкувався з прем'єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном. Серед іншого вони обговорили можливість розгортання миротворчої місії на сході України. Як повідомляє прес-служба глави держави, Порошенко поінформував Кемерона про стан виконання мінських угод, а також про затримання двох російських військових на Донбасі. "Девід Кемерон запевнив Петра Порошенка, що Україна і надалі може розраховувати на підтримку з боку Великобританії", - йдеться в повідомленні. Слова підтримки - це завжди приємно, але це не більше ніж слова.

14:03 Всупереч заявам з приводу головних тем Ризького саміту, які з'являлися напередодні цього заходу, міністр закордонних справ Данії Мартін Лидегор по його закінченні повідомив, що питання санкцій стосовно Росії на саміті не порушувалося. "Це питання не обговорювалося. Ця зустріч взагалі не присвячена цьому питанню", - наголосив Лидегор. Зазначимо також, що Ризький саміт зараз завершився, лідери ЄС покидають зал засідань. Очікується, що скоро розпочнеться підсумкова конференція по заходу.

13:49 Нагадаємо, що в ході саміту в Ризі Петро Порошенко провів тристоронню зустріч з президентом Франції Франсуа Олландом і канцлером Німеччини Ангелою Меркель, про подробиці якої розповіли в прес-службі глави держави. Так, під час розмови лідери країн скоординували зусилля напередодні зустрічі "Великої сімки" в Мюнхені в червні цього року. Також на зустрічі піднімалася тема ситуації на сході України і в черговий раз звучали затерті до дірок заяви про необхідність виконання всіх пунктів мінських домовленостей. А Порошенко звернув увагу на відсутність прогресу у звільненні заручників, зокрема Надії Савченко, яку незаконно утримують в Росії.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: Зустріч Петра Порошенка з Ангелою Меркель і Франсуа Олландом

13:40 Зазначимо, що ще перед початком засідання саміту "Східного партнерства" Президент Литви Даля Грібаускайте вирішила підбадьорити українців. "До кінця цього року буде рішення щодо скасування віз для України, і я вірю, що вона отримає безвізовий режим", - заявила Грібаускайте. При цьому вона зазначила, що безвізовий режим є наріжним каменем європейського співробітництва. Спасибі, Даля! Ми знаємо, що ви є давнім другом України.

13:19 Глава Національного банку України Валерія Гонтарєва, також присутня на саміті в Ризі, не втрималася від заяв на одну з найбільш животрепетних для українців тем курсу гривні. "Ви бачите, ситуація стабільна, ви бачите прогнозні розрахунки, які є в нашій програмі допомоги від МВФ. Я думаю, що ми будемо знаходитися в цих параметрах і ситуація буде стабільна", - пообіцяла Гонтарєва, додавши, що лавная завдання НБУ зараз - це почати нарощувати чисті резерви. На жаль, варто визнати, що довіра до Нацбанку в Україні останнім часом підірвано, так що слова глави цієї структури навряд чи заспокоять громадян.

13:01 Як передає прес-секретар Президента Святослав Цеголко у своєму Twitter, виступаючи сьогодні на пленарному засіданні Ризького саміту, Президент України Петро Порошенко заявив, що Україна солідарна з іншими країнами "Східного партнерства" у питанні співпраці з Європейським Союзом. "Сьогодні Україна бореться не тільки за свою незалежність, а й за право Грузії, Молдови, Білорусі бути Європою", - підкреслив глава держави. Це звичайно дуже добре, що він так переживає за майбутнє країн-сусідів, але варто визнати, що і в "своїй хаті" до наведення порядку поки що далеко.

12:41 Зазначимо, що прем'єр-міністр Польщі Ева Копач приїхала на саміт з твердою позицією щодо очікувань від сьогоднішнього заходу. "Коли я сюди їхала, то у мене були дві мети: щоб не відсунутися навіть на півсантиметра від того, що було досягнуто у Вільнюсі, і щоб пішли вперед справи з візової лібералізацією для України і Грузії. У підсумковій декларації я досягла обидві ці цілі", - заявила Копач. Також прем'єр зазначила, що в тексті декларації Ризького саміту буде міститися пункт про "європейську перспективу" країн-учасниць "Східного партнерства", в тому числі України, і підтвердила, що там є пункт щодо Криму.

12:21 Віце-голова Єврокомісії Валдіс Домбровскіс, підписав угоду про виділення Україні 1,8 млрд євро макрофінансової допомоги, прокоментував цю подію у своєму Twitter. "Європа стоїть разом з Україною в ці складні часи, як політично, так і фінансово. Європа буде і надалі підтримувати Україну", - написав він. Цікаво, що у своєму повідомленні, написаному англійською, Домбровскіс замість "Europe" написав "Europa", що зараз же викликало єхидні зауваження коментаторів. "Europa - це такий новий еврократический термін?", - задали питання в першому ж коментарі.

12:03 А ось і перше досягнення України на саміті в Ризі! Наша країна і Єврокомісія підписали угоду про виділення Україні 1,8 млрд євро макрофінансової допомоги. Як повідомляє кореспондент РБК-Україна, допомога буде розділена на три транші за 600 млн євро. З української сторони документи підписали міністр фінансів України Наталя Яресько та голова Національного банку Валерія Гонтарєва, з європейської - віце-голова Єврокомісії Валдіс Домбровскіс. "Ця допомога найбільша сьогодні і показує, що ЄС вірить в можливе проведення реформ в Україні. Президент і прем'єр України щодня рука об руку втілюють реформи", - намалювала ідилічну картину Наталія Яресько, підписуючи документ. Заява Валерії Гонтарєвої лежало у більш практичній площині. Зокрема, вона зазначила, що допомога буде використана на стабілізацію бюджету та проведення реформ.

11:44 В рамках саміту "Східного партнерства" у Ризі Петро Порошенко проводить зустріч з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і Президентом Франції Франсуа Олландом. Про це у своєму Twitter написав прес-секретар глави держави Святослав Цеголко. Про що саме розмовляють глави держави, залишається "за кадром".

11:32 Відзначимо, що в коментарі журналістам канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що очікує від Ризького саміту вироблення єдиної позиції по захисту територіальної цілісності України та Грузії. "Очікування - це підписання спільного комюніке, в якому підтвердилася б захист територіальної цілісності. Це спільна позиція і це важливо для окремих країн, таких як Україна і Грузія", - підкреслила канцлер.

11:04 Петро Порошенко, який прибув на саміт одним з останніх, не відмовляється від своєї рішучості з приводу позитивних підсумків Ризького саміту. Перед початком засідання Президент висловив упевненість в тому, що кінцева декларація саміту буде позитивною для України. "Все буде добре", - запевнив журналістів Порошенко. Як вдалося з'ясувати кореспонденту РБК-Україна, після закінчення офіційної частини саміту Порошенко проведе в Ризі ряд двосторонніх зустрічей: з прем'єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном, прем'єр-міністром Греції Алексісом Ціпрасом, президентом Латвії Андрісом Берзіньшем та швецким прем'єром Стефаном Льовен.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: європейські лідери вітають Петра Порошенка

10:46 Всі лідери Євросоюзу вже прибули на саміт "Східного партнерства", передає кореспондент РБК-Україна. Найближчим часом відбудеться офіційна зустріч, на якій буде обговорюватися кінцевий документ за підсумками заходу. Президент України Петро Порошенко прибув на саміт в числі останніх.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: учасники саміту в Ризі

10:34 Як передає кореспондент РБК-Україна з місця подій, яка прибула на саміт представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могерини випромінює оптимізм. "Я думаю, що це буде хороший день для Європейського Союзу і кожного з шести партнерів", - заявила Могерини перед початком заходу. Правда, при цьому вона уточнила, що сенсацій від Ризького саміту чекати не варто, проте його результат буде взаємовигідною для всіх партнерів. "Наші відносини з кожним партнером вкрай важливі як для нас, так і для них, навіть якщо до кожного у нас різні підходи", - зазначила дипломат.

10:17 Незважаючи на те, що, за словами Йоханнеса Хана, поки невідомо, якою буде позиція саміту в Криму, вже можна з упевненістю сказати, що учасники зустрічі не обійдуть це питання стороною. Так, прем'єр-міністр Фінляндії Олександр Стубб запевнив, що в кінцевій декларації пункт по Криму точно буде. "Ми точно будемо говорити про Росію, ми не уникнемо цього питання, "Східне партнерство" не проти когось, але в декларації точно буде що-то, по Криму", - розповів він.

10:01 Цікаво, що прибув в "Замок світла", комісар з питань європейської політики сусідства і переговорів по розширенню Йоханнес Хан заявив, що робота над заключним документом саміту ще триває. Він також не зміг відповісти на питання журналістів про те, якою буде позиція саміту з Криму. Нагадаємо, що ще вчора Президент України Петро Порошенко заявив про те, що лідери країн-членів ЄС, які представляють Європейську народну партію погодили текст підсумкової декларації саміту Східного партнерства. Очевидно, що або Хан, або Порошенко в даному питанні хитрує. Нам же залишається лише чекати результатів.

9:34 Біля входу в Національну бібліотеку Латвії прем'єр-міністр країни-господині саміту "Східного партнерства" Лаймдота Страуюма разом з головою Європейської ради Дональдом Туском і головою Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером зустрічають гостей саміту. До них також приєдналася представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могерини.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: Дональд Туск, Федеріка Могерини, Жан-Клод Юнкер і Лаймдота Страуюма

9:20 У п'ятницю 22 травня в Ризі починається офіційна частина саміту "Східного партнерства", організованого Євросоюзом. Захід відбудеться в Національній бібліотеці Латвії, відомій як "Замок світла". Як повідомляє кореспондент РБК-Україна з місця подій, політики вже почали прибувати на саміт, першою приїхала прем'єр-міністр Латвії Лаймдота Страуюма, в черговий раз підтвердила можливість отримання безвізового режиму в 2016 р. для України і Грузії. Всього ж у заході беруть участь близько 50 політиків. Нагадаємо, сьогодні відбудеться пленарне засідання саміту, за підсумками якого буде підписано декларацію. Україна очікує, що в ній буде вказана чітка дата лібералізації візового режиму з ЄС.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: Національна бібліотека Латвії

23:31 На сьогодні офіційні заходи в Ризі завершилися. Про те, як вони проходили, і які заяви на них звучали, можна прочитати нижче. У п'ятницю В столиці Латвії пройде пленарне засідання саміту "Східного партнерства", за підсумками якого буде прийнята резолюція. Наскільки вона виправдає очікування України - дізнаємося вже завтра, 22 травня. Слідкуйте за розвитком подій в Ризі на РБК-Україна.

23:15 Білорусь, що не дивно, покладає великі надії на саміт. Міністр закордонних справ країни Володимир Макей заявив, що Білорусь очікує, що завдяки Ризького саміту Європа буде островом світу і спокою. Зокрема це стосується стабільності в самій країні. "У нас одні очікування, ми хочемо, щоб цей саміт дав нам надію на те, що наш регіон залишиться стабільним і мирним, а не регіоном конфронтації. З цими очікуваннями ми йдемо на цей саміт", - сказав міністр закордонних справ Білорусі. Що ж, ці очікування нічим не гірше, ніж мрії українців про безвізовий режим з ЄС. Будемо сподіватися, що і ті, і інші збудуться.

23:01 Зазначимо, чтона ехто європейські лідери також наголосили на тому, що ЄС і Росія не конкуренти і країни "Східного партнерства" не повинні приймати чиюсь сторону. "Я думаю, що зустріч, яку ми повинні провести підкреслить, що кожна країна "Східного партнерства" є суверенною державою і має вибирати за себе", - заявила прем'єр-міністр Данії Хелле Торнінг-Шмітт. Також вона підкреслила, що з різними країнами "Східного партнерства" ЄС різнорівневі відносини.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: прем'єр-міністр Данії Хелле Торнінг-Шмітт

22:46 В рамках Рижского саммита не раз звучало заявление о том, что членство в ЕС не является темой проекта Европейского Союза «Восточное партнерство». В частности подобные высказывания звучали из уст президента Еврокомиссии Жана-Клода Юнкера и канцлера Германии Ангелы Меркель. "Кожна демократія в Європі має європейську перспективу, але це не тема для цієї зустрічі. В России не сомневаются, что ЕС единый, и что у нас особое отношение к нашим шести партнерам по соседству на востоке, но это не встреча о членстве в ЕС и не по отношению России", - сказал Жан-Клод Юнкер. А Меркель в свою очередь подчеркнула, что хоть Европейский Союз и отодвинулся от России, но "Восточное партнерство - это не инструмент для расширения ЕС".

22:27 Голова Європейського парламенту Мартін Шульц рішуче підтримує Україну. По прибуттю сьогодні на вечерю до Президента Латвії Андріса Берзіньшу він заявив, що ЄС не може відкладати рішення щодо України. "Зараз не час для дебатів і довгострокової концепції щодо України. Рішення потрібно приймати відразу. Рішення, які нам потрібні, - це інвестиції в Україну, її зростання, працевлаштування. Нам також необхідно бачення того, яким чином ми можемо наблизити наших східних партнерів в Європу", - сказав голова Європарламенту.

22:19 "Східне партнерство - це не конкурс краси між Росією і ЄС", - заявив сьогодні голова Європейської ради Дональд Туск як відповідь всім тим, хто вважає, що "Східне партнерство" спрямована проти Росії. За його словами, "незважаючи на дестабілізацію, агресію, навіть війну", в ЄС 25 з 28 лідерів дотримуються єдиної позиції. Також глава Європейської ради підкреслив, що найбільш важливо, щоб країни Східного партнерства почали змінюватись зсередини на благо своїх громадян. Він зазначив, що незважаючи на побоювання перед такими змінами, Європейський Союз є надійним партнером. "Наше партнерство - це коли ми йдемо крок за кроком вперед, так як будувався ЄС. Крок за кроком означає, що ми прогресуємо в торгівлі, енергетиці та мобільності, реформи, що також є в найкращих інтересах наших партнерів", - сказав Туск.

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: голова Європейської ради Дональд Туск

22:03 У Євросоюзі не втомлюються підкреслювати серйозність свого відношення до "Східного партнерства". Зокрема, на урочисту вечерю до президента Латвії Андрісом Берзіньшу приїхали всі лідери ЄС, передає кореспондент РБК-Україна. При цьому більшість з європейських лідерів у своїх виступах стосувалися ситуації в Україні (подробиці читайте пізніше в цьому ж матеріалі). Зазначимо, що вечеря, хоч і є офіційним заходом за участю всіх учасників саміту, що проходить формально поза його. Офіційно ж Ризький саміт відкривається тільки завтра.

21:50 Лідери Європейської народної партії, що зустрілися в рамках підготовки до саміту "Східного партнерства", схвалили декларацію, що закликає Російську Федерацію звільнити народного депутата України Надію Савченко та інших незаконно затриманих осіб. "Закликаємо до повного виконання мінських угод, починаючи з повного дотримання перемир'я і відведення важкої зброї, а також обміну полоненими, звільнення незаконно затриманих осіб, включаючи Надію Савченко, відновлення Україною повного державного контролю над кордоном, виведенням всього "іноземного збройного контингенту", зброї і найманців з української території. Закликаємо до повного виконання мінських угод, що є передумовою для будь-якого поліпшення відносин з Росією", - йдеться в декларації.

Не забули в ЄНП і російську агресію проти України в цілому, засудивши анексію і окупацію Криму і Донбасу, що створює загрозу для безпеки в Європі".

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: Надія Савченко

21:29 У той же час експерти оцінюють перспективи успіхів на саміті не надто високо. Зокрема, на думку політичного аналітика Інституту євроатлантичного співробітництва Володимира Горбача, чекати чогось надприродного від Ризького саміту "Східного партнерства", де абсолютно різні шість країн шукають щось спільне з Європейським Союзом, не варто."На такого роду заходах очікувати якихось великих проривів для України в плані інтеграції з ЄС не варто. Я думаю, основне, чого має навчити нас цей саміт - робити акцент у питанні євроінтеграції не на зовнішні помпезні зустрічі, а на роботу всередині самої країни, приділяти більше уваги не міжнародним публічним зборам, а важкою, рутинної, часом бюрократичної роботи", - розповів експерт РБК-Україна. Добре б, щоби ця наука пішла українській владі про запас.

20:57 Перед початком саміту в Ризі Петро Порошенко заявив журналістам, що на засіданні Європейської народної партії лідери країн-членів ЄС погодили текст підсумкової декларації самиита. За його словами, в декларації пункт про введення безвізового режиму з 2016 року у разі, якщо Україна виконає всі вимоги до листопада 2015 року. "Я повністю задоволений. Це - сильний сигнал і політичне рішення про економічну підтримки, політичної підтримки", - сказав Порошенко.

20:29 На думку голови профільного парламентського комітету з питань євроінтеграції Ірина Геращенко, позиція Євросоюзу щодо безвізового режиму з Україною буде формуватися, виходячи з двох обставин. Перше з них - конфлікт на сході країни, друге-виконання Україною своїх зобов'язань щодо другої фази плану дій для лібералізації візового режиму з ЄС. "Війна на сході, війна на Донбасі впливає на позицію європейської сторони. Там бояться нелегальних мігрантів. І, хоча про це ніхто не говорить, але ті країни, які визначають клімат в ЄС, бояться можливої нелегальної міграції", - пояснила Ірина Геращенко РБК-Україна. Що ж, наших європейських партнерів можна зрозуміти - питання нелегальних і навіть легальних мігрантів в окремих країнах ЄС вже стоїть досить гостро.
Однак, на думку Геращенко, списати невдачі України на євроінтеграційному шляху тільки на донбаський конфлікт не вийде. "Є план дій з візової лібералізації, друга його фаза, де є чіткі позиції, які Україна повинна виконати для того, щоб отримати безвізовий режим. Якщо бути чесними, зараз ми маємо другий звіт Єврокомісії, який був опублікований недавно, і бачимо, що по деяких позиціях Україна відстає. Ми маємо по двох позиціях повний прогрес, з восьми - частковий, по чотирьох - ще менше і одна взагалі не виконана", - заявила нардеп.

20:05 Президент України приїхав на Ризький саміт в оптимістичному і рішучому настрої. Під час заходів, які проводилися перед офіційною частиною саміту, Петро Порошенко заявив, що чотири країни затягують процес ратифікації угоди про асоціацію України з Європейським союзом. Але, за його словами, Україна в процесі євроінтеграції "перейшла Рубікон і повернення назад не може бути".

Ризький саміт: черговий зигзаг на шляху до Європи

Фото: Петро Порошенко у Ризі

19:42 На саміт в Ризі прибутку Президент Латвії Андріс Берзіньш і голова МЗС Ірландії Мичеэл Мартін. Берзіньш зазначив, що сьогодні буде обговорюватись подальший розвиток "Східного партнерства", для якого, за його словами, є кілька шляхів. А Мичеэл Мартін заявив, що Європа солідарна з Україною щодо конфлікту з РФ.

19:15 Голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв сподівається, що на Ризькому саміті стане відомо, коли може бути оголошена дата скасування візового режиму з ЄС для короткострокових поїздок з України. "Я думаю, що не буде ані провалу, ані шаленого успіху. Зараз, на саміті, я думаю, що буде тільки визначена дата, коли оголосять про лібералізацію... У мене є така інформація ", - заявив Ар'єв РБК-Україна. Ну що ж, і то добре - головне, щоб ця дата лежала в якомусь найближчому, не надто далекому майбутньому.

18:49 Польське агентство PAP, спираючись на свої джерела, повідомляє, що Безвізовий режим для громадян України з країнами Євросоюзу буде введений