ua en ru

Рейтинг єдиних кандидатів від "Удару і "Батьківщини" вимірюють GfK, SOCIS, КМІС, "Рейтинг"

Партія "Удар" і об'єднана опозиція замовили чотирьом найбільшим соціологічним компаніям України дослідження, яке повинне визначити рейтинг кандидатів від цих політичних сил у мажоритарних округах. Мета опитування - разом подивитися, у кого з кандидатів реальні шанси, і зняти інших, щоб ті не заважали потенційному переможцю. Про це пише "Forbes Україна".

Читайте також: "Удар" і "Батьківщина" домовилися про висунення єдиних кандидатів, - джерела

Дослідження проводять Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), компанія "GfK - Україна", центр соціальних і маркетингових досліджень SOCIS і соціологічна група "Рейтинг". В якості консультантів залучені співробітники центру Разумкова і ще ряду невеликих соціологічних компаній. Цю інформацію виданню підтвердили представники двох політичних сил, а також самі соціологи.

"Дійсно, ми зараз проводимо опитування в мажоритарних округах на замовлення партії "Удар" і "Батьківщина", працюємо разом з колегами з GfK, КМІСу, "Рейтингу" та інших компаній", - говорить Олексій Антипович, директор соціологічного агентства "Рейтинг".

"Удар" і "Батьківщина"

За словами Сергія Пашинського (№ 27 у списку "Батьківщини"), результати соцопитування керівництво двох партій має отримати не пізніше 10 жовтня нинішнього року.

"Соцопитування проходить більш ніж в 40 мажоритарних округах, - говорить Пашинський. - Після чого керівництво партій ухвалить рішення про те, хто з двох кандидатів зніме свою кандидатуру, а хто продовжить виборчу кампанію як єдиний опозиційний кандидат".

За словами Ірини Геращенко (№ 6 виборчого списку партії "Удар"), партія Віталія Кличка наполягає, щоб при визначенні єдиного кандидата від опозиції були враховані також рейтинги депутатів-самовисуванців, які "неодноразово доводили свою опозиційність". Правда, прізвища таких кандидатів вона називати відмовилася.

Масове залучення соціологів для проведення опитування представники двох партій пояснюють двома причинами. По-перше результати дослідження ні в кого не повинні викликати сумнівів. По-друге, опитування проходить в максимально стислі терміни. На думку Андрія Биченка, директора соціологічної служби Центру Разумкова, для проведення подібного дослідження необхідно два тижні. Але з коментарю Пашинського можна зробити висновок, що перед соціологами стоїть завдання провести дослідження за тиждень. Вони навіть не взялися отримати та обробити дані з 70 округів, як від них спочатку вимагали.

Така поспішність недивна. Адже відповідно до закону "Про вибори народних депутатів України", партії можуть звернутися до Центральної виборчої комісії (ЦВК) із заявою про скасування реєстрації своїх кандидатів не пізніше, ніж за 12 днів до дня голосування, тобто до 15 жовтня включно. Добровільно відмовитися від участі у виборах кандидати можуть також не пізніше цієї дати.

Читайте також: "Батьківщина" і "Удар" оголосять список узгоджених кандидатів за 12 днів до закінчення кампанії, - Павленко

Ще один список

За словами Анатолія Гриценка (№ 2 у списку об'єднаної опозиції), до 14 жовтня дві партії мають намір провести з'їзд, на якому буде оприлюднено загальний список кандидатів по мажоритарних округах. Після чого партії спрямують звернення до ЦВК про відкликання кандидатів, які не потраплять до цього списку. Партія "Удар" виставила своїх кандидатів у всіх 225 мажоритарних округах, об'єднана опозиція - тільки в 183. "Батьківщина" віддала опозиційний прапор в 35 округах представникам "Свободи", а ще в семи - кандидатам від партії "Собор".

За словами Гриценка, партія "Удар" і об'єднана опозиція попередньо домовилися про єдиних кандидатів тільки приблизно в двох третинах округів, де беруть участь представники обох партій.

"У половині округів, які залишилися, кандидатів визначать за результатами соціологічного дослідження. А от в інших округах кандидати від партій не хочуть знімати свої кандидатури", - говорить Гриценко.

Григорій Немиря (№ 7 у списку "Батьківщини") повідомив виданню, що питання єдиного списку по "мажоритарці" Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов обговорювали під час зустрічі з Юлією Тимошенко, яка відбулася 2 жовтня, де Немиря також був присутній.

"Юлія Володимирівна таку ініціативу підтримала, тому що вона з самого початку займала позицію, що звільнити країну від Віктора Януковича можна лише спільними зусиллями всіх опозиційних сил", - сказав Немиря.

За його словами, під час зустрічі обговорювалося також питання, в яких округах "Батьківщина" може зняти своїх кандидатів.

Третій зайвий

За словами Гриценка, в переговорах між об'єднаною опозицією і партією "Удар" не беруть участі представники "Свободи". Це підтверджують і представники цієї політсили.

"Ні "Батьківщина", ні партія" Удар "не зверталися до нас із пропозицією взяти участь в узгодженні єдиного кандидата", - повідомив Юрій Сиротюк (№ 14 партійного списку). За його словами, соціологічні виміри, які провела ця партія, свідчать, що рейтинг її представників у всіх 35 округах вище, ніж у конкурентів з партії "Удар". "Наприклад, в окрузі № 163 в Тернополі наш кандидат Олексій Кайда має рейтинг 50%, а Віталій Максимов, кандидат від партії "Удар"- тільки 20%, але від партії "Удар" пропозицій зняти його кандидатуру до нас не надходило", - говорить Сиротюк.

Нагадаємо, вибори до парламенту України 28 жовтня 2012 р. пройдуть за змішаною системою. 225 депутатів оберуть за партійними списками і стільки ж за мажоритарною системою в одномандатних округах. Зараз у боротьбі за депутатські крісла беруть участь більше 5 тис. кандидатів. Для проходження до Верховної Ради партії повинні подолати 5% бар'єр. За даними останніх соціологічних опитувань, шанси на це є у Партії регіонів, партії "Батьківщина", партії "Удар" і Комуністичної партії, а рейтинги "Свободи" і партії "Україна - вперед!" оцінюються як "прикордонні".