Рада попередньо схвалила запуск ринку землі: що зміниться
Законопроект дозволяє продавати землю іноземним компаніям з 2024
Верховна рада України на пленарному засіданні 13 листопада у першому читанні підтримала законопроект про запуск ринку землі. РБК-Україна розбиралося, що пропонує проект № 2178-10, який викликав багатогодинні дискусії в парламенті.
Хто зможе купити землю
Схвалений за основу законопроект пропонує змінити статтю 130 Земельного кодексу, яка регулює, хто може бути власником землі в Україні. Зокрема, право власності зможуть отримати громадяни України, українські компанії, територіальні громади і держава.
При цьому іноземці та особи без громадянства зможуть набувати право власності на землю в порядку спадщини, але протягом року зобов'язані будуть продати її. Зазначимо, очікується, що до другого читання цей пункт буде істотно змінено, та іноземці зможуть купувати землю, лише якщо дане рішення підтримають на референдумі.
У чинній редакції покупцями землі можуть бути тільки громадяни України з сільськогосподарською освітою або досвідом роботи в цій сфері, а також ті, хто займається веденням товарного виробництва. Також таке право є у компаній, статутними документами яких передбачено ведення сільськогосподарського виробництва.
Скільки землі можна буде купити?
Сукупна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина або компанії, з урахуванням пов'язаних осіб або юридичних осіб, буде наступною:
- в межах однієї об'єднаної територіальної громади - не має перевищувати 35% земель такої громади;
- у межах однієї області чи Автономної Республіки Крим - не має перевищувати 8% земель такого регіону;
- не має перевищувати 0,5% земель сільськогосподарського призначення України.
При цьому орендар матиме переважне право на придбання ділянки за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається. А в разі продажу на аукціоні - якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих.
Землю можна буде придбати в розстрочку
У розстрочку терміном до п'яти років зможуть купити землю ті, кому належить право постійного користування та право довічного успадковуваного володіння ділянками, а також орендарі, які отримали землю шляхом переоформлення права постійного користування. Розстрочка платежу буде розраховуватися за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок.
Обмеження для іноземців
Також до 1 січня 2024 року забороняється покупка землі компаніям, бенефіціарами яких є іноземці або особи без громадянства. Обмеження поширюються на ділянки державної і комунальної власності, а також приватні ділянки і паї, призначені для ведення товарного і особистого селянського господарства.
При цьому дані обмеження не поширюються в разі покупки ділянок, які використовуються на правах оренди, емфітевзису, за умови, якщо:
- з моменту державної реєстрації юридичної особи - набувача права власності пройшло не менше 3 років;
- право оренди, емфітевзису виникло до набуття чинності цього пункту.
Фігуранти санкційних списків не зможуть придбати землю
Законопроект пропонує також внести зміни до закону "Про санкції". Зокрема, види санкцій доповняться забороною на придбання у власність земельних ділянок. Це означає, що фізичні або юридичні особи, які перебувають під санкціями, не зможуть отримати українську землю.
Нотаріусів зобов'яжуть перевіряти покупців на відповідність вимогам Земельного кодексу
Передбачається, що при оформленні угоди про купівлю-продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення нотаріус зобов'язаний буде перевіряти дотримання передбачених Земельним кодексом вимог до покупців. Нотаріус зможе використовувати дані Реєстру прав на нерухоме майно, Земельного кадастру, Реєстру актів цивільного стану громадян та Реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для встановлення сукупної площі ділянок у власності заявника та пов'язаних осіб.