УДЦР: для ліквідації контрабанди смартфонів потрібна політична воля нардепів
Як вважає регулятор, в Україні необхідно відновити систему обліку мобільних терміналів
В Україні існують можливості для ліквідації контрабандних схем на ринку мобільних терміналів. Про це йдеться в заяві держпідприємства "Український держцентр радіочастот" (УДЦР), повідомили 15 лютого у прес-службі регулятора.
"Потрібно тільки народним депутатам проявити політичну волю і прийняти відповідні закони, які б відновили систему обліку терміналів", - заявив директор з адміністративних питань УДЦР Вадим Гулько, додавши, що зараз необхідно приймати найжорсткіші заходи адміністративного і правового характеру, щоб зупинити контрабанду мобільної електроніки.
"Зараз в Україні на ринку мобільних терміналів цілком реально повторення критичної ситуації 2008 року, коли "сірий" імпорт мобільних терміналів становив майже 95%, і тому УДЦР всіляко підтримує жорсткі заходи правоохоронних органів у боротьбі з контрабандою цієї групи товарів і вважає за доцільне відновлення реєстрації кодів IMEI", - зазначив Гулько.
За його словами, дорогу "сірому" імпорту відкрили за допомогою поправки в закон "Про радіочастотний моніторинг", чим було фактично зруйновано систему обліку кодів IMEI мобільних терміналів як досить ефективний інструмент контролю за ввезенням та експлуатацією РЕЗ на території України у 2009-2014 роках.
Так, завдяки впровадженню у 2009 році системи обліку мобільних терміналів тільки за півроку надходження до держбюджету за рахунок митного збору за митне оформлення склали 570 мільйонів гривень проти 60 млн грн до впровадження системи. Бюджет-2013 отримав близько 1,3 млрд гривень, тоді як за п'ять місяців 2014, після скасування реєстрації кодів IMEI, показники надходжень знизилися до 700 мільйонів гривень.
Раніше, на конференції Міжнародного союзу електрозв'язку в травні 2014 року українська система обліку кодів IMEI була визнана однією з найкращих в світі для боротьби з контрафактними пристроями. Як уточнили в УДЦР, цей досвід Європейський союз планує використовувати вже в цьому році.
"Незважаючи на добробут багатьох країн Євросоюзу в цьому питанні, там дійшли висновку про необхідність підвищення контролю за ввезенням, використанням РЕЗ і ВП на території країн-членів ЄС. Починаючи із червня 2016 набирає чинності директива 2014/53/ЄС, згідно з якою будуть відслідковуватися обладнання РЕЗ та ВП на всьому ланцюгу від імпортера до покупця, а також будуть діяти жорсткі санкції щодо порушень, які включають і заходи кримінального покарання", - йдеться в повідомленні.
Як уточнив регулятор, в питанні про введення інструментів контролю за нелегальним імпортом мобільних пристроїв його підтримує Асоціація підприємств інформаційних технологій.
"Законодавче зобов'язання операторів призупиняти обслуговування терміналу, код ІМЕІ якого має статус забороненого, введення жорстких санкцій до операторів, які відмовляються припиняти обслуговування таких терміналів, та інші норми можуть надати митникам і прикордонникам істотну допомогу у справі захисту національного ринку України від нелегального імпорту", - резюмували в держцентрі радіочастот.
Опубліковано УДЦР 15 лютого 2016 р.
Як повідомлялося, УДЦР запропонував повернути обов'язкову реєстрацію мобільних ІМЕІ.
Нагадаємо, напередодні у Києві податківці вилучили контрабандну партію Apple на понад 10 мільйонів гривень.