ua en ru

СБУ попередила про повторне вилучення сервера УГКЦ у львівської IT-компанії

СБУ попередила про повторне вилучення сервера УГКЦ у львівської IT-компанії Фото: обшук з вилученням IT-обладнання (прес-центр Служби безпеки України)

Перший візит правоохоронців було санкціоновано постановою Галицького райсуду Львова

Служба безпеки України (СБУ) продовжує слідчі дії в офісі львівської компанії "АйТі-Сфера", де 11 березня її співробітники провели обшук з вилученням серверів. Про це сьогодні повідомляє профільний інтернет-журнал AIN.ua.

Як зазначається, візит правоохоронців було санкціоновано постановою Галицького районного суду міста Львова на "вилучення технічних засобів та пристроїв, які здійснюють аудіомоніторинг, запис і прослуховування телефонних розмов абонентів".

Згодом IT-компанія домоглася повернення частини вилученого обладнання, однак силовики, як уточнює директор "АйТі-Сфери" Віталій Ковалишин, "передумали і збираються знову його вилучити".

"В ході обшуку співробітники СБУ не могли дати чітких пояснень, що конкретно вони шукають, показуючи сайт компанії з інформацією про те, що програмна АТС і колл-центр мають функцію запису телефонних розмов", - розповів AIN.ua Ковалишин.

З його слів, будь-яке ПЗ для автоматизації колл-центрів як вітчизняних, так і міжнародних брендів може записувати розмови, при цьому користувач зобов'язаний попередити абонента про те, що може проводити запис розмови для поліпшення якості обслуговування.

Водночас співробітники СБУ, як додав Ковалишин, наполягали на тому, що софт "АйТі-Сфери" є спеціальним технічним засобом. В ході обшуку було вилучено два сервери: один - основний сервер розробки ПО Webitel, другий - належить прес-центру Української Греко-Католицької Церкви, на якому розміщуються всі сайти УГКЦ.

"Компанія "Айті-Сфера" на волонтерських засадах здійснювала технічний супровід цього сервера УГКЦ, вилучення якого призвело до відключення офіційних інформаційних ресурсів церкви в усьому світі", - сказав Ковалишин.

Пізніше, після звернень УГКЦ, співробітники СБУ повернули сервер із церковними сайтами, завдяки чому їхню роботу було відновлено.

Як заявив Ковалишин, сьогодні вранці йому подзвонили із СБУ, повідомивши про необхідність провести повторне вилучення обладнання. "Сервер тоді повернули, щоб церква не здіймала галас. А сьогодні сказали, мовляв, попереджають заздалегідь, що знову заберуть сервер, а нам дали час на те, щоб ми зробили церкві якийсь бекап", - переказав IT-підприємець.

За словами керівника "АйТі-Сфери", основний сервер, на якому знаходиться вихідний код програми і менеджер генерації ліцензій на ПЗ, й зовсім не повернуто. Його вилучення 11 березня частково паралізувало роботу компанії. Крім того, силовики вилучили під час обшуку три 3G-модеми, які разом з усієї вилученою технікою тепер "АйТі-Сфера" планує повернути через суд і вже звернулася по допомогу до юристів.

Як зазначається, у переліку клієнтів компанії правоохоронці виявили контрагентів з Російської Федерації та Донецької області. 15 березня СБУ опублікувала прес-реліз про те, що правоохоронці "розкрили шахрайську схему надання послуг міжнародного зв'язку, вилучили спеціальне телекомунікаційне обладнання для фіксації телефонних розмов і відкрили кримінальну справу за статтею 359 (незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації) ККУ".

СБУ попередила про повторне вилучення сервера УГКЦ у львівської IT-компанії

Також, за словами Ковалишина, співробітники СБУ почали розробку за статтею 258-3 "Створення терористичної групи чи терористичної організації" на підставі того, що один з контрагентів, зареєстрований у Донецькій області, купував ПЗ "АйТі-Сфери" ще у 2013.

"16 березня мене викликали на допит у якості свідка, в ході якого я повідомив, що наша компанія не є оператором зв'язку і жодних послуг у цьому напрямку не надає. Я також показав документи про авторське право і функції нашого програмного забезпечення, після чого мені пообіцяли повернути сервер до кінця тижня і відновити нормальну роботу компанії", - наголосив Ковалишин, додавши, що до 22 березня СБУ не тільки не повернула основний сервер, але й вирішила знову вилучити пов'язане з роботою УГКЦ обладнання.

"Такі дії з боку СБУ негативно позначаються не тільки на конкретно нашій компанії, але й підривають інвестиційний клімат України в цілому і в IT-галузі окремо. Сподіваємося, що дане непорозуміння найближчим часом буде вичерпано, наші розробки будуть повернуті, і роботу компанії буде відновлено в повному обсязі", - резюмував львівський IT-бізнесмен.

Компанія "АйТі-Сфера" займається розробкою програмного забезпечення для автоматизації контакт-центрів під торговою маркою Webitel на платформі Terrasoft (Terrasoft Webitel Call Manager -Terrasoft Press - для автоматизації друкованих ЗМІ). Є партнером компанії Terrasoft, найбільшого в СНД постачальника комплексних рішень у сфері управління взаємовідносинами з клієнтами (CRM).

Нагадаємо, як заявив напередодні голова комітету Верховної Ради з питаньінформатизації та зв'язку Олександр Данченко, інформація про те, що нібито "70% вилучених силовиками за 2015 серверів містили сепаратистський контент", не відповідає дійсності, оскільки її було вирвано з контексту.

Як зазначалося, йшлося винятково про критичні випадки, коли "СБУ оперативно мала вилучати обладнання, яке реально використовувалося і становило загрозу національній безпеці і обороні України".

Нагадаємо, за даними першого заступника голови ДФС Сергія Білана, торік податкова міліція провела планові перевірки у 15 українських IT-компаніях із близько п'яти тисяч, відкривши в цілому чотири кримінальні провадження.

Втім, за даними представників галузі, правоохоронці провели "понад 20 атак на сектор ІТ, що призвело до втрат у сумі 10-15 мільйонів доларів" за підсумками року.