Не мають сенсу! 5 непотрібних аналізів, на які не треба витрачати гроші
У сучасному світі існують непотрібні аналізи й обстеження, які взагалі не допомагають покращити стан здоров'я. Часто людям буває легше зробити більше, аніж з’ясовувати, які саме аналізи є показовими, а які - ні.
Про це повідомляє РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на сайт медичної спільноти "Бережи себе".
Найчастіше недієві обстеження люди роблять до прийому в лікаря. Пацієнти думають, що це дасть їм зрозуміти, чи варто взагалі звертатись до фахівців або щоб заощадити час. Однак, в такому разі людина витрачає свої кошти та час на те, що не має сенсу.
Ендокринолог Діна Крилова назвала аналізів, які не варто здавати до консультації з лікарем.
Індекс HOMA-IR
Інсулінорезистентність переслідує кожного, хто має надмірну вагу або ожиріння. І часто людям так хочеться побачити на лабораторному бланку, що причина стану саме в цьому - індексі HOMA, який вважають діагностичним критерієм при інсулінорезистентності.
Однак, варто знати, що індекс розраховується на основі показників інсуліну та глюкози натщесерце в сироватці крові. Але не варто спішити здавати цей аналіз, оскільки даний показник не є достовірним.
Річ у тім, що протягом дня кількість інсуліну в сироватці крові може коливатися.
"Наприклад, сьогодні ви з’їли тортик - інсулін підвищився. А вже завтра ви практично не будете споживати вуглеводів, тож інсуліну виробиться значно менше", - каже лікар.
Також на рівень інсуліну впливає фізична активність. Значення інсуліну постійно коливається, тому на нього не можна орієнтуватися.
Кортизол у сироватці
Кортизол - це відомий "гормон стресу". Тобто цей показник може дуже різко й швидко підійматися за будь-яких хвилювань, навіть при незначному фізичному навантаженні.
"Якщо ми шукаємо захворювання, повʼязане з високим рівнем кортизолу, тоді варто перевіряти лише кортизол добової сечі, слини або робити дексаметазоновий тест. Бо кортизол у сироватці може бути високим навіть за відсутності захворювань", - додала ендокринолог.
Пролактин під час вагітності та грудного вигодовування
Діна Крилова розповіла, що пролактин завжди підвищується під час вагітності та грудного вигодовування. Такий аналіз не має сенсу робити в такий період життя жінки.
Найкраще перевіряти рівень пролактину, якщо у вас є порушення менструального циклу, безпліддя, постійне відчуття нагрубання або виділення з молочних залоз.
Чоловікам можуть призначити це обстеження, коли є проблеми з сексуальним здоровʼям або при гінекомастії (патологічне збільшення грудних залоз).
Магній
Лікар каже, що виражений дефіцит магнію визначити можна. Однак, недостатність - не завжди. Зазвичай лікар орієнтується на скарги пацієнта.
В "рутинній практиці" цей аналіз крові не призначають, адже він не відображає справжньої картини кількості магнію в організмі.
Такий аналіз доречний і його варто призначати лише при при порушенні кальцієво-фосфорного обміну.
Тестостерон
В Україні концентрацію вільного тестостерону в лабораторіях визначають переважно методом імуноферментного аналізу.
На відміну від методу рідинної хроматографії - мас-спектрометрії, такий метод не є достатньо ефективним. Це суттєво обмежує використання цього показника для діагностики гіперандрогенії.
За словами ендокринолога, більш показовими натомість будуть такі обстеження, як тестостерон загальний, індекс вільного тестостерону та дегідроепіандостерон сульфат (DHEA-S).
Лікар закликає не довіряти рекламі й не робити купу аналізів перед візитом до лікаря. Тільки фахівець може зрозуміти, які саме обстеження потрібні в вашому окремому випадку.
"Не витрачайте даремно кошти й час на не показові аналізи", - закликала Діна Крилова.
Раніше ми повідомляли, коли українці можуть зробити аналізи абсолютно безкоштовно.
Також ми писали, чи треба платити за аналізи для профілактичних оглядів школярів.
Цей матеріал призначений для загальноосвітніх цілей і його не слід використовувати для постановки медичних діагнозів чи самолікування. Наша мета - надати читачам точну інформацію про симптоми, причини і методи виявлення захворювань. РБК-Україна не несе відповідальність за будь-які діагнози, які можуть бути поставлені читачами на основі матеріалів з цього ресурсу. Ми рекомендуємо не займатися самолікуванням, і у разі будь-яких занепокоєнь стосовно здоров'я звернутися до лікаря.