ua en ru

Хто придумав дарувати подарунки на Новий рік та Різдво: цікаві факти про свята

Хто придумав дарувати подарунки на Новий рік та Різдво: цікаві факти про свята Хто придумав традицію дарувати подарунки та хто їх дарує зараз (freepik com)

Традиція дарувати подарунки на Різдво, день Святого Миколая та Новий рік існує кілька тисяч років. Цей звичай існував ще у стародавньому Єгипті – подарунки дарували у дні зимового сонцестояння.

Що відомо про традицію класти подарунки під ялинку – читайте у матеріалі Styler.

Коли почали дарувати подарунки

Однієї версії з приводу традиції дарувати подарунки не існує, і цей звичай приписують одразу кільком історичним періодам та народам. Відомі також факти про дарування з часів стародавніх цивілізацій.

Наприклад, у Вавилоні в зимовий період шанували бога Таммуза і чинили обряд покладання дарів під високі дерева.

У Стародавньому Римі було свято Сатурналії, яке за своїми описами було схоже на святкування Нового року. Його відзначали на честь закінчення збирання врожаю - у грудні, напередодні дня зимового сонцестояння.

Свято тривало кілька днів, і громадяни не вчилися, не працювали, скасовувалися державні справи й навіть страти. Крім того, була традиція дарування - багатії дарували один одному коштовності й роздавали дрібні подарунки біднякам.

Стародавні римляни дарували один одному подарунки, зроблені своїми руками, фрукти, гілки дерев. Найщедріші подарунки дарували філософам та вченим – їх особливо шанували на той час.

У день зимового сонцестояння обмінювалися подарунками й вікінги.

Відлік нового року з 1 січня запровадив римський імператор Юлій Цезар – у 46 році до н. е. У цей день давні римляни приносили жертвопринесення Янусу.

А ось дарувати подарунки саме на Різдво пов'язують із християнством – за біблійною легендою, у ніч народження Ісуса Христа волхви принесли до будинку його батьків дари – золото, ладан та смирну.

Хто дарує подарунки?

У багатьох культурах подарунки приносить Святий Миколай. У США та ще кількох країнах - Санта-Клаус. А ось Дід Мороз існує лише в Росії та кількох країнах пострадянського простору.

У Німеччині, Угорщині, Швейцарії, Чехії та Ліхтенштейні подарунки приносить Крісткінд – це молода дівчина в образі ангела, якій діти пишуть листи.

В Італії існує власний персонаж – Бефана. Це жінка, яка літає на мітлі, а на Різдво спускається димарем, щоб залишити подарунок.

В Іспанії є своя легенда про подарунки - про Трьох Королів. Діти пишуть їм листи про свої побажання, і вони приходять у ніч на Різдво із подарунками. Зазвичай це солодощі, які залишають у черевику біля вікна.

Що було заведено дарувати та де залишали подарунки

З давніх-давен основними подарунками були солодощі, яблука, випічка, а також дрібні подарунки - стрічка, скринька, ремінь, шпилька, іграшка. Довгий час подарунки було заведено залишати у черевику біля вікна чи біля каміна. А потім на камін почали вішати панчохи.

Згодом подарунки стали об'ємнішими та дорожчими, тому в панчохи та черевики вони вміщатися перестали. Їх стали просто залишати просто під ялинкою.

У Великій Британії, Шотландії довгий час існував звичай вішати подарунки на ялинку - так робила королева Вікторія. Але гілки ялинок ламалися від подарунків, тому їх згодом стали залишати на підлозі.