ua en ru

Зеленський звернувся до Верховної ради: головні заяви

Зеленський звернувся до Верховної ради: головні заяви Фото: президент України Володимир Зеленський (president.gov.ua)

Президент України Володимир Зеленський виступив з традиційним щорічним посланням до Верховної ради.

РБК-Україна наводить основні заяви.

Оновлено від 18:00

У мережі з'явилося відео послання президента до Верховної ради.

Свій виступ Володимир Зеленський розпочав з того, як останні 10 місяців змінили Україну та світ.

"Україна стала одним з глобальних лідерів. Наші національні кольори - це міжнародний символ сміливості й незламності. У будь-якій країні, на будь-якому континенті, коли бачать синьо-жовтий - знають, що це - про свободу. Про народ, який не здався, який вистояв і обʼєднав світ. Завдяки Україні світ повірив, що цінності - дають силу. Повірив услід за нашою боротьбою. Світ упевнився, що тиранія програє. Услід за нашою вірою. Світ побачив, що свобода може стати переможцем. Услід за нашими здобутками на полі бою. Обовʼязково стане", - зазначив президент.

Україна об’єднала Європейський союз

За його словам, українці допомогли Заходу віднайти себе знов і повернутися на глобальну арену. Наразі ніхто на Западі вже не боїться Росії.

"Ми допомогли Євросоюзу набути справжньої суб’єктності… Саме Україна об’єднала Європейський союз. Виявилося, що це можливо! І тепер Європа захищає себе. Європа долає кризи. І це - попри колосальні ресурси, кинуті Росією на те, щоб зламати наш континент", - заявив Зеленський.

Він підкреслив, що вперше в історії Євросоюз допомагає оборонятися від масштабної російської агресії. А деякі країни переглянули поняття нейтралітету і допомагають Україні.

Настав час для початку переговорів про вступ до ЄС

Зеленський зазначив, що цього року Україна здобула статус кандидата на вступ до ЄС. Але це лише частина досягнення, бо наша країна заслуговувала на цей статус ще 20 років тому.

"Зараз досягнення наше з вами значно більше. Україна - зцементовує. Зцементовує Євросоюз і увесь вільний світ боротьбою за свободу і мир… Настає час для початку переговорів щодо членства України в Євросоюзі", - додав він.

Подяка воїнам

Президент висловив подяку героям, які є надією мільйонів людей на життя.

"Українські воїни здобувають для нас мир. І здобудуть! Сьогодні українські воїни доводять, що велич - не від розмірів держави, не від запасу ракет і не від здатності когось до чогось примушувати. Велич - від сили духу тих, хто захищає свій дім, захищає волю для свого народу", - зазначив він.

За його словами, українські воїни вигнали окупантів з-під Києва, і це був перший переламний момент у повномасштабній війні. Крім того, у Чорному морі поменшало російських флагманів, а Кримський міст все частіше працює на виїзд, що доводить, що майбутнє буде українським.

Також він нагадав, що росіяни стрімко тікали з Харківщини, лишаючи позиції, зброю, своїх солдатів і колаборантів, хоча мали перевагу на цьому напрямку.

Про зброю

Перевага українських воїнів посилюється потужною зброєю. Вперше українці застосовують західні зразки - "Хаймарс" і "Краб", "Гарпун" і "Насамс", "Байрактар" і гаубиці М777, "Цезар", "Бушмастер", "Айріс Т", "Кроталь" - і це лише деякі з десятків видів найкращої зброї. Крім того, вже є домовленість про розгортання першої батареї "Петріот".

Проте Україна здатна виробляти свої ракети, свої морські дрони, бронетехніку, авіатехніку та інші види озброєнь.

"Ми вже це робимо. Вже є наше. Все це наше. "Стугна", "Вільха", "Нептун", морський дрон та інше… Україна і український військово-промисловий комплекс був і буде одним з найпотужніших в Європі та світі, я у цьому впевнений", - підкреслив Зеленський.

Українці мають домовитися

Щоб дійти до того часу і до тих можливостей, коли Україна стане справжнім союзником цивілізованого світу, українці мають домовитися поміж собою про:

 • збереження єдності
 • зміцнення безпеки
 • лідерство у зеленій енергетиці
 • лідерство у цифровій трансформації
 • лідерство у світовій продовольчій безпеці

***

Першими про виступ глави держави у парламенті повідомили народні депутати Ярослав Железняк та Олексій Гончаренко.

У своєму виступі Зеленський заявив, що Україна йде до перемоги, про яку мріяли всі наші покоління, а "все що не досягли раніше, буде у нас".

Що сказав президент: головні тези

 • Ми пройдемо цю зиму, російські "шахедні" удари не допоможуть.
 • Наша мета - відновити територіальну цілісність України, та звільнити всіх, хто в зараз у полоні. З початку війни повернули наших 1456 людей.
 • Ми допомогли Заходу віднайти себе знову і відчути на скільки Захід переважає. Ніхто вже там не боїться РФ. Саме Україна об’єднала ЄС.
 • З початку повномасштабного вторгнення відбулося 850 дипломатичних заходів, в яких президент брав особисту участь,
 • Український військово-промисловий комплекс буде одним з більш прогресивніших.
 • Потрібні нові гарантії безпеки, реформа існуючих міжнародних організацій (які мають гарантувати мир, але не здатні це зробити).
 • Єдність це те, що ми маємо зараз берегти.
 • Україна йде до перемоги, про яку мріяли всі наші покоління. Все що не досягли раніше, буде у нас. Зараз є загальнонаціональна єдність, функціонуюча своя держава і підтримка світу.
 • Наша країна стане лідером у побудові "зеленої енергетики". Також розвивати власну атомну генерацію.
 • Кількість терміналів Starlink доведемо до більше ніж 30 тисяч в найбільший час.
 • Ми завершимо тотальну цифровізацію всіх державних послуг
 • Будемо розвивати відносини з країнами Африки та Півдня заради продовольчої безпеки. 30 держав-донорів приєдналися до ініціативи Grain from Ukraine.
 • Бізнес це також захист України, податки це також безпека. На оборону за рік спрямовано більш як 1,2 трлн грн. Маємо пам’ятати, що це гроші, тільки коштом внутрішніх податків та мит, а міжнародна допомога йде на гуманітарні цілі.
 • Наявна податкова система не влаштовує тих, хто платить податки, та хто їх збирає. Треба шукати консенсус для її покращення.
 • Має бути міжнародний трибунал за військовими злочинцями окупантів.
 • Відбудова України буде найбільшим економічним проектом Європи. Будемо відновлювати "нормальність життя" на території Донбасу та Криму.
 • Мільйони наших людей закордоном не мають стати біженцями. Ми маємо повернути їх до дому.
 • Має бути створена сучасна ветеранська політика та політики реабілітації.

Зазначено, що на засіданні окрім президента були також був присутній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, уряд був у повному складі, іноземні дипломати, військові, члени родин загиблих героїв.

Після виступу Зеленського, який тривав майже годину, відбулося нагородження військових.

Про що говорив Зеленський у минулорічному посланні

Минулого року президент виступив з щорічним посланням до Ради 1 грудня. Воно було присвячене внутрішньому та зовнішньому становищу. Дата була присвячена 30-річчю референдуму про незалежність України.

Зокрема, тоді Зеленський відзвітував, що незважаючи на пандемію COVID та економічну кризу, економіка перевищила 190 млрд доларів, державний борг уперше з 2013 року опустився нижче за 50% ВВП, а золотовалютні резерви досягли 30 млрд доларів.

Він також анонсував програму термомодернізації будинків та економічний паспорт українця, згідно з яким на кожну дитину планувалося завести рахунок, на якому накопичуватимуться кошти від видобутку природних ресурсів.

Крім того, він оголосив про велике фінансування сектору оборони та безпеки, запуск комплексної ракетної програми та відновлення флоту. Однак багато планів було порушено повномасштабним вторгненням Росії.

Виступи президента у 2022 році

З початку вторгнення Володимир Зеленський частіше виступав у парламенті, вперше він з'явився під куполом Ради 3 травня, коли у дистанційному режимі також звернувся до українців тодішній прем'єр Британії Борис Джонсон.

Український президент нагадав народним депутатам, що в умовах війни потрібно забути про політиканство, законодавчий спам, сварки та піар. Він також назвав їх частиною великого українського війська та зазначив, що єдина річ, яка може виправдати відсутність на пленарних засіданнях, - робота за кордоном, у регіонах чи смерть заради інтересів країни.

Наступного разу, 23 травня 2022 року, Зеленський говорив про важливу роль Польщі у підтримці України на війні проти Росії. І наголосив, що з 24 лютого обидві країни почали писати новий том в історії своїх відносин.

На виступі 28 липня президент у присутності низки зарубіжних лідерів зазначив, що Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу та отримала кандидатство зі швидкістю та в умовах, яких не було в жодній іншій країні. А також зазначив, що з такою самою швидкістю мають розпочатися переговори щодо вступу до ЄС.