ua en ru

Мобілізація в Україні: скільки вона триватиме і кого зараз призивають

Мобілізація в Україні: скільки вона триватиме і кого зараз призивають Фото: Мобілізація в Україні (Getty Images)

В Україні триває загальна мобілізація громадян через військову агресію Росії. Вона була оголошена 24 лютого – в день масштабного вторгнення російських військ на територію нашої країни. 3 березня Верховна Рада України прийняла Закон "Про загальну мобілізацію".

Скільки триватиме мобілізація в Україні та кого зараз призивають в Україні – читайте нижче.

Загальна мобілізація в Україні була оголошена 24 лютого і за законом вона повинна продовжуватися 90 днів, тобто – майже до кінця травня 2022 року. Якщо не буде додаткових указів, то до 25 травня.

Етапи мобілізації

Мобілізація громадян повинна проходити в чотири етапи та в обсягах, визначених мобілізаційним планам. Самі плани - засекречені документи.

Перший етап - колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід і відслужили за контрактом або в одній з хвиль мобілізації.

Другий етап - військовослужбовці, які проходили військову службу до 2014 року або служили за контрактом. Почалася ще 15 березня.

Третій етап - мобілізаційний резерв. Це військовозобов'язані громадяни, які закінчили військові кафедри вузів як офіцери запасу. В деяких регіонах вже почалася.

Четвертий етап - громадяни, у яких немає вікових і фізичних обмежень по призову на військову службу. Дату цього етапу визначатимуть у Генштабі ЗСУ, і вона розпочнеться за указом.

Як зазначають у Міноборони, зараз охочих служити в армії та захищати Україну більше, ніж припускають мобілізаційні плани. У багатьох областях черги до військкоматів не припиняються та обробляти всі заявки оперативно не скрізь виходить. Навіть до місцевих підрозділів територіальної оборони місць практично немає.

Всі заявки від добровольців ретельно перевіряються і бажаючих записують в резерв. Однак їм доводиться чекати виклику в черзі.

Мобілізація проводиться однаково як для жителів, які залишилися на своєму місці проживання, так і для вимушено переміщених осіб в інших регіонах. Порядок денний можуть вручити в будь-якому місці й це не буде порушенням закону.

Хто має право на відстрочку

За законом Про загальну мобілізацію, до призову підлягають всі громадяни України від 18 до 60 років. В основному - це чоловіки, але можуть бути мобілізовані жінки, які перебувають на військовому обліку за необхідними армії військово-обліковими спеціальностями.

Також є перелік винятків і тих, хто має право на відстрочку від призову – їх визначає стаття 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Перелік великий, і ми про це писали ось у цій статті, але основні категорії такі:

  • визнані непридатними до служби за рішенням медкомісії
  • чоловіки та жінки, які були на період військових дій заброньовані за органами державної влади
  • батьки трьох і більше дітей
  • батьки-одинаки та матері-одиначки
  • батьки дитини з інвалідністю
  • опікуни дитини-сироти
  • народний депутат
  • опікуни недієздатних осіб

Навчання мобілізованих

Без досвіду відправляти відразу на передову не мають права. Тим більше, що для захисту України потрібні громадяни, які дійсно можуть протистояти ворогу. Тому всі мобілізовані в обов'язковому порядку відправляються в навчальні центри ЗСУ. Там вони проходять відповідну підготовку. І тільки після цього - вони направляються у військові частини.

В умовах воєнного стану, підготовка рядового і сержантського складу в навчальних центрах проводиться за скороченими термінами та без зниження якості навчання – від 70 до 20 діб.

Якщо когось відправили на передову без навичок володіння зброєю і підготовки, то потрібно повідомити про це за номерами гарячої лінії: 0-800-500-410; 0-800-500-442; 044-454-44-99

Для швидкого та оперативного втручання, потрібно повідомити ПІБ мобілізованого, номер військової частини, в яку направили.