ru ua

Дайте свободу та будьте поруч: психолог розповіла, як вберегти дитину від небезпеки в інтернеті

Дайте свободу та будьте поруч: психолог розповіла, як вберегти дитину від небезпеки в інтернеті Психолог пояснила, що відбувається з підлітками та як уберегти їх від небезпеки (Колаж РБК-Україна)

Хвиля самогубств та жахливих отруєнь за останні тижні сколихнула батьків та психологів. Є дані, що причиною таких вчинків серед підлітків стали небезпечні групи в інтернеті та відео у соцмережах.

Дитячий психолог Олена Погорєлова розказала в коментарі для РБК-Україна, чому діти навіть з абсолютно нормальних сімей підпадають під вплив небезпечних кураторів у соцмережах і як убезпечити їх від біди.

Що не так з підлітками?

Вона пояснила, що у підлітковому віці діти непередбачувані й дуже хочуть самоствердження у колективі. Це призводить до дивних вчинків та відсутність страху там, де він мав би бути.

"Підлітки непередбачувані, їм властиво здійснювати несподівані вчинки та проявляти невизначеність. У підлітковому віці провідною діяльність є спілкування з однолітками, воно спрямоване на самоствердження в колективі. Також в цей період відбувається усвідомлення себе, свого призначення – це забезпечує цілісність особистості підлітка. В силу свого розвитку підліткам ще важко прогнозувати наслідки своїх дій і досить часто вони опираються на свої емоції й живуть у суперечливому світі своїх переживань", - пояснила психолог і додала, що є багато факторів, які впливають на вразливість дитини:

 • негативний образ себе та свого тіла
 • труднощі в спілкуванні з батьками та однолітками
 • неможливість знайти свою референтну групу
 • вразливість
 • неуспішність у навчанні
 • булінг в школі

"Це все призводить підлітків до депресивного настрою і діти все більше заглиблюються в мережу Інтернет, створюючи "паралельну реальність", змінюючи реальний світ на віртуальний", - говорить спеціаліст.

Чому діти починають грати й "Синій кит" та подібні смертельні іграшки

Особливо небезпечними стають такі ігри, як "Синій кит", бо вони носять у собі таємничий характер та непередбачуваність, а це приваблює підлітків.

"Також, у всі часи в підлітків була і є потреба у приналежності до певної групи, в спілкуванні з однолітками, потреба в прийнятті та розумінні. Незадоволені потреби, відчуття внутрішньої "пустоти", відчуття самотності, низька самооцінка, складні стосунки в сім’ї впливають на пошук дитиною подібних "груп смерті", де вони на первинному етапі гри отримують підтримку, визнання, розуміння того, що вони не самі, відчувають приналежність до групи. З дітьми спілкуються, запитують про їх проблеми та вислуховують, таким чином формуючи довіру", - додає психолог.

Вона пояснила, що самоушкодження (порізи на шкірі) – це спосіб перемкнутися з емоційних переживань на тілесні, замінити душевний біль на фізичний. А саме такі речі та є одним з завдань у небезпечних іграх.

"Через брак спілкування в реальному житті, потребу в близькості - підлітки готові розповідати про себе різну інформацію в соціальних мережах, про свій емоційний стан, переживання, конфлікти з оточуючими, про своє небажання жити. Вони можуть навіть розкривати інформацію про своє житло та місце свого перебування", - наголошує спеціаліст.

Дайте свободу та будьте поруч: психолог розповіла, як вберегти дитину від небезпеки в інтернетіДитячий психолог Олена Погорєлова

Як уберегти дитину?

Психолог пояснила, що в першу чергу потрібно будувати з дитиною довірливі стосунки, забезпечувати відчуття опори, підтримувати дитину. Цікавитися її інтересами, не лише тим, що пов'язане з навчанням, але і ділитися своїм, більше розмовляти, слухати її.

 • Проводьте час з дітьми, пропонуйте та впроваджуйте в сімейне життя нові традиції та ритуали.
 • Діліться своїми почуттями та дбайте про свій стан, адже батьки є опорою для дитини. Якщо дорослий в депресії чи у тривожному стані – йому важко допомогти дитині та підтримати її.
 • Давайте свободу там, де це можливо, наприклад свободу у виборі одягу, шпалери у свою кімнату, вибору хобі.
 • Контролюйте життя дитини в інтернеті, блокуйте сайти, які можуть містити негативний зміст, контролюйте з ким дитина спілкується в соцмережах.
 • Забезпечуйте дитину можливістю розвиватися, залучайте до різного виду спортивної та творчої діяльності.