ua en ru

Парламент прийняв за основу "мовний закон"

Парламент прийняв за основу "мовний закон" Фото: голосування за "мовний закон" (РБК-Україна)

Дія закону не поширюватиметься на сферу приватного спілкування між особами

Верховна рада України підтримала за основу у першому читанні законопроект №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної", передає кореспондент РБК-Україна.

За документ проголосував 261 парламентар.

Фото: голосування за "мовний закон"

Підкреслимо, з редакції під стенограму було вилучено норму про так званих мовних інспекторів.

Проект спрямований на регулювання порядку застосування української мови як державної у публічних сферах суспільного життя. Дія закону при цьому не поширюватиметься на мову релігійних обрядів та на сферу приватного спілкування між особами.

Закон, зокрема, регулюватиме застосування української мови як мови громадянства України, а також її застосування у діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в Україні, державних і комунальних підприємств, установ та організацій, інших суб'єктів господарювання державної і комунальної форм власності.

Також передбачається застосування української мови в публічних сферах:

  • в освіті та науці;
  • у сфері культури, на телебаченні та радіомовленні, в друкованих засобах масової інформації, у книговиданні та книгорозповсюдженні;
  • у сфері електронних інформаційних систем;
  • у сфері обслуговування споживачів;
  • у сфері спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, юридичних послуг, охорони здоров’я, транспорту;
  • при позначенні топонімів, у рекламі, при виготовленні вивісок і табличок;
  • у діяльності громадських об’єднань, політичних партій, суб’єктів господарювання приватної форми власності наданні інформації про їхні товари і послуги.

Також пропонується передбачити застосування державної мови у власних назвах та іменах, визначення стандартів державної мови та порядок захисту державної мови.

Нагадаємо, голова комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький заявив, що подання чотирьох законопроектів одночасно є політичною технологією. За його словами, частина людей в парламенті взагалі не хоче прийняття закону про мову.

РБК-Україна раніше повідомляло, що головним мовним законопроектом для розгляду у Верховній раді комітет з питань культури і духовності визначив законопроект №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної". А спікер Ради Андрій Парубій підкреслював, що мовне питання стане головним на цьому пленарному тижні.