Служба безпеки та РНБО пропонують врегулювати питання блокування сайтів
Служба безпеки України і Рада національної безпеки і оборони (РНБО) пропонують законодавчо врегулювати питання блокування сайтів. На сьогодні у цій сфері є "сліпа зона", яка може нести загрозу територіальній цілісності України.
Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "Війна вірусів. Готова чи Україна до кібератак і що загрожує "цифровій державі".
Зокрема, за словами заступника секретаря РНБО Сергія Демедюка, регулювання питання блокування сайтів залишається на недостатньому рівні.
"Спроби в Україні встановити прозорі правила гри в інформаційному просторі натикаються на хвилю критики, звинувачення у запровадженні цензури та порушення прав громадян", - зазначив він.
На його думку, слід узяти на озброєння досвід ЄС та США і внести відповідні зміни в законодавство. Схожу точку зору підтримують і в СБУ.
"Зараз механізм блокування інформаційних ресурсів, які створюють загрози інформаційній та кібербезпеці, законодавчо не визначено", - йдеться в коментарі спецслужби для РБК-Україна.
СБУ пропонує закріпити в законі механізм обмеження доступу до сайтів та сервісів. Таким чином, провайдерів та операторів можуть зобов'язати закривати доступ до ресурсів на підставі рішення суду. Але тільки якщо воно отримано в ході контррозвідувальної діяльності або у кримінальному провадженні, а також на підставі рішень РНБО про санкції.
Проте в "Інтернет Асоціації України" вважають, що за такими заявами ховається бажання створити в Україні аналог російського Роскомнадзора, який контролюватиме український інтернет і самостійно блокуватиме сайти.
У той же час заступник голови цифрового комітету Ради Олександр Федієнко виступає проти будь-яких блокувань в інтернеті і пропонує інший спосіб боротьби.
"Україні треба закон про перехоплення трафіку в мережі, який дозволив би заморозити або закрити будь-яку інформацію на момент розгляду справи в суді. Ця сфера зараз взагалі не регулюється законом", - зазначив він.
Нагадаємо, раніше український суд виніс рішення про блокування понад 400 сайтів за цивільним позовом про наклеп, але кримінальну справу в результаті закрили.
Зазначимо, РБК-Україна в РНБО заявили, що Росія в лютому провела кібератаку на Україну у відповідь на санкції проти Віктора Медведчука та Тараса Козака.