Швейцарія може обмежити приплив капіталу в країну, щоб не допустити подальшого зміцнення нацвалюти

Швейцарія вперше з 70-х років минулого століття може ввести заходи по контролю за припливом капіталу, щоб не допустити подальшого зміцнення національної валюти в разі виходу Греції із зони євро, заявив глава Національного банку Швейцарії Томас Йордан.

З минулого року уряд і центробанк Швейцарії працюють над можливими кроками, покликаними не допустити зміцнення франка. "Одним з них можуть стати заходи з контролю капіталу або дії, які безпосередньо впливають на приплив капіталу до Швейцарії", - заявив Йордан в інтерв'ю швейцарській SonntagsZeitung. Заходи розробляються на випадок можливого виходу із зони євро Греції та часткового розпаду валютного союзу, додав він, обмовившись, що не вважає цей сценарій основним.

Швейцарія з самого початку боргової кризи бореться зі зміцненням франка, який сприймається інвесторами як тиха гавань. У 2009-2010 роках центробанк протягом 15 місяців скуповував у цих цілях євро. Однак після ескалації кризи влітку минулого року, коли франк практично досяг паритету з єдиною європейською валютою, центробанк у вересні прив'язав його до євро, встановивши стелю на позначці в 1,2 франка за євро. Цей захід спочатку приніс потрібний результат, проте після провальних грецьких виборів в травні швейцарська валюта знову підійшла впритул до критичної позначки.

"Введення заходів з контролю капіталу звичайно негативно впливає на репутацію країн, що ініціюють такі дії. Однак інвестори, як правило, гостро реагують на заходи, що обмежують вивіз капіталу, а не його приплив", - сказав валютний стратег Standard Chartered Стівен Барроу. Заяви Йордана практично не вплинули на курс національної валюти в понеділок - вона подешевшала лише на 0,1%, до 1,2025 франка за євро.

Експерти нагадують, що в 1970-х роках заходи з обмеження притоку до Швейцарії близькосхідного капіталу не дуже допомогли національній валюті. "Введення заходів по контролю за припливом капіталу і негативні процентні ставки по депозитах (для іноземців) не завадили франку зміцнитися на 30% за час дії цих обмежень", - нагадали у своєму звіті аналітики Morgan Stanley. Барроу, однак, закликає не переоцінювати історичний досвід. "Тоді був структурний тренд. Зараз же цей захід буде введено тільки в екстреному випадку - у відповідь на можливий вихід із зони євро Греції - і навряд чи буде діяти більше декількох тижнів", - вважає експерт.

Поки ж основним завданням для центробанку є утримання кордону в 1,2 франка за євро. Експерти не виключають, що в разі негативного розвитку подій у зоні євро франк може тимчасово зміцнитися навіть сильніше. "Утримувати слабку валюту від подальшого падіння в ціні дійсно важке завдання, оскільки ви можете витратити на це всі свої резерви, причому даремно. Однак у Національного банку Швейцарії є сильна зброя, яку він може розгорнути в крайньому випадку - центробанк може надрукувати франки в будь-якій кількості і вивести їх на ринок, щоб послабити франк", - підсумував Барроу.

Зазначимо, раніше повідомлялося, що Швейцарія розробляє екстрений план на випадок розповсюдження європейської економічної кризи. Як заявив міністр економіки Швейцарії Йохан Шнайдер-Амманн, основним завданням вказаної групи є розробка плану, відповідно до якого уряд зможе діяти в екстреному випадку. Зокрема, обговорюються кроки зі стабілізації фінансового сектору і підтримки рівня зайнятості населення.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся