ua en ru

Парламентська більшість та опозиція погодили заяву про підтримку європейської інтеграції України

Парламентський комітет з питань європейської інтеграції провів два засідання, присвячених підготовці заяви Верховної Ради (ВР) "Про реалізацію євроінтеграційних прагнень України та про укладення угоди про асоціацію між Україною та ЄС". Про це пише "Комерсант-Україна".

Переговори щодо цього документу безуспішно ведуться ось вже два місяці. Процес вдалося зрушити з мертвої точки у вівторок увечері. Новий, скорочений варіант заяви був узгоджений на зустрічі керівництва парламенту, лідерів фракцій і голови комітету з питань євроінтеграції Григорія Немирі. Джерела в обох таборах підтвердили "Комерсант", що його ухвалення стало частиною пакетного рішення про розблокування парламенту, а його текст запевнили своїми підписами голови фракцій.

Для досягнення компромісу текст заяви скоротили з п'яти сторінок до півтори. З нього зникли згадки про всіх конкретних зобов'язання української влади - про закони, які необхідно прийняти, і про більшість реформ, які слід провести. У колишньому проекті, який розглядався на початку лютого, парламент мав намір звернутися до глави держави і прем'єр-міністра з проханням невідкладно виконати всю роботу, необхідну для підписання угоди про асоціацію з ЄС. Перераховувалися конкретні реформи, за якими Рада очікує активності з боку президента та Кабінету міністрів. З нової редакції ці розділи зникли.

У документі залишилися лише фрази про те, що ВР зобов'язується приймати закони, необхідні для зближення України і ЄС, а також заклик до європейських структур "невідкладно забезпечити підписання угоди про асоціацію, як тільки Україна продемонструє рішучі дії і відчутний прогрес у трьох сферах, визначених Радою ЄС".

Останні слова в опозиції вважають своїм досягненням - як відомо, у грудневому рішенні Ради ЄС сказано про необхідність вирішити проблему виборчого правосуддя, усунути проблеми, що виникли на парламентських виборах, і прийняти Виборчий кодекс. Тим часом в самій заяві ВР ці конкретні питання не згадуються.

Затвердити погоджений документ планувалося вчора вранці на екстреному засіданні комітету, але виникла нова проблема. Партія регіонів (ПР) зажадала видалити з тексту заяви всі згадки про резолюціях Європарламенту (ЄП) з приводу ситуації в Україні. Як відомо, в цих резолюціях ЄП рекомендує Україні припинити кримінальне переслідування опозиційних лідерів. У другій половині дня комітет зібрався ще раз, і з'ясувалося, що позиція партії влади знову змінилася. Згадка про рекомендації ЄП вже не викликало заперечень, але представники ПР категорично відмовилися підтримувати заяву, якщо в ньому будуть слова про те, що парламент "забезпечить виконання" будь-яких європейських рішень. "Потрібно керуватися законами і Конституцією. Ми - державний орган і не можемо зобов'язуватися виконувати, наприклад, резолюції Європарламенту. Це юридично неприйнятно", - пояснила позицію "регіоналів" перший заступник глави комітету Ірина Бережна (ПР).

В якості компромісу Партія регіонів запропонувала замінити слово "виконати" на "максимально врахувати". "Ситуація патова. Давайте не робити заяву заручником одного слова", - заявила Ірина Бережна, закликавши колег до поступок. Нова ідея ПР викликала в залі емоційні протести.

"Ви хочете вичистити з документу все! Давайте тоді приймемо порожнє заяву, де буде одна фраза - "ми хочемо в Євросоюз", - заявила заступник глави комітету Ірина Геращенко (УДАР). - Якщо в тексті немає конкретики, а є тільки фрази "ми за мир, дир-дир-дир", то це не заява зовсім!"

Її підтримав Петро Порошенко (позафракційний): "Фраза "максимально врахувати" на дипломатичній мові означає, що ми нічого не збираємося виконувати".

У дискусію втрутився посол ЄС Ян Томбінскій, присутній на засіданні. Він зазначив, що в Європі "вміють читати і розрізняти слова" і помічають, коли Україна йде від конкретних заяв. "Чим менше буде неоднозначностей в тексті, тим більше буде впевненість, що Україна дійсно має намір робити все для зближення з ЄС", - підкреслив дипломат.

Здавалося, що засідання знову завершиться нічим - члени ПР кілька разів запропонували оголосити перерву, а аргументи сторін звучали по другому разу, але все змінило виступ представника Міністерства закордонних справ Всеволода Ченцова. Як з'ясувалося, МЗС турбує не стільки слово "виконати", скільки слово "критерії", що стоїть після нього. "У рішенні ради ЄС немає терміну "критерії", там "рекомендації"", - зазначив Ченцов.

Як не дивно, саме втручання Всеволода Ченцова дозволило досягти компромісу. Вислухавши його, члени ПР тут же відмовилися від своїх колишніх юридичних доводів і погодилися на формулювання "Верховна Рада забезпечить виконання рекомендацій Ради ЄС та Європарламенту". Рішення про підтримку заяви було прийнято практично одноголосно. Проти голосував лише представник Компартії.