Яків Смолій: біографія нового глави НБУ

Яків Смолій: біографія нового глави НБУ
Фото: Яків Смолій (РБК-Україна)

Смолій став десятим керівником Нацбанку

Новим головою Національного банку України (НБУ) обрано Якова Смолія. Депутати Верховної ради України у четвер, 15 березня, на пленарному засіданні віддали за це рішення 247 голосів, перед тим проголосувавши за відставку Валерії Гонтаревої.

Відтак, 57-річний Смолій став десятим керівником головного банку країни. РБК-Україна зібрала факти з біографії новопризначеного глави Нацбанку та коротку хронологію подій, які передували його призначенню.

На сайті Нацбанку зазначається, що у банківській системі України Смолій працює з часів її формування. Так, у квітні 2014 року Смолій став  заступником голови НБУ, а вже з жовтня 2016 його було призначено першим заступником, де він курував готівковий обіг банку, IT та платіжні системи. Йому ж безпосередньо підпорядковувався Банкнотно-монетний двір, Фабрика банкнотного паперу, Центральне сховище НБУ та Державне казначейство України.

Відповідно до декларації Смолія за 2016 рік, крім земельних ділянок і кількох об'єктів житлової і комерційної нерухомості, він має багатомільйонні заощадження в цінних паперах і вклади у банках. 

Від програміста до банкіра

За освітою Яків Смолій, уродженець тернопільської області, математик. Спеціальність "Прикладна математика" він здобував у Львівському державному університеті імені Івана Франка, закінчивши його в 1983 році. На сьогодні він також є кандидатом економічних наук

Ще під час навчання у 1981-1983 роках працював лаборантом науково-дослідного сектору вишу. Після отримання диплому до 1987 року працював інженером-програмістом і математиком, обіймаючи посаду молодшого наукового співробітника Тернопільського фінансово-економічного інституту (зараз це національний університет). Згодом до 1991 року працював інженером-програмістом тернопільського радіозаводу "Оріон".

Уже в 1991 році Яків Смолій отримав роботу в тернопільській філії НБУ, де спочатку був провідним інженером, а згодом - заступником начальника Тернопільського облуправління Нацбанку.

Через три роки Смолій увійшов до колективу Акціонерного поштово-пенсійного банку "Аваль", спочатку отримавши посаду начальника управління автоматизації, а пізніше - заступника голови правління. Також він мав свої акції в банку, проте, за прикладом співвласників банку Федора Шпіга та Олександра Деркача продав їх у 2005 році австрійській групі Raiffeisen за більш ніж 1 млрд доларів. Смолій, продавши свої акції, ймовірно, став доларовим мільйонером.

Найдовше, протягом восьми років до моменту входження у склад керівництва Нацбанку Яків Смолій працював у товаристві "Престиж-груп" на посаді директора з питань банківського бізнесу.

Узгодження кандидатури Смолія

Як писало РБК-Україна у січні 2018 року, питання з призначенням нового голови НБУ президент України Петро Порошенко довгий час не міг погодити з фракцією "Народний фронт". Депутати цієї фракції відмовлялися голосувати, поки парламент не визнає Росію агресором і не схвалить законопроект про реінтеграцію Донбасу.

Уже 18 січня 2018 року президент Петро Порошенко вніс до Верховної ради проект постанови про звільнення глави Національного банку Валерії Гонтарєвої і проект про призначення на цю посаду Якова Смолія

Постанова про призначення Смолія з'явилася в Раді через кілька годин після прийняття закону про реінтеграцію Донбасу, яким Росію було визнано агресором.

На початку лютого 2018 року парламентський комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності рекомендував парламенту звільнити голову НБ) Валерію Гонтареву і призначити на її посаду чинного виконувача обов'язків глави Нацбанку Якова Смолія. Відповідне рішення було ухвалене на засіданні комітету в закритому режимі.

Рада Національного банку України 28 лютого схвалила кандидатуру в. о. голови НБУ на пост глави регулятора.

Зазначимо, що раніше в інтерв'ю РБК-Україна представник МВФ в Україні Йоста Люнгман говорив, що новий менеджер, який очолить Нацбанк, повинен продовжити роботу Валерії Гонтаревої щодо зміни монетарної політики та зміцнення банківської системи.

 

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся