ua en ru

Крим може стати Таврійської областю

Українська партія «Свобода» днями нагадала про своє давнє програмному вимозі: знизити статус Автономної республіки Крим до рівня рядової області. Оскільки через Верховну Раду це питання провести практично неможливо, націоналісти зібралися задіяти механізм всеукраїнського референдуму. Нинішній керівник Криму, прем'єр-міністр автономії Анатолій Могильов припустив, що «хтось хоче руками« Свободи »реалізувати сценарій втручання у внутрішні справи України». У Києві знову заговорили про «руку Москви».

Скандал виник після публікації агентством «Інтерфакс-Україна» інтерв'ю заступник голови парламентського комітету з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України, члена фракції «Свобода» Ігоря Швайки. «Ми ініціювали всеукраїнський референдум з питання скасування окремого статусу Автономної республіки Крим та спеціального статусу Севастополя, який є розсадником антиукраїнських настроїв», - сказав він, розмірковуючи про референдум як про базис народовладдя.

При цьому депутат відзначив і недосконалість прийнятого в минулому році закону про референдум, і неможливість реалізації його положень на практиці. Але додав, що кримське питання був і залишається в програмі партії, а тому рано чи пізно він буде винесений на всенародне обговорення: «Ми вимагаємо винести на всеукраїнський референдум питання про скасування автономного статусу республіки Крим. Це повинна бути двадцять сьома Таврійська область.

І про окремий статус Севастополя, який повинен стати одним із адміністративних центрів Таврійської області ».

Голова кримського уряду Анатолій Могильов негайно відреагував на цю заяву: «Крим - не майданчик для самопіару, провокацій і отримання політичних дивідендів. Я вважаю, що народним депутатам від «Свободи» краще зосередитися на парламентській роботі і не торкатися тем, в яких вони не тямлять рівним рахунком нічого. А якщо хтось хоче руками «Свободи» реалізувати сценарій втручання у внутрішні справи нашої країни, то це нікому не вдасться ». Він зазначив, що статус автономії відіграє найважливішу роль у збереженні міжнаціональної злагоди на півострові, а спроби змінити його можуть дестабілізувати ситуацію.

Заступник глави партії, депутат Верховної Ради від «Свободи» Юрій Сиротюк пояснив "НГ", що ЗМІ, що роздув скандал, вирвали слова Ігоря Швайки про статус Криму з контексту інтерв'ю, ніж перекрутили зміст висловлювання. «Мова йде не окремо про статус Криму, а про широку територіально-адміністративну реформу, яка давно назріла в Україні. Збереглася у нас система влади і управління застаріла, вона абсолютно неефективна. Про необхідність реформи говорилося і при Кучмі, і при Ющенку, і з приходом Януковича. І її потрібно буде провести, інакше держава не зможе розвиватися », - пояснив він, відзначивши, що сенс пропозиції« Свободи »- в утвердженні складного проекту на референдумі. «У тій ситуації, в якій опинилася зараз Україна, територіально-адміністративна реформа - це, звичайно, не першочергове завдання ні для« Свободи », ні для опозиції в цілому. Це не перспектива двох найближчих років. Але прийде час, коли відкладати її буде вже неможливо.

І ось тоді потрібно буде порадитися з народом - як проводити реформу, щоб уникнути соціальної напруженості та політичних конфліктів », - сказав Сиротюк.
Щоб змінити адміністративно-територіальний поділ і систему влади в країні, потрібно вносити докорінні зміни в Конституцію, а опозиція не має в своєму розпорядженні конституційною більшістю в парламенті, зазначив керівник Інституту української політики Костянтин Бондаренко. Не тільки Партія регіонів і Компартія, але навіть союзники «Свободи» по опозиційному табору не підтримають такий авантюрний проект, вважає він. Коментуючи думку про реалізацію «Свободою» кризових сценаріїв, розроблених за межами України, політолог зазначив: «Не думаю, що зараз про це йде мова. Хоча благими намірами і ідеологічними постулатами «Свободи» можуть скористатися зовнішні сили у своїх інтересах ».

Керівник аналітичного центру «Пента», член створеної президентом України Конституційної асамблеї Володимир Фесенко впевнений, що гасла, якими керуються націоналісти, можуть призвести до зворотного результату: «Крим - дуже складний регіон, в якому з моменту проголошення незалежності України були сепаратистські настрої. Причому вони посилювалися при найменших спробах центральної влади «притиснути» автономію. Наприклад, при Ющенку, коли питання про перегляд адміністративного статусу Криму навіть не порушувалося, зростання сепаратистських настроїв був відповіддю на «м'яку українізацію». Будь-яка реформа, яка змінює баланс сил і систему взаємовідносин, може призвести не тільки до дестабілізації ситуації на півострові, а й до ланцюгової реакції по всій Україні ». Це дуже небезпечно, вважає експерт. Він зазначив, що в проекті змін до Основного закону, який розробляє Конституційна асамблея, немає положень, пов'язаних з територіально-адміністративною реформою в тому вигляді, в якому її представляє «Свобода».

Володимир Фесенко відзначив ще один нюанс: для реалізації задуманого партія має намір скористатися законом про референдум, який опозиція досі різко критикувала: «Застосувавши цей закон, вони легітимізують його». При цьому навіть якби жителі України підтримали ідею «Свободи», без участі Верховної Ради не обійдеться. Як пояснив депутат від Партії регіонів Володимир Олійник, заблокувати рішення референдуму в парламенті може 151 депутат. Знаючи це, партія «Свобода» має намір відкласти питання на час після президентських виборів 2015 року. «Відповідально заявляю, що на сьогодні ми не вживаємо ні юридичних, ні організаційних, ні інформаційно-пропагандистських кроків для проведення референдуму про територіально-адміністративному устрої України та про статус Криму», - сказав «НГ» Юрій Сиротюк.