За всіма традиціями: як приготувати кутю за старовинним українським рецептом
Кутя вважається дуже важливою та обов'язковою святковою стравою ще здавна. У неї вкладали особливе значення та готували тричі на рік. Відповідно до різноманітності регіонів і громад, існує маса рецептів і вірувань.
Що символізувала кутя та як її готували наші предки - детальніше читайте в матеріалі Styler.
Що символізувала кутя
Якщо висловлюватися простою мовою кутя - це відварені у воді зерна пшениці чи ячменю з медом.
Для українців ця страва багато значила, тому перед вечерею її ставили під іконами, тобто на найпочеснішому в хаті місці. За звичаєм горщик із кутею на покуть відносив наймолодший у родині хлопчик.
Після вечері кутю разом із ложками залишають на столі на всю ніч для померлих предків, "аби рідні повечеряли й на нас не гнівалися".
У давнину кутя була обрядовою стравою для українців (фото: flickr.com)
Існував звичай, коли голова родини підходив до вікна чи виходив на двір з зачерпнутою ложкою куті та звертався до Мороза, покровителя зими. Господар тричі запрошував його долучитися до вечері. Якщо ж Мороз так і не з'явився, його закликають не робити зла посівам тощо.
Наступні порції страви господар дому відносив худобі й на пасіку, щоб давали гарний врожай.
Коли та яку кутю готувати
Українці готували кутю тричі на рік:
- на Святий Вечір - багату
- перед Старим Новим роком - щедру
- переддень Водохреща - голодну
Була присутня традиція готувати її вчетверте на поминках нібито для покійників.
Рецепт багатої куті
Поставте каструлю з крупою на вогонь і посоліть воду. Після закипання варіть кашу на маленькому вогні ще пів години. Коли зерна стануть м'якими, вони готові.
Далі промийте родзинки та замочіть їх у теплій воді на 20 хвилин. Подрібніть горіхи. До узвару додайте мед і ретельно все перемішайте.
Запарте, проваріть мак і перетріть його з цукром. Усі підготовані інгредієнти висипте в кашу, додайте узвар і перемішайте.
Як готували кутю наші предки (фото: instagram.com/samalipyla.lviv)
Рецепт щедрої куті
Замочіть пшеницю на одну-дві години, а потім відваріть до розм'якшення. Пропорція зерна та води - 1: 2,5. З маком повторіть всі ті самі дії. А сухофрукти замочіть в теплій воді, поріжте дрібним кубиком і змішайте з маком.
Додайте суміш у кашу. Розчиніть мед в склянці теплої води або в узварі та вилийте в кашу. Кутя не повинна бути дуже рідкою.
У кінці приготування додайте до куті вершкове масло, щоб зробити її по справжньому щедрою.
Рецепт голодної куті
Промийте пшеницю і замочіть її на кілька годин. Далі проваріть зерно до готовності з сіллю та столовою ложкою олії.
Залийте мак окропом і залиште, поки зерна повністю не вберуть рідину. Беріть у співвідношення на 100 грамів маку - склянка окропу. Потім зерна потрібно проварити кілька хвилин. Розітріть мак із цукром.
Залийте родзинки теплою водою і залиште на 20 хвилин. Тим часом підсмажте горіхи та подрібніть. Опісля змішайте всі складові та перемішайте разом.
Як готували кутю наші предки (фото: flickr.com)
Раніше ми ділилися рецептом приготування куті за всіма традиціями.
Читайте також, чи можна святкувати Різдво і 25 грудня, і 7 січня.