ua en ru

Вірусний гепатит, туберкульоз, грибок: як українців "лікують" у колоніях і СІЗО (фото)

Вірусний гепатит, туберкульоз, грибок: як українців "лікують" у колоніях і СІЗО (фото) Медчастини колоній і СІЗО виглядають моторошно (фото: Віталій Носач, РБК-Україна)

У колоніях і СІЗО України завжди вистачає хворих, але не кожен з них отримує необхідну меддопомогу. Крім того, права засуджених та ув'язнених осіб при наданні медичної допомоги регулярно порушуються.

РБК-Україна (Styler) дослідив звіти за результатами моніторингових візитів Харківської правозахисної групи до різних установ виконання покарань і довідався, на що хворіють ув'язнені в Україні та як їх "лікують".

При підготовці матеріалу було використано такі джерела: Конституцію України, закон "Основи законодавства України про охорону здоров'я", інформаційний портал Харківської правозахисної групи.

Права засуджених та ув'язнених

Медичне обслуговування, лікувально-профілактична та протиепідемічна робота в колоніях і СІЗО організовуються та проводяться згідно із чинним законодавством України про охорону здоров'я.

Воно базується на Конституції й складається із закону "Основи законодавства України про охорону здоров'я" та інших актів, які регулюють суспільні відносини у цій сфері.

Лікування засуджених та ув'язнених відбувається у медичних частинах, що мають забезпечувати надання первинної лікувально-профілактичної допомоги. Вона включає:

  • консультацію медичного працівника
  • діагностику та лікування захворювань (травм, отруєнь і т.ін.)
  • профілактичні заходи
  • направлення хворого для надання спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги (за потреби)

За потреби засудженим і ув'язненим надається екстрена медична допомога у закладах охорони здоров'я.

Які порушення найчастіше фіксують правозахисники

Згідно зі звітами Харківської правозахисної групи за результатами моніторингових візитів до різних установ виконання покарань, у медичних частинах колоній і СІЗО України було виявлено низку суттєвих порушень, які негативно впливають на здоров'я засуджених і ув'язнених.

Найчастіше правозахисники зустрічали такі з них:

  • відсутність укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги (засуджені та ув'язнені не можуть отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ)
  • відсутність індивідуальної програми реабілітації для осіб з інвалідністю
  • особи з підозрою на вірусний гепатит С не проходять ПЛР-тестування (не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров'я та поширення інфекційного захворювання серед інших осіб)
  • на ВІЛ-інфікованих осіб не заведена "Контрольна карта форми первинної облікової документації № 030-5/о медичного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою"
  • недотримання обов'язкових вимог для ізоляції хворих на туберкульоз (що може призвести до поширення захворювання серед інших осіб)
  • відсутність замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів (наркозалежним особам не забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно поведінкова терапія тощо)
  • відсутність спеціальних шаф для зберігання медичних препаратів (зокрема тих, які були отримані від родичів засуджених і ув'язнених)
  • відсутність лікаря-психіатра або ж ізолятора для осіб з розладами психіки (які становлять небезпеку для оточення)
  • відсутність лікаря-гінеколога (для первинного та профілактичного огляду, що мають особливе значення для здоров'я жінок)
  • незабезпеченість медчастин обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами
  • відсутність систем пожежогасіння, пожежної сигналізації, вогнегасників

Моторошні фото з медичних частин колоній і СІЗО

Рівненський слідчий ізолятор (колишня Рівненська тюрма №1) був збудований у середині ХІХ століття. Свого часу це була центральна в'язниця Західної Волині та головна пересильна тюрма для кримінальних і політичних злочинців (звідти вони великою зібраною групою вирушали пішки до Сибіру).

Рівненська міська медична частина філії ЦОЗ ДКВС України у Волинській та Рівненській областях має власний стаціонар. Він складається з двох камер-палат (на п'ять ліжко-місць) і двох камер інфекційного ізолятора (на 11 ліжко-місць).

[Рівненський слідчий ізолятор]

Спати доводиться "на жорсткому" (фото: khpg.org)

[Рівненський слідчий ізолятор]

Куток виглядає просто моторошно (фото: khpg.org)

[Рівненський слідчий ізолятор]

Стоматологічний кабінет - майже "пристойний" (фото: khpg.org)

[Рівненський слідчий ізолятор]

А ось тут щось пішло не так (фото: khpg.org)

Івано-Франківська установа виконання покарань №12 функціонує як слідчий ізолятор (СІЗО). В установі є, крім іншого, медична частина й транзитні камери для тимчасового утримання осіб, які чекають етапування до інших установ.

У стаціонарі медичної частини розташовано: три палати для соматичних хворих (розраховані на 16 ліжко-місць) та п'ять ізоляторів для осіб, хворих на туберкульоз (розраховані на 12 ліжко-місць).

[Івано-Франківська установа виконання покарань №12]

Умови в цій палаті, м'яко кажучи, "сумнівні" (фото: khpg.org)

[Івано-Франківська установа виконання покарань №12]Зберігати продукти доводиться просто на підлозі (фото: khpg.org)

[Івано-Франківська установа виконання покарань №12]Тіснувато, але більш-менш чисто (фото: khpg.org)

[Івано-Франківська установа виконання покарань №12]

Коридор майже не лякає (фото: khpg.org)

Коломийська виправна колонія №41 є мультирежимною пенітенціарною установою для утримання чоловіків. Фактично в установі відбувають покарання засуджені всіх режимів.

Стаціонар медичної частини має в наявності: п'ять палат для соматичних хворих (розрахованих на 15 ліжко-місць) та два інфекційні ізолятори (розраховані на п'ять ліжко-місць).

[Коломийська виправна колонія №41]

Правда життя (фото: khpg.org)

[Коломийська виправна колонія №41]Хворим тут дійсно нелегко (фото: khpg.org)

[Коломийська виправна колонія №41]

Ця палата виглядає чи не найкраще з-поміж інших (фото: khpg.org)

[Коломийська виправна колонія №41]

За таких умов здоров'я набратися важко (фото: khpg.org)

[Коломийська виправна колонія №41]

Кабінет виглядає дещо приємніше (фото: khpg.org)

[Коломийська виправна колонія №41]

Є навіть кушетка та деякі "медичні" меблі (фото: khpg.org)