Як довести факт спільного проживання з чоловіком, щоб поділити майно: поради юриста
Парам, які проживають без реєстрації шлюбу, після розірвання стосунків доводиться у суді доказувати, що деяке майно є спільною власністю й тому підлягає поділу.
Про те, як довести факт спільного проживання із партнером, щоб поділити майно, розповідає РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію Адвокатського бюро "Пані в законі" в Telegram.
Як підтвердити факт спільного проживання із партнером без шлюбу
Для того, щоб ви могли визнати певне майно спільним, вам треба встановити факт спільного проживання. Це все можна оформити в одному позові.
"У суді потрібно буде надати докази. Наприклад, договір оренди, де ви прописані, як одна з тих людей, яка проживає із вашим чоловіком у цій квартирі. Також можна надати спільні фото із подорожей, можливо у вас є одне на одного довіреності, наприклад на керування авто чи на здійснення певних реєстраційних дій", - пояснює адвокат Марія Левченко.
Вона наголошує, що варто зібрати, як і спільну документацію, так і фото- та відео фіксацію спільного проживання.
"Дуже важливу роль у таких справах грають свідки. Тому, якщо розумієте, що не можете домовитись із чоловіком про поділ майна, я б вам рекомендувала забезпечити собі заздалегідь свідків, які можуть вам підтвердити своїми показами період спільного проживання і можуть підтвердити факт купівлі за спільні гроші конкретного майна", - говорить юрист.
Також, якщо ви вкладали гроші у спільне будівництво, то з допомогою свідчень свідків ви зможете довести цей факт.
Які поради юриста варто взяти до уваги
"Я б рекомендувала зробити фото документів правовласності, якщо ви будете з чоловіком щось конкретне ділити, і у вас ще поки що є доступ до цих документів. Бо, зазвичай, коли починаються сварки, то документи партнер забирає і доступу вже ви не матимете", - каже Левченко.
У деяких випадках без цього потім важко щось довести у суді. Особливо, якщо спір стосується новобудови, де не було жодної дозвільної документації.
"Такі справи є дуже складними, коли ви проживаєте без офіційного шлюбу, однак ймовірно відсудити половину майну, особливо, якщо ви мали у цей період ще й власний дохід. На це зважають судді, бо це в офіційному шлюбі не має значення, хто заробляв, а в співмешканні - має", - наголошує юрист.
Читайте також про те, чи може цивільна дружина претендувати на спадок після чоловіка.
Раніше ми писали про те, як отримати в спадок неприватизовану квартиру.