ua en ru

Фраза "будь чемна" на дитину не діє. Ось що насправді потрібно говорити малечі

Фраза "будь чемна" на дитину не діє. Ось що насправді потрібно говорити малечі Психологи пояснюють, що не так із фразою "будьте чемні" (фото: freepik)

Усі батьки мріють про те, аби їхні діти були слухняними й не завдавали клопоту. І така звична фраза "будь чемний/чемна" є у щоденному вжитку дорослих. Втім психологи не радять її говорити дітям дошкільного віку.

Чому цього не варто робити, пояснює дитячий психолог Юліана Маслак на своїй сторінці в Instagram.

Що не так із фразою "будь чемний/чемна"

"Кожен із нас вкладає у певні поняття власне розуміння, пов‘язане з досвідом свого життя. Більшість частенько чула певні фрази у дитинстві. Зокрема, "будь чемним" - це виглядає досить зрозуміло і навіть інколи повчально. Та чи хтось окреслював це поняття дітям 2-4 років, як це бути чемним?", - говорить експерт.

У цьому віці дитина не розуміє абстрактних вказівок. Їй потрібна конкретика - "не кричи", "пам'ятай правила поведінки у людних місцях", "нікуди не йди", "почекай і нічого не роби".

"Дитина не може контролювати і справлятися зі всіма імпульсами і бажаннями, коли не зайнята. Часом, коли дітям нудно, їм зриває дах", - наголошує психолог.

"Нейробіологічно це теж, пояснюється. Лобна кора у дітей незріла. А вона відповідає за всі виконавчі функції передбачення наслідків, аналізу інформації та мотивації. Діти живуть "тут і зараз" і керуються бажаннями, імпульсами, емоціями, навченими патернами поведінки, за які відповідає підкірка", - каже Маслак.

Тому очікування, щоб дитина була чемною - нереальне.

Подібною до цієї фрази також є побажання на день народження малолітній дитині "слухай маму і тата". А хіба батьки завжди кажуть і роблять те, чого потребує чи хоче дитина?

"Для мене ця фраза звучить не так мило. А швидше "будь покірним, зручним, не слухай своїх бажань, те, що ти хочеш - неважливе. Головне, слухати батьків", - пояснює Маслак.

Що вживати замість цієї фрази

"Використовуйте більш конкретні й чіткі послання - "ми бавимось тихенько 5 хвилин", "ти можеш побігати тут і тоді ми йдемо" і тому подібне", - радить психолог.

Якщо це відбувається у середовищі, де багато дітей, то дорослі несуть відповідальність за дозвілля дітей і його організацію. Допитливість - це те, що допомагає досліджувати світ, і це дуже природний процес. Завдання батьків, скеровувати і турбуватися про безпеку дітей.