ua en ru

Чи варто купувати житло на первинному ринку? Відповідь експерта з нерухомості

Чи варто купувати житло на первинному ринку? Відповідь експерта з нерухомості Здача об'єктів первинного ринку нерухомості затримується (фото: РБК-Україна)
Автор: Юлія Гаюк

24 лютого значно вплинуло на багато складових економіки України. У цьому переліку, звичайно ж, і нерухомість. У вересні ціни на квартири в Києві були вищими на майже 30%, ніж у січні 2022 року.

До таких підвищень були вимушені вдатися 81% забудовників у зв'язку повномасштабною війною. Тобто житло на первинному ринку стало ще менш доступним для українців.

Спеціально для Styler експерт із нерухомості розповів, чи варто зараз купувати житло на первинному ринку.

Яка ситуація з нерухомістю в Україні?

Володимир Семенцов з INSPI Development спостерігає численні затримки зі вчасною здачею об'єктів в експлуатацію. Приблизно 70% забудовників продовжили вказані раніше терміни ще на рік.

"Переважно це об’єкти, ступінь готовності яких на початок широкомасштабної війни становив від 30% до 60%. Що стосується об’єктів, які в період з грудня по лютий перебували на початкових стадіях будівництва, то їхнє зведення призупинене на невизначений термін", - каже експерт.

На противагу цій статистиці впродовж травня-листопада 2022 року було введено в експлуатацію близько 1/3 житлових об'єктів, ступінь готовності яких на момент вторгнення становив понад 80%.

Що, окрім війни, "вдарило" по ринку?

Фахівець зазначив, що критично важку ситуацію на первинному ринку житла, безумовно, спричинила війна. Решта причин є похідними від неї.

Серед очевидних це зниження попиту ледь не до "нуля" через низьку платоспроможність потенційних покупців, інфляцію, неможливість доступного іпотечного кредитування, непрогнозованість наслідків війни тощо.

Чи варто купувати житло на первинному ринку? Відповідь експерта з нерухомості

Наслідки ракетного удару по багатоповерхівці в Києві (фото: Віталій Носач / РБК-Україна)

Щодо другої причини, то вона стосується самих девелоперів. Вони просто не можуть реалізувати власні плани.

Різке зростання собівартості будівництва, відсутність достатнього капіталу, руйнування вітчизняних виробництв будматеріалів, порушення логістики, брак кваліфікованої робочої сили знизили можливості будівельних компаній.

Проте, як наголосив фахівець, більшість девелоперів чимдуж намагаються уникнути "офіційного" банкрутства, шукаючи необхідне фінансування для продовження будівництва.

Чи варто зараз купувати квартиру у новобудовах?

На погляд Семенцова, до кінця 2022 року не варто чекати якихось позитивних зрушень на первинному ринку житла. І навпаки: чим довше триватиме війна, тим менше шансів для забудовників швидко поновити свою діяльність.

"Первинний ринок будівництва житла фактично опинився в нерозривному колі непоборних обставин, викликаних війною. Але за останні 8,5 місяців ще не було жодного випадку, коли забудовник офіційно був визнаний банкрутом", - підкреслив фахівець.

На його переконання, після перемоги у війні необхідно розробити комплексну державну програму, яка б сприяла і відновленню будівельної галузі, і покращила б взаємодію з покупцем. Основу такої програми повинні складати іпотеки та кредити, каже Володимир.

"Саме кредитування може дати змогу не лише завершити об'єкти, а й дозволити нашим співгромадянам розв'язувати житлові питання. Крім того, розробка та втілення державної програми з відновлення будівельної галузі можуть значно прискорити відновлення всієї економіки країни", - резюмував Володимир Семенцов.

Чи варто купувати житло на первинному ринку? Відповідь експерта з нерухомості

Житловий масив на Оболоні в Києві (фото: Віталій Носач / РБК-Україна)