Затяжна війна? Що може бути на фронті у 2024 році
З високою ймовірністю війна в Україні не завершиться у 2023 році. Але ті позиції, які Сили оборони займуть до кінця грудня, визначатимуть стартові умови для нового ривка і того, як розвиватимуться події наступного року.
Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "Затяжна війна чи перемога? Що буде на фронті у 2024 році і які сценарії чекають на Україну".
Фактор погоди
На думку західних та українських військових аналітиків, через погіршення погоди у ЗСУ залишається невелике вікно можливостей до кінця цього року для проведення бойових дій.
Наразі наші бригади діють невеликими піхотними групами і для них погодний фактор не становить вкрай серйозної перепони. Втім для швидшого просування необхідно вводити в бій бронетехніку, для якої осінньо-зимове бездоріжжя може стати проблемою.
Тому експерти схиляються до думки, що погодні умови об'єктивно ускладнять та сповільнять просування українських сил. Тому у них є фактично близько місяця для активних боїв перш ніж підуть проливні дощі, сніг та морози.
Завдання до кінця року
Найчастіше у військових колах говорять про звільнення Токмака на півдні та/або Бахмута на сході. При цьому президент Володимир Зеленський теж говорив про плани звільнити "Бахмут і ще два міста", ймовірно, кажучи про цілі до кінця цього року.
Що в планах ворога
Водночас російські війська не мають суттєвих проривів. Ворог фактично не має результатів у спробах провести наступ на Куп'янському та Лиманському напрямках. При цьому росіяни поки ще добре проводять оборону.
Зараз план російського командування виглядає так. Задача-максимум - окупувати всю територію Луганської області, вирівнявши лінію фронту по річці Оскіл, і тим самим створити умови для подальшого захоплення всього Донбасу.
Задача-мінімум - своїми активними діями на Харківщині та Луганщині відтягнути українські резерви з-під Бахмута та півдня.
Наміри Кремля продовжувати війну доводять два факти: Москва вирішила збільшила витрати на оборону та силовий апарат - у 2024 році вони складуть 40% від їхнього бюджету. При цьому в Міноборони РФ заявили про план досягнення цілей "СВО" у наступному році.
Наступ України не зупинятиметься
Представники української влади зазначають, що наступ Сил оборони не зупинятиметься ні восени, ні взимку - допоки не будуть звільнені всі окуповані території.
Три сценарії війни у 2024 році
За результатами спілкування з представниками розвідки, військовими та аналітиками імовірні три сценарії розвитку війни для України у 2024 році.
Оптимістичний - це коли українська армія до середини наступного року звільняє весь південь, в тому числі Крим, а в другій половині року розпочинає деокупацію Сходу.
Середній або проміжний сценарій - в першому півріччі 2024-го Сили оборони доходять до узбережжя Азовського моря, в другому - розпочинають деокупацію Криму, а далі - Донецької та Луганської областей.
Найгірший сценарій - якщо українській армії не вдається зрушити лінію фронту або війна перетворюється у позиційні бої за окреме село.
Зазначимо, що за всіх описаних вище сценаріїв висока ймовірність затягування війни і на 2025 рік. Як-от в коментарі виданню сказав військовий експерт Сергій Грабський, "загалом 2024 рік виглядає таким, що не стане остаточним роком нашої перемоги".
Що каже військово-політичне керівництво про терміни війни
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський у нещодавньому інтерв'ю заявив, що Україна перебуває на останньому етапі війни, але він може бути найважчим.
При цьому опитані РБК-Україна експерти розходяться у думці, на якому етапі війна в Україні насправді.
Тим часом керівник ГУР МО Кирило Буданов розповів, що по оцінці економіки, РФ здатна вести війну до 2025 року. За кількістю техніки - до 2026 максимум, оскільки людського ресурсу ворогу вистачить надовго.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.