ua en ru

На Сицилії знову прокинувся вулкан Етна: кадри гігантського фонтану лави і виверження

На Сицилії знову прокинувся вулкан Етна: кадри гігантського фонтану лави і виверження Фото: виверження вулкана Етна (Facebook/Boris Behncke)

Найбільший в Європі вулкан Етна, який знаходиться на східному узбережжі Сицилії і 12 листопада знову активізувався після виходу зі "сплячки", викидає потоки лави та б'є фонтанами заввишки близько 4,5 км над рівнем моря.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на La Sicilia.

Експерти Національного інституту геофізики та вулканології обсерваторії Етна в Катанії стежать за ситуацією та аналізують зображення виверження та викиду клубів попелу з мережі камер спостереження.

Виверження, згідно з спостереженнями вчених, знаходиться на пароксизмальній фазі.

На вулкані з південно-східного кратера йде активність із викидом попелу, що падає на передгірні села північної сторони, і б'є фонтан лави за кілька кілометрів заввишки.

Дані прогнозу поширення вулканічного попелу та моделювання вказують на напрямок падіння вулканічного піску на схід та південний схід. Повідомлення про падіння таких фрагментів були зареєстровані у кількох країнах, таких як Міло та Зафферана-Етнеа.

Зазначається, що нинішня фаза виверження Етни, обмежена вершиною вулкана, не впливає на роботу міжнародного аеропорту Вінченцо Белліні в Катанії.

Що відомо про вулкан

Етна є одним із найактивніших вулканів на планеті. Він знаходиться на східному узбережжі Сицилії, поряд з містами Мессіна та Катанія. Висота вулкана змінюється з кожним його виверженням. У 2010 році вулкан був на 21 метр нижче, ніж у 1981 році. А перше історично доведене виверження Етни сталося 1226 року до н.е.

Вік Етни становить понад 350 тисяч років. Приблизно раз на 150 років виверження руйнує якесь селище, оскільки схили Етни густо населені. За різними даними, у горі розташовано від 200 до 400 вулканічних кратерів. У середньому кожні три місяці один із них викидає потоки лави.

Зазвичай виверження супроводжуються потоками розпеченої лави, що ефектно виглядають у темряві, і відносно невеликими викидами попелу в атмосферу. Перед нинішнім сильним виверженням Етна "буянила" у лютому 2022 року.