ua ru

ВР створила Нацагентство з розшуку активів корупціонерів

ВР створила Нацагентство з розшуку активів корупціонерів Фото: спікер Ради Володимир Гройсман

Рішення підтримали 260 парламентарів

Верховна Рада України (ВРУ) підтримала створення Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів. Проект закону №3040 у другому читанні підтримали 260 нардепів.

Згідно проекту закону, Нацагентство з розшуку та повернення активів створюється Кабінетом міністрів і підзвітний Верховній Раді. Воно складається з центрального апарату та територіальних управлінь і займається формуванням та реалізацією державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та управління заарештованими і конфіскованими активами. Голова Нацагентства призначається на посаду урядом строком на 5 років за результатами конкурсу.

Передбачається, що агентство здійснює заходи щодо виявлення, розшуку, проведення оцінки активів за зверненням слідчого, прокурора, суду (слідчого судді) та формує і веде публічний Єдиний державний реєстр активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні. Законом передбачається, що Нацагентство співпрацює з цього питання з органами іноземних держав і бере участь у забезпеченні представництва прав та інтересів України в закордонних судових органах у справах, пов'язаних з поверненням активів. Визначається, що агентство займається лише зберіганням активів без їх реалізації, прописані відповідні процедури збереження.

Зазначається, що посаду очільника Нацагенства не може займати особа, що має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку, або на яку за вчинення адміністративного правопорушення накладено стягнення у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, або якщо вона вважається такою, що була піддана адміністративному стягненню; чи притягалася на підставі обвинувального вироку, який набрав законної сили, до кримінальної відповідальності за вчинення умисного злочину.

З метою здійснення зовнішньої незалежної оцінки ефективності діяльності агентства на вимогу членів комісії із зовнішнього контролю може проводитися зовнішній фінансовий аудит діяльності відомства. Зовнішній фінансовий аудит діяльності Національного агентства проводиться аудиторською компанією, яка має право проводити таку діяльність відповідно до Закону України "Про аудиторську діяльність" та має бездоганну ділову репутацію.

Висновок незалежної зовнішньої оцінки діяльності Національного агентства та звіт за результатами зовнішнього фінансового аудиту (за наявності) включається як додаток до щорічного звіту Національного агентства.

Передбачається відповідальність агентства за пошкодження майна у період зберігання. У випадку, якщо майно підлягає поверненню власнику, Нацагентство має відшкодувати йому завдані збитки у разі їх наявності.

При цьому нардепи зняли з голосування законопроект №3041, який передбачав віднесення агентства до числа головних розпорядників бюджетних коштів. Таке рішення підтримали 282 парламентаря.

Рішення було прийнято у зв'язку з тим, що у законі №3040 прописана норма, яка передбачає, що надходження від управління активами, здійснюваного Нацагентством, а також кошти, одержані на підставі міжнародних угод щодо розподілу та повернення активів до України зараховуються до доходів спеціального фонду держбюджету.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що ВР розширила поняття арешту майна у кримінальних процесах.