ua en ru

Промислові підприємства України готуються до спаду виробництва

У серпні в Україні можуть початися обмеження з поставками газу на промислові підприємства. Експерти сходяться на думці, що для окремих галузей промисловості це може мати серйозні економічні наслідки, а для регіонів - масштабні соціальні.

У серпні в Україні можуть початися обмеження з поставками газу на промислові підприємства. Експерти сходяться на думці, що для окремих галузей промисловості це може мати серйозні економічні наслідки, а для регіонів - масштабні соціальні.

Кабінет міністрів України встановив ліміти споживання природного газу для всіх споживачів, щоб успішно провести опалювальний сезон.

Відповідна постанова "Про заходи щодо забезпечення населення, підприємств, установ і організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/2015 років" була оприлюднена 11 липня на урядовому порталі. У постанові зазначається, що такі заходи необхідні у зв'язку з припиненням постачань російського газу в Україну і тимчасовим обмеженням технічних можливостей імпорту газу з країн Євросоюзу.

Кабмін прогнозує споживання природного газу у період з серпня 2014 року по березень 2015 року в обсязі 30,23 млрд куб. м.

Документ передбачає скорочення використання природного газу промисловістю та підприємствами комунальної теплоенергетики на 30%. Так, протягом серпня-2014 - березня-2015 передбачається встановити ліміт використання газу для промисловості - 7,53 млрд. куб. м.

Нагадаємо, з 16 червня "Газпром" припинив поставки газу в Україну через заборгованість і перевів її на режим передоплати. При цьому транзит російського газу через територію України в країни Європейського Союзу триває.

У серпні заходи з обмеження поставок почнуть реалізовуватися. У Міністерстві енергетики не приховують, що обмеження торкнулися всіх промислових підприємств рівною мірою, що не існує виборчого підходу. У комунальній сфері проблеми з газом призвели до повного відключення гарячого водопостачання. Прогнозуються також проблеми з електропостачанням. Українські ТЕЦ в прискореному порядку переводять, там де це технологічно можливо, на резервне паливо - вугілля.

Раніше міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан заявив, що в сучасних умовах необхідно в прискореному режимі приступити до реформування вугільної галузі країни.

Експерти розуміють необхідність введення заходів щодо обмеження газоспоживання для попередження надзвичайних ситуацій в енергосфері. Однак для деяких секторів економіки подібна практика може стати настільки згубною, що призведе до часткової зупинки виробництва. Це в першу чергу стосується підприємств, повністю залежних від поставок газу - цементна, азотна, склоробна промисловість, металургія, окремі напрями хімічного виробництва. Від стабільної роботи таких гігантів ПАТ "Арселорміттал Кривий Ріг", черкаське ПАТ "Азот", ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна", Дніпроазот і багатьох інших залежить і соціальна, і економічна стабільність всієї України. Адже саме ці великі підприємства забезпечують стабільною роботою сотні тисяч чоловік і наповнюють спорожнілий бюджет.

Великі промислові заводи, залежні від газу, працюють в єдиному ланцюжку з іншими виробництвами, забезпечуючи країну металом, склом, цементом і багатьма іншими матеріалами.

Експерти сходяться на думці, що в питанні обмеження поставок газу на промпідприємства необхідний зважений диференційований підхід.

Економія газу не є самоціллю для української економіки. Якщо будуть закриватися виробництва, скорочуватися робочі місця та відрахування до бюджету користі від цього не буде ні економіці, ні людям.