ua en ru

ПАРЄ відзначила Україні у резолюції про корупцiю як загрозу верховенству права

В Україні антикорупційні заходи були використані в політичних цілях - для звинувачення у зловживанні службовим становищем екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко. Про це йдеться у резолюцiї Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) "Корупцiя як загроза верховенству права", ухваленiй сьогодні в Страсбурзi пiд час пленарного засiдання асамблеї, передає радіо "Свобода".

У зв'язку з цим ПАРЄ закликає держави-члени Ради Європи посилити боротьбу з цим явищем.

Автором резолюцiї є депутат вiд Естонiї Майлiс Репс. Резолюцiю пiдтримали 119 голосами зi 121.

У документі йдеться про те, що корупцiя ставить пiд загрозу нормальне функцiонування державних установ i вiдволiкає державну дiяльнiсть вiд свого призначення, яка полягає в служiннi суспiльним iнтересам. У зв'язку з цим ПАРЄ впевнена, що Рада Європи, її Парламентська асамблея i держави-члени "мають бути в авангардi боротьби з корупцією".

Сама резолюцiя має загальний характер, без зазначення конкретних країн i прикладiв, iз закликом до держав-членiв ратифiкувати мiжнароднi документи у сферi боротьби з корупцiєю, якщо такi ще не ратифiковано, тiснiше працювати з мiжнародними органiзацiями, такими, як Група держав проти корупцiї (ГРЕКО) і Комiтет експертiв з оцiнки заходiв боротьби з вiдмиванням грошей i фiнансуванням тероризму. Резолюцiя також закликає нацiональнi парламенти зробити свiй внесок шляхом створення конкретних парламентських процедур контролю.

У пояснювальній записці доповідача до резолюції вказані конкретні країни з посиланням на індекс сприйняття корупції. "У 2012 р. індекс сприйняття корупції Transparency International визначив п'ять держав-членів Ради Європи після сотні в списку зі 174 держав: Вірменія (105); Албанія (113); Росія (133), Азербайджан (139) і Україна (144)", - заявила доповідач.

У підрозділі "Корупція в судовій системі" йдеться про Україну в контексті справи судді Верховного суду Олександра Волкова, звільненого з посади з порушенням Європейської конвенції прав людини і відновленого в ній рішенням Європейського суду з прав людини.

У підрозділі пояснювальній записці "Корупція у виконавчих органах та органах міліції" доповідач згадує про Україну у зв'язку з корупцією в міліції, навівши приклад справи Олексія Пукача, якого "визнали винним у вбивстві журналіста нібито за схваленням покійного міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка".

Про Україну також згадують у підрозділі "Засоби для боротьби з корупцією" у зв'язку зі справою екс-прем'єра Юлії Тимошенко.

"Багато що ще належить зробити в цій ситуації, але випадок з Україною, в якій антикорупційні заходи були використані в політичних цілях, також показує, що до цих питань слід ставитися обережно і обачно. Звинувачення у "зловживанні службовим становищем, висунуте проти колишнього прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, насправді є прикладом, який демонструє, що суворими положеннями кримінального права, покликаними боротися з корупцією, можна зловживати і з політичних мотивів, зокрема, для вибіркового переслідування провідних членів опозиції", - наголосила доповідач.