ua en ru

Мораторій на вивіз деревини в круглому вигляді себе не виправдав, – експерт

Мораторій на вивіз деревини в круглому вигляді себе не виправдав, – експерт

Будь-які заборонні заходи неефективні. Такої думки дотримується директор українського національного представництва Лісової опікунської ради (FSC) Павло Кравець в коментарі журналістам, повідомляють ЗМІ.

На його думку, будь-які заборонні заходи неефективні, в тому числі і розрекламований мораторій на вивіз деревини в круглому вигляді себе не виправдав.


"Немає прикладу вдалого, з точки зору інтересів всіх учасників ринку, застосування подібних заборон. Це схоже на пропозицію заборонити ввезення пшениці, розраховуючи на гіпотетичний експорт українського виробництва макаронів в Італію. Якщо ми обрали за мету ринкову економіку, вільну торгівлю та інтеграцію в систему світового поділу праці та ресурсів, то потрібно створювати умови для бізнесу, а не дотувати його за рахунок обмежень у лісовій галузі", - зазначив Кравець.

Переконання в тому, що заборона на експорт або інші обмеження "не принесуть нічого" поділяє і виконавчий директор Східного комітету німецької економіки Міхаель Хармс.

"У лісовій галузі та деревообробної промисловості заборони призводять до недобросовісної конкуренції, корупції і недостатньої ефективності. Наприклад, в ЄС немає ніяких обмежень: і німецькі та австрійські фірми експортують дерево, і в США, і в Японії. Як раз для України лісове господарство, особливо в економічно слаборозвинених територіях, може стати дуже важливою галуззю економіки. Звичайно, лісова промисловість має ґрунтуватися на принципі сталого природокористування і строго відповідати стандартам екологічної безпеки. У ЄС було показано, що саме інтенсивне лісове господарство за принципом "відновлення лісу" - це кращий засіб для збереження навколишнього середовища. В Україні виконання "лісового аудиту", який враховує потенціали і точно показує кращі способи для ефективної лісової промисловості, було б першим кроком до європейських принципів. Тут ЄС готовий надати допомогу", - зазначив Хармс.

Експерти вважають, що сьогодні питання "лісового аудиту" намагаються вирішити з допомогою чіпування, але існуюча система в Україні не відповідає сучасним вимогам, а зацікавлені особи знаходять способи шахрайства для обману цієї системи.

ЗМІ відзначають, що тут можна і потрібно використовувати досвід ЄС. Наприклад, австрійська фірма Швайгоффер, яка у відповідь на "необґрунтовані звинувачення" захисників природи, запропонувала приєднатися всім активістам до впровадження системи контролю за походженням деревини, заснованої на технології GPS.

Як писали видання Румунії, за допомогою цієї системи можна проконтролювати шлях зрубаного дерева від пенька до готової продукції, наприклад, меблів, і в зворотному порядку. Головним ЗМІ відзначали, що контроль за переміщенням деревини онлайн можуть здійснювати і активісти, і перевіряючі служби, а сфальсифікувати дані буде неможливо.

Крім того, як зазначив Кравець, модель розподілу деревини, яку "проштовхують" зараз у Верховній Раді, і яка дозволила б в першу чергу насичувати внутрішній ринок, розглядає розподіл сировини через аукціони, з різними правами для резидентів і нерезидентів, порочна, як і будь-яка дискримінація.

"Будь-яка монополія і будь-які заборони ведуть до зловживань", - наголосив Кравець.