Луценко закликала впроваджувати гендерне бюджетування
На думку Луценко, фінанси повинні розподілятися за принципом рівного доступу до ресурсів
Децентралізація та реформа публічних фінансів відкривають широкі можливості для місцевих громад врахувати інтереси усіх груп населення, а допомогти цьому покликане гендерно орієнтоване бюджетування. Про це заявила народний депутат Ірина Луценко на першому регіональному Жіночому Конгресі в Одесі.
"Децентралізація та реформа публічних фінансів, розпочаті президентом Петром Порошенком, корінним чином змінили ситуацію з державними витратами і зборами. У 2018 році, завдяки децентралізації, 55% коштів формуються в місцевих бюджетах, і лише 45% маємо в центральному бюджеті", - написала Ірина Луценко в Facebook.
"І якщо 45% іде на фінансування армії, соціальної сфери та інші витрати державного рівня, то 55% залишається в громадах. Звідки взагалі беруться ці кошти? Їх сплачують мешканці громади, чоловіки і жінки. Всі вони мають повне право отримати певні послуги, комфорт, знати, що їх інтереси не враховані", - уточнила вона.
На думку Луценко, фінанси повинні розподілятися за принципом прозорості та ефективності, рівного доступу до ресурсів, справедливого і неупередженого розподілу. Саме для цього потрібно гендерно-орієнтоване бюджетування.
"Мова йде не тільки про чоловіків і жінок, а про всіх соціальні групи - дітей, літніх людей, людей з інвалідністю, безробітних жінок. Побудували дитячий майданчик, діти задоволені. А ми подбали про тих, хто приводить їх туди? Ми поставили лавочки для бабусь, дідусів, мам? В місті є новий транспорт, а зручний він для людей з інвалідністю, передбачені там поручні для дітей? Більшість тих, що стоять на обліку в центрах зайнятості - жінки, але 70% фінансування йде на те, щоб навчити безробітних "чоловічим" професіям", - пояснила депутат.
Фото: facebook.com/i.lutsenko
Ірина Луценко також прокоментувала думку про те, що гендерне бюджетування - тільки для жінок.
"Середній вік смертності чоловіків - 45 років. Серцево-судинні захворювання, інфаркти та інсульти - хвороби, від яких помирають переважно чоловіки. Часто згадують, що рівень зарплати чоловіків в Україні більший і, відповідно, пенсію вони отримують більшу. Але він не доживе до пенсії або скористається нею рік-два... Серед хворих на туберкульоз - 72% чоловіків і 28% жінок, причому у чоловіків, як правило, вже важка й запущена фаза, лікування якої обходиться в 100 разів дорожче. Так, з урахуванням всього цього, можливо, нам закласти на місцевому рівні субвенцію і пролікувати чоловіків?", - закликала вона.
Ірина Луценко зазначила, що гендерне бюджетування насправді дає відповідь на питання: наскільки рівно забезпечені права всіх громадян.