Фірма зі справи екс-депутата Мартиненка хоче побудувати реактори для ХАЕС за 70 млрд грн
На ХАЕС обрання чеської фірми пов'язують з нижчою вартістю проекту
Чеська компанія Škoda JS зі складу російської групи, що фігурує у справі щодо екс-депутата "Народного фронту" Миколи Мартиненка, отримала дозвіл на будівництво нових реакторів Хмельницьої атомної станції за 70 мільярдів гривень. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на розслідування програми "Схеми" "Росіяни під прикриттям: хто добудує ХАЕС за 70 мільярдів?".
Як зазначається, влітку 2018 Кабмін затвердив обґрунтування для зведення 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС на понад 70 мільярдів гривень. Виробником реакторних установок для енергоблоків у попередньо затверджених документах визначена компанія Škoda JS - обрана без тендеру.
У розслідуванні йдеться, що ця чеська компанія входить до холдингу "Об’єднані машинобудівні заводи", підпорядкованому російському "Газпромові". Проти "Газпрому", своєю чергою, в Україні запроваджені санкції (утім сама компанія Škoda JS під санкції не потрапляє). Водночас на неї накладені санкції США.
На ХАЕС обрання чеської фірми пов'язують з нижчою вартістю проекту (порівняно з іншими виробниками).
Окрім того, Škoda JS фігурує у справі НАБУ щодо екс-депутата Мартиненка - вона ймовірно виставляла ціну з надбавкою на тендерах "Енергоатому" (ну думку слідства, офоршорна компанія Мартиненка отримувала "відкати" на підрядах атомної компанії "Енергоатому"). А саму надбавку, за версією слідства, Škoda JS могла направляти в офрошну компанію Мартиненка - Bradcrest Investments, яка мала бути посередником.
Загалом упродовж 2007-2012 років Bradcrest Investments отримала від Škoda JS майже 6,5 мільйонів євро.
Сам Мартиненко заперечує причетність до компанії Bradcrest Investments та отримання коштів від чеської Škoda JS.
У "Енергоатомі" не виключають, що установку для третього енергоблоку Хмельницької АЕС поставлятиме не Škoda JS, а інший виробник - якщо викупить у Škoda JS документацію на реакторну установку.
Остаточного постачальника обіцяють обрати на тендері.
Як писало РБК-Україна, НАБУ вже завершило розслідувати епізод щодо заволодіння коштами "Енергоатому" в період 2008-2012 років. За версією слідства, Мартиненко в змові з трьома особами організував корупційну схему, в результаті якої інтересам "Енергоатому" завдали шкоди в розмірі 6,4 млн євро.
Однак, НАБУ розслідує ще два кримінальні провадження щодо Миколи Мартиненка у справі заволодіння коштами НАЕК "Енергоатом" в різні періоди часу.
5 листопада 2018 детектив НАБУ вручив Мартиненку повістку про виклик на допит, однак, екс-нардеп викинув повістку та заявив, що детектив не мав права її вручати.