ua en ru

Депутати прийняли закон про мови (доповнення)

Народні депутати України прийняли в другому читанні і в цілому як закон законопроект № 9073 "Про засади державної мовної політики". "За" проголосували 248 депутати з мінімально необхідних 226.

Відразу після початку вечірнього пленарного засідання лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов звернувся до віце-спікеру Адаму Мартинюку з вимогою поставити на голосування в другому читанні "мовний законопроект": "Фракція Партії регіонів і комуністи вимагають негайного розгляду законопроекту № 9073 про основи мовної політики".

Після чого Мартинюк поставив відповідний проект закону на голосування, однак через що зав'язалася бійки між більшістю і опозицією спочатку "за" прийняття проголосували 219 депутатів. Мартинюк запропонував повернутися до питання, погодилися з цією пропозицією 236 депутатів.

Недивлячись на спроби опозиції відсторонити Мартинюка від мікрофона, після того як депутати 248 голосами підтримали повторно поставлений на голосування закон, Мартинюк оголосив про прийняте рішення і закрив вечірнє засідання до 10 ранку 4 липня.

Законопроектом збережений конституційний державний статус української мови. Пунктом 1 статті 6 проекту встановлено, що державною мовою України є українська мова. При цьому, на території Україні гарантується вільне використання регіональних мов, до яких віднесено російську, білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська та кримчацька. Дія цього положення поширюється на ті мови, які є рідними для не менш 10% громадян, що населяють певну територію за даними перепису. За рішенням місцевої ради або за результатами збору підписів в окремих випадках, з урахуванням конкретної ситуації такі заходи можуть застосовуватися до мови, регіональна мовна група якого становить менше 10 відсотків населення відповідної (ст.7)