ua ru

"Сведбанк" продав колекторам роздрібний портфель на 2,84 млрд грн за 167 млн грн

"Сведбанк" продав портфель роздрібних кредитів позичальників на 2,84 млрд грн всього за 167 млн грн, повідомляє "Комерсант-Україна".

У розпорядженні видання опинилися копії договорів про продаж "Сведбанком" заборгованості своїх позичальників. Згідно з одним із них, 28 листопада 2012 року "Сведбанк" продав кредитний портфель на 2,84 млрд грн (в еквіваленті). Заборгованість була в трьох валютах - на 81,7 млн грн, 332,8 млн дол. і 3,3 млн євро. Сума угоди, перерахована покупцем, склала 166,9 млн грн.

Покупцем виступило ТОВ "Факторингова компанія "Вектор Плюс", що входить у групу компаній "УкрБорг". Таким чином, дисконт продажу боргів склав 94%. У договорі зазначено, що всі кредити забезпечені заставами, і частка позик, за яким неможливо стягнути майно, не перевищує 3% портфеля. У той же день "Вектор Плюс" переуступив половину цього портфеля (36,94 млн грн, 165,78 млн дол., 1,86 млн євро) на користь ТОВ "Кредитні ініціативи" за 83,4 млн грн. Пункт 2.6 договору забороняв перепродаж боргу без згоди представників "Сведбанку".

В "Сведбанку" відмовилися коментувати угоду, посилаючись на конфіденційність, що стосується його клієнтів. "Ми не вправі не розголошувати конфіденційну інформацію, коментувати чутки незалежно від ролі, яка, ймовірно відводиться "Сведбанку" в цій історії",- заявили в банку. Проданий портфель трохи менший всієї кредитної заборгованості клієнтів "Сведбанку", яка на 1 жовтня становила 2,96 млрд грн. Але учасники ринку говорять, що ці борги - в основному іпотека - перебували на позабалансовому рахунку. За IV квартал кредити фізособам скоротилися в портфелі з 769,6 млн грн до 294,4 млн грн, а резерви під них - з 1,48 млрд грн до 412,2 млн грн. "Продаж був зі значним дисконтом тому, що це оптова угода, а продавець хоче піти з ринку,- вважає керуючий партнер юрфірми "Астерс" Олексій Дідковський. - Наскільки мені відомо, "Сведбанк" продовжує тендери на продаж портфелів кредитів, яких у нього ще достатньо". На покупку того, що залишиться в "Сведбанку" після цих продажів, претендує Микола Лагун.

Нагадаємо, в травні 2012 року було оголошено про купівлю "Дельта Банком" роздрібного кредитного портфеля "Сведбанку", пізніше частину боргу - до 650 млн грн - викупив "Альфа-банк". "Сведбанк" міг отримати велику суму, якщо б стягнув борги сам, але у нього не було на це часу - він вирішив закрити роздріб ще у вересні 2011 року. "Нелогічно, що "Сведбанк" дуже довго не погоджувався на дисконт клієнтам в 40-50%, які готові були сплатити йому суму, що залишилася, а потім раптом банк перепродав кредити майже задарма", - здивований старший партнер адвокатської компанії "Кравець та партнери" Ростислав Кравець.

Експерти називають угоду найбільшою на колекторському ринку, великі портфелі боргів купували лише банки. "Сума, яку ви називаєте,- це фактично річний оборот ринку. Таких сум у колекторів просто немає, такі угоди характерні для покупки портфелів самими банками для розширення клієнтської бази. Ймовірно, колекторські компанії, які виступали в цій угоді, є посередниками", - вважає комерційний директор колектора "Укрфінанси" Андрій Нижник.

Власниками ТОВ "Кредитні ініціативи" зі статутним капіталом 126 млн грн є офшорні компанії. Кравець говорить, що юристи "Кредитних ініціатив" і "Альфа-банку" - часто одні і ті ж люди. "Коли з компанії дзвонять клієнтам, вони призначають зустрічі у відділеннях "Альфа-банку", де їх поять кавою", - говорить він. До того ж ряд клієнтів "Промінвестбанку", кредити яких у грудні викупив "Альфа-банк", отримали листа саме від "Кредитних ініціатив". У компанії, яка зареєстрована в Броварах, відмовилися спілкуватися з газетою, заявивши, що директор не буває в цьому офісі, а номер його телефону вони дати не можуть. При цьому адреса для листування "Кредитні ініціативи" вказують аналогічну тій, де офіс "Альфа-банку" - Київ, проспект Московський, 9 (видання має копію листа компанії в суд). В "Альфа-банку" заперечують зв'язок з колекторами. "Ці компанії до нас не мають ніякого відношення. Єдиний портфель клієнтів "Сведбанку", який у нас є,- це той, який ми купили в травні у "Дельта Банку",- відзначила директор з корпоративних відносин установи Юлія Євтушенко.

Читайте також: "Дельта Банк" продав частину заборгованості колишніх позичальників "Сведбанку" і "Укрпромбанку" на 650 млн грн "Альфа банку"