ua en ru

Правозахисники: мінімум 6% росіян зазнавали прослуховування в РФ

Правозахисники: мінімум 6% росіян зазнавали прослуховування в РФ Фото: незаконне стеження в РФ ("Ведомости")

Про це з посиланням на дані судового департаменту при Верховному суді РФ йдеться в доповіді "Росія під наглядом" міжнародної правозахисної групи "Агора"

Російські суди за період із 2007 по 2015 роки розглянули чотири мільйони 659 тисяч 325 клопотань про контроль і запис переговорів, а також про обмеження таємниці листування, з яких задоволено майже 97% - 4 млн 517,515 тис. Про це з посиланням на дані судового департаменту при Верховному суді РФ йдеться в доповіді "Росія під наглядом" міжнародної правозахисної групи "Агора", повідомляють "Ведомости".

Як зазначається, кількість запитів на прослуховування постійно зростала, особливо тих, що подавалися в рамках оперативно-розшукових заходів, тобто без або принаймні до порушення кримінальної справи.


"Якщо вважати, що у кожного із прослухуваних було за місяць хоча б по одному співрозмовнику, то за останні дев'ять років мінімум 6% населення країни зазнавали прослуховування", - зазначив один з авторів доповіді, керівник "Агори" Павло Чіков.

Правозахисники на основі відкритих джерел проаналізували форми і методи, які держава використовує для стеження за громадянами, і хто стає об'єктом його уваги. Таким чином, було зафіксовано 352 факти використання державними або близькими до них структурами стеження у випадках, коли відсутні переконливі докази кримінальної активності громадян і організацій, які стали об'єктами стеження.

Наймасовішим видом став збір біометричної інформації (відбитків пальців, проб ДНК тощо) – 242 факти. Про примусове фотографування і дактилоскопіювання повідомляли активісти, затримані на Манежній площі Москви у грудні 2014. За даними видання, зразки слини для геномної реєстрації примусово брали у Криму у кримських татар у 2014 і 2016 роках.

На другому місці – контроль пересувань (35 випадків). Залізничні, авіаційні, а також квитки на міжобласні автобуси продаються тільки при наданні паспорта з реєстрацією особистих даних пасажирів. Ці дані потрапляють до бази "Розшук-магістраль", яка дозволяє відслідковувати переміщення підозрюваних у серйозних правопорушеннях, у 2005 її було доповнено розділом, куди включали відомості про потенційних екстремістів.

Наказ про створення та порядок функціонування бази "Розшук-магістраль" ніколи не публікувався, про неї стало відомо в ході розгляду у ЄСПЛ за скаргою нижегородського правозахисника Сергія Шимоволоса, який намагався розслідувати масові затримання активістів перед самітом Росія – ЄС у 2007.

Третє і четверторе місця (відповідно 28 і 23 випадки) – приховане відео- та аудіоспостереження, а також злом акаунтів і перехоплення електронної переписки: записи телефонних переговорів і вміст пошти опозиціонерів неодноразово потрапляли у ЗМІ.

Як вважають автори доповіді, в Росії сформована комплексна система контролю, цільовим чином застосовується щодо політичних та громадянських активістів. На їхню думку, система, створена для запобігання та розслідування злочинів, відсутність суспільного та судового контролю перетворюється в інструмент політичного розшуку і може бути використана для дискредитації опонентів влади.

Нагадаємо, раніше в Росії розробили валізка для захисту перших осіб від прослушки та інших форм стеження.

Також повідомлялося, що антивірусна компанія InfoWatch Наталії Касперської розробила метод для прослуховування й аналізу змісту розмов співробітників в офісах.