ua en ru

В Україні заговорили про турецький сценарій

Українське суспільство перебуває в стані агресивної апатії, покладаючи завищені сподівання на 2015 рік, коли в країні мають відбутися президентські вибори. Про це говорить опитування, проведене ООН в рамках виконання Декларації тисячоліття. Влада, незважаючи на наближення передвиборчої кампанії, не тільки не вирішує соціальні проблеми, але навіть взяла курс на більш жорсткі і непопулярні заходи. І при цьому сподівається, що зможе силою утримати ситуацію під контролем.

Підвищення цін на газ та електроенергію, а також послуги ЖКГ для населення; скасування податкових пільг для бізнесу і підвищення ставок податків для приватних підприємців; тотальний контроль сплати 15-відсоткового податку на грошові перекази, які гастарбайтери відправляють за кордону своїм сім'ям в Україну; введення нових податків - на відпочинок за кордоном, на продаж побутової відео-та аудіотехніки і мобільних телефонів. Всі ці теми останнім часом сколихнули інформаційний простір України.

Нововведення викликають побоювання і обурення пересічних громадян. Тим більше що тільки на цьому тижні Верховна Рада провалила голосування за подані опозицією закони про скасування пільг для депутатів, міністрів та президента, а також про денонсацію угод, що дозволяють виводити українські капітали за кордон без сплати податків.

Керівник аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов вважає, що влада намагається будь-що-будь наповнити скарбницю, цьому підпорядковані всі її рішення. Але в підсумку виходить, що фінансові проблеми держави вирішуються не за рахунок найбагатших верств, а за рахунок населення. «Пенсіонери і бюджетники і так ледве зводять кінці з кінцями. Малий бізнес практично знищений, але для тих, хто ще ледве тримається на плаву, готують нові податки. Влада, мабуть, не розуміє, що вони все тугіше стискають пружину, яка рано чи пізно не витримає. Рано чи пізно станеться вибух », - сказав« НГ »експерт.

Схожість ситуації відзначив і керівник українського Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос: «Команда Ердогана після приходу до влади дійсно дуже багато зробила. Проте в якийсь момент вони відчули себе в тому положенні, коли їм вже ніхто не загрожує і можна робити все що завгодно. Ситуація багато в чому схожа на те, що зараз відбувається в Україні. Різниця тільки в тому, що українська влада не має не тільки 60% підтримки громадян, але, думаю, навіть 20% ».

Керівник Агентства моделювання ситуація Віталій Бала зазначив ще одна відмінність не на користь України: «У Туреччині непоганий рівень життя та соціального захисту». Більшість українських громадян живе бідно. «Влада просто пощастило, що у нас така опозиція, яка не може підняти і повести за собою людей», - сказав він, пояснивши, що суспільство незадоволене владою, але, не бачачи альтернативи, не влаштовує революцію. «Але якщо зараз ми спостерігаємо агресивну апатію суспільства, то президентські вибори можуть стати тим каталізатором, який призведе до вибуху», - вважає він.

Експерти звертають увагу, що у влади спотворене уявлення про українську дійсність. Як приклад вони наводять прозвучало днями заяву президента Януковича про те, що гірші для української економіки часи позаду. Ще одним прикладом називають підготовлюваний урядом проект «Прогноз економічного і соціального розвитку України на 2014 рік та основних макропоказників на 2015-2016 роки»: згідно з документом, українська економіка з наступного року перейде у фазу активного росту, прогнозується на рівні 3%. Раніше Міжнародний валютний фонд і Світовий банк заявили про погіршення прогнозу українських показників на поточний рік.

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин вважає, що праві в оцінках швидше міжнародні фінансові організації, ніж українська влада. Він нагадав, що останні два роки темпи зростання ВВП близькі до нуля, ситуацію на зовнішніх ринках складно назвати сприятливою. А запланованого урядом збільшення притоку інвестицій навряд чи можна очікувати напередодні президентських виборів, коли інвестори традиційно враховують політичні ризики і вичікують результату перегонів.

Вичікують і пересічні українці. Про завищених надіях на 2015 рік можна судити з оприлюдненим днями доповіддю ООН. У рамках виконання Декларації тисячоліття організація проводить опитування в багатьох країнах світу. В Україні дослідження проводилося спільно Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН та Національним інститутом стратегічних досліджень при президенті. Згідно з вимогами ООН, опитування стосувався очікувань громадян на період після 2015 року. З'ясувалося, що найважливішим для українців питанням є соціальна справедливість: 74,4% заявили про необхідність зменшити майновий розрив між верствами населення, а 50% - про необхідність перетворень у системі влади.

Експерти відзначають, що якщо влада робить ставку на силові способи придушення протестів напередодні президентських виборів, то може помилятися. Адже українці не тільки не довіряють владі, опозиції і судам, але також вороже ставляться до правоохоронних органів. За даними Інституту соціології НАНУ, 31% громадян зовсім не довіряють міліції, 36% - швидше довіряють, ніж ні (навпаки - 8%), ще 25% не змогли визначитися з відповіддю. І лише 1% повністю довіряє правоохоронцям. Експерти відзначають, що в такій ситуації можна говорити про недовіру держави як такої. А це означає, що можливий протест носитиме характер бунту з імовірним кровопролиттям. «У влади ще є час, щоб виправити ситуацію. Але годинник цокає », - зазначив Віталій Бала.

Один з лідерів Партії регіонів Михайло Чечетов впевнений, що Україні турецький сценарій не загрожує. Він заявив: «Від потрясінь у країні виграють тільки пройдисвіти. Тому Партія регіонів цього не допустить, у нас таке просто неможливо ». Депутат закликав подивитися на турецькі події і з іншого боку: «Нам малюють, що ЄС - це рай. Але подивіться, що коїться у Франції, в Італії, в Португалії, де відсоток безробітних сягає вже 25. Така ж ситуація в Туреччині, де протест в чому викликаний економічною ситуацією. І протести в ЄС, у Туреччині - це холодний душ для нас. Тому нам потрібно дивитися і думати, куди інтегруватися ».