ua en ru

Чому провалилася відставка Кабміну

Парламенту не вдалося відправити у відставку уряд Миколи Азарова. Проект постанови № 3692 , зареєстрований лідерами опозиційних фракцій , підтримало 186 депутатів при 226 необхідних.

Не можна сказати , що опозиціонери не доклали зусиль для того , щоб перед голосуванням схилити на свій бік тих, хто вагається - до таким до останнього відносили фракцію Комуністичної партії і групу депутатів у Партії регіонів , які нібито були готові покинути її . Число останніх оцінювали в 20 чоловік , хоча де- факто заяву про вихід з фракції написали двоє - Давид Жванія та Інна Богословська , про що повідомив спікер Володимир Рибак.

Презентуючи проект постанови про відповідальність Кабміну , глава фракції ВО «Батьківщина » Арсеній Яценюк поклав на владу персональну відповідальність « за побиття дітей на Майдані». Перерахувавши претензії до діючого уряду - «продаж » країни третього державам , знищення надії на європейське майбутнє і відповідальність за економічну кризу в країні , - він зажадав відставки Кабміну і президента.

« Цього вимагає вже не опозиція , а мільйони українців» , - сказав він , трохи перебільшивши порядок цифр , так як в пікові демонстрації в Києві було 0,8-1,5 млн осіб , а на момент голосування кількість присутніх під парламентом оцінювалося в 10 000 чоловік.

Озвучив Яценюк і альтернативу: «Якщо в парламенті не буде проголосовано рішення про відставку уряду , ми йдемо до Адміністрації президента з вимогою розпустити указом Януковича уряд Азарова і оголосити дострокові президентські і парламентські вибори». При цьому депутати обіцяли блокувати приміщення Верховної ради.

Прем'єр -міністр Микола Азаров почав у відповідь спіч з вибачень - своїх і президента за події в ніч на 30 листопада, коли «Беркут » розігнав демонстрацію на підтримку євроінтеграції на Майдані Незалежності. При цьому він додав , що в ході «мирних» акцій протесту постраждали 162 співробітники міліції , більше 90 з них госпіталізовані з важкими травмами. Він також уточнив інформацію про вік потерпілих на Майдані в ніч на 30 листопада, сказавши , що тільки одному з них менше 17 років , але цим викликав лише шквал криків.

Коментуючи звинувачення в « продажу батьківщини » , він нагадав про невигідному газовому контракті , укладеному урядом Юлії Тимошенко : «Дорогі мої , скажіть , хто продав Україну , коли уклав кабальний контракт з Росією ... і знекровив фінансову систему України ? » Процес євроінтеграції , за його словами , уряд не звертало , а лише відклало , і наступного тижня заплановано візит української делегації до Брюсселя для переговорів.

Мова прем'єра з перших секунд супроводжувало скандування депутатами від опозиції слів « Україна » та «Відставка » , але незважаючи на шум , Микола Азаров зберігав спокій . Явні емоції він проявив , лише коли заговорив про захоплених адміністративних будівлях в Києві і блокуванні доступу в Кабмін , через що зранку він не зміг потрапити на роботу. За його словами , це безвідповідально з боку протестантів , так як ставить під загрозу ритмічність соціальних виплат.

Позиція лідерів фракцій була прогнозованою: глава УДАРу Віталій Кличко заявив , що громадяни втомилися від обіцянок , які чують вже багато років , і майдани по всій країні - тому підтвердження. Сергій Соболєв від « Батьківщини» закликав Миколу Азарова подати у відставку самостійно , не чекаючи відставки , і « покаятися » , а виступав від «Свободи» Олександр Сич зосередився на економічному становищі в країні. « Спад промпрізводства 5,6 % , борги казначейства - 90 млрд , борг по зарплаті - 1 млрд » , - перерахував він.

Депутат від ПР Володимир Олійник під скандування залу « Тушка ! » Чітко дав зрозуміти , що Партія регіонів не підтримає відставку уряду , оскільки це рішення може дестабілізувати ситуацію в економіці і в країні в цілому. «Я б ще зрозумів , якби ви взяли на себе відповідальність і запропонували очолити уряд. Але ви ставите сьогодні питання : чим гірше , тим краще » , - дорікнув він опонентів.

Певну інтригу містила позиція комуністів - напередодні , згідно з даними неофіційних джерел , на які посилалися ряд ЗМІ, вони обіцяли підтримку опозиціонерам . Лідер фракції Петро Симоненко почав виступ з того , що уряд , безумовно , заслуговує відставки , проте конкретно за проект постанови № 3692 його фракція голосувати не буде , тому що в ньому некоректно викладені причини цієї відставки . За його словами , опозиція ставить Кабміну зрив євроінтеграції , а вони , комуністи , завжди вважали це шкідливим для країни. Арсеній Яценюк одразу висловив готовність проголосувати за проект , запропонований комуністичною партією .

У підсумку проект № 3692 був провалений. Результат був зустрінутий оплесками членів уряду і депутатів від Партії регіонів і обуреними криками з боку опозиції. Микола Азаров встав з місця відразу ж після оголошення результату і залишив парламент .

Проект постанови про відставку Кабміну підтримав один депутат від Партії регіонів - Юрій Благодир . Пізніше глава фракції ПР у парламенті Олександр Єфремов сказав , що був обізнаний про цей намір і жалкує про нього , але в партії влади немає « кріпосного права». Рішення про те , як реагувати на такий демарш , прийматиметься фракцією - Єфремов його коментувати не став.

Відповідно до закону , цього року ініціювати відставку уряду Азарова вже неможливо.

Forbes публікує думки основних учасників процесу про те , як буде надалі розвиватися ситуація в країні.

Немає сенсу продовжувати роботу [ парламенту ] , оскільки жодна зі сторін не готова сьогодні до розгляду якихось законопроектів. Завтра самим логічним було б оголосити перерву для консультацій , зібрати і розробити спільну позицію. На майданах серйозні питання не вирішуються , там можна лише розпалити людей , а вирішуються вони за столом переговорів за участю професіоналів. Коли всі сторони сядуть за стіл переговорів і висловлять свої вимоги , буде знайдений предмет компромісу. Ми не раз в парламенті проходили досить складні ситуації , і думаю , і цього разу компроміс буде знайдений.

Наше завдання - іти мирним протестом до Адміністрації президента з вимогою до Віктора Януковича підписати указ про відставку уряду і оголосити дострокові президентські і парламентські вибори. Після того як підвладні сили в парламенті не проголосували за резолюцію недовіри уряду , ключ до вирішення політичної кризи - в руках президента Януковича. Це його персональна відповідальність , і ми повинні показати йому , що народ України , мирно вимагаючи цього біля Адміністрації президента , стоятиме до того моменту , поки рішення про відставку Азарова і про дострокові вибори не будуть прийняті. Кожної, хто закликає не до того , про що сказано на цьому Майдані - провокатор , і повинен передаватися в центральний штаб.