ua en ru

Київ проти "Газпрому" - в чому суть "довгої" гри

Україна не визнає санкцій за недобір газу. Експерти вважають, що це політика, в суд Росія навряд чи піде.

Україна не визнає пред'явлений їй «Газпромом» штраф у $ 7 млрд за недобір газу в минулому році за договором «імені Тимошенко» і платити його не збирається. Це єдине, що точно відомо з офіційних коментарів нашої влади з приводу недавньої заяви російського газового монополіста.

Глава нашої МЗС Леонід Кожара заявив, що Україна не завдала «Газпрому» ніяких прямих збитків, адже ми оплатили усе, що купили. Мова може йти тільки про упущену вигоду від зменшення продажів, але якщо росіяни знизять ціну до справедливої ​​(не секрет, що для нас газ дорожче, ніж для Німеччини, яка знаходиться далі від Росії. Ми закуповуємо по $ 432 за тис. куб. М, а вони по $ 346. - Авт.), ми купимо газу більше і доходи «Газпрому» виростуть. Що далі, поки неясно: «Газпром» ситуацію не коментує, хоча «м'яч» на його полі.
Експерти «Сьогодні» оцінили, як можуть розвиватися події. На думку, незалежного аналітика газового ринку Валентина Землянського, зроблено перший крок в довгій грі: «Росіяни вміють рахувати і розуміють, що їх претензії безпідставні, звідси і відсутність коментарів. У бюрократів це називається «запустити дурочку». Як роз'яснив Землянський, Україна мала право закупити в 2012 році від 33 до 41,7 млрд куб. м. Вона це зробила - 25 млрд взяв державний «Нафтогаз», 8 млрд - приватна компанія Дмитра Фірташа. У договорі сказано, що платити треба за газ, що зайшов на територію України, але це не означає, що весь його зобов'язаний купити «Нафтогаз».

«Суперечка має вирішуватися в Стокгольмському суді, але нам вигідно дочекатися, поки« Газпром »звернеться туди першим і подати зустрічний позов про перегляд газового договору, так більше шансів на успіх. А «Газпром» навряд чи піде в суд, він вже програв аналогічний позов німецької RWE. Вимога штрафу - спроба натиснути на Україну, аби домогтися від неї політичних поступок - продажу ГТС, вступу до Митного союзу », - вважає Землянський.

Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич впевнений, що поки немає юридичних підстав говорити про політичне підгрунтя штрафу: «У наявності економічну суперечку між двома госпструктур». А от експерт Олександр Гудима вважає, що «Газпром» серйозно занепокоєний нещодавнім підписанням Україною контракту з американською компанією «Шелл» на видобуток сланцевого газу і вживає відповідні кроки, щоб не втратити наш ринок, мовляв, заморозити контракт - знімемо претензії. На його думку, конфлікт з «Газпромом» вигідний і владі України, щоб зайвий раз підкреслити перед світовою спільнотою дискримінаційну суть газового договору, підписаного Тимошенко і домогтися його перегляду.

Політолог Вадим Карасьов каже, що в діях Росії видна стурбованість тим, що Україна почала диверсифікувати постачання газу: "Газпром" так знервовано відреагував на укладення договору з американською компанією з видобутку сланцевого газу, приславши платіжку про штраф. Тепер вони, по суті, не знають, що робити далі, адже глава «Газпрому» Олексій Міллер - не самостійна фігура, він чекає вказівок зверху. Прораховуються і варіанти судових розглядів, але у «Газпрому» немає чіткого розуміння, чи виграють вони Стокгольмський арбітраж. Наша перемога над «Газпромом» може стати пірровою, істотно погіршивши відносини з Росією. Доведеться шукати захист в Європі, а там теж зажадають серйозних поступок: вступити в ЄС, випустити Тимошенко і т.д. По суті, це не політика, а геополітика ».

Карасьов вважає, що ситуація проясниться до саміту «Україна-ЄС» (25 лютого), можливо, буде бесіда віч на віч президентів Януковича і Путіна. Поки обидві сторони офіційно говорять, що така зустріч не планується.