ua en ru

Баріста - професія і мистецтво.

Не любите каву? Просто ви не вмієте його готувати

Баріста - це людина, навколо якого постійно струмує аромат свіжозвареної кави. Це запах його професії. Точно так само, як від кондитера завжди пахне ванільним кремом, а парфумер наскрізь просочився запахами духів.

Слово "бариста" походить з італійської мови і спочатку означало просто "людини, що працює в барі". Але в сучасній практиці визначення цієї професії вилилося в більш вузьку категорію. З усіх барменів, що працюють за стійкою, тільки бариста вміє правильно приготувати і подати каву.

Для Росії це досить нова професія, але при цьому перспективна, так як культура споживання кави в країні за останній час значно зросла, що, у свою чергу, призвело до повсюдного відкриття кав'ярень.

Варто відзначити, професія бариста не так проста, як це може здатися на перший погляд, у варінні хорошої кави і приготуванні напоїв на його основі існує безліч нюансів. Щоб стати справжнім профі в цьому не легкому, але воістину творчій справі, необхідно пройти тренінг у школі бариста.

Звичайно, можна і вдома зазубрити назви сортів кави, але повною мірою оцінити всі відтінки смаку та аромату можна тільки на практиці при відвідуванні курсів.

Якими якостями, знаннями та навичками повинен володіти бариста?

Зрозуміло, в першу чергу майбутній майстер повинен розбиратися в сортах кави і в його «примхах». Потрібно розуміти, кава - дуже примхливий продукт. Вимагає особливої ​​обсмаження, легко вбирає сторонні запахи, а мелену каву не терпить довгого зберігання і з часом може розгубити частину свого аромату.

Та й ступінь помелу кави по-різному позначається на кінцевому смаку напою. Одним словом, необхідно уявляти собі весь процес, який проходять кавові зерна, перш ніж перетворитися на ароматний напій, що бадьорить.

Не менш важливим для бариста буде і розуміння пристрою, принципу дії та роботи кавомашини, адже по суті, бариста - це тандем людини і машини. Технологія варіння, правильна настройка температурних режимів і тиску грають не останню роль в насиченості смаку кави. І, звичайно ж, справжній бариста буде стежити за чистотою і станом апарату.

Кава чорний або з молоком, кава з вершками або з лікером, кавові коктейлі: справжній бариста вміє догодити будь-якому клієнту. Дійсний професіонал ставить перед собою завдання зробити так, щоб відвідувачеві сподобався не тільки смак напою, а й краса обслуговування. Тоді у нього виникне бажання частіше приходити в любиться кав'ярню.

Бариста готує порцію еспресо прямо перед очима відвідувача, і він у своєму роді артист. Його рухи швидкі і точні, і в той же час не позбавлені витонченості. Багаторазово повторюваний процес приготування кави вже давно доведений до автоматизму. Руки самі роблять свою роботу, а майстер між справою встигає привітно посміхнутися замовнику і перекинутися слівцем з постійним клієнтом.

Професія знавця приготування кавових напоїв ще порівняно молода, але висококласні фахівці дуже цінуються в ресторанному бізнесі. Для підвищення рівня майстерності бариста існують спеціальні семінари. Організацію навчання зазвичай беруть на себе великі постачальники кави.

Крім навчання на курсах та стажування, важливим у кар'єрі бариста є конкурси. Тут кожен прагне показати себе і отримати оцінку своїх професійних навичок.

Прискіпливе журі перевіряє майстерність конкурсантів за двома основними критеріями: дотримання технології приготування кави і його смакові якості. Крім цього, необхідно представити на суд фахівців напій, приготований за власним рецептом. Вдале участь у конкурсі відкриває перед молодим бариста можливість отримати роботу в престижних закладах з гідною оплатою.

Кавовий художник

Ніхто не стане заперечувати, що приготування хорошого смачної кави - це справжнє мистецтво. Але кілька років тому в такому мистецтві з'явилося особливий напрямок. Тепер вже вважається недостатнім просто подати клієнту відмінно зварений кава-латте. Особливий естетичний шарм привносить у цю справу намальований візерунок на молочній пінці.

Історія не зберегла нам імені тієї людини, який першим придумав малювати на каву. Спочатку бариста розважали відвідувачів тим, що малювали на пінці капучино простенькі фігури, але поступово малюнки ускладнювалися, перетворюючись на самостійний жанр "кавової графіки".

Тепер на поверхні напою можна побачити справжні композиції: квіти, зображення тварин, навіть портрети знаменитостей. Такий вид мистецтва отримав назву "латте-арт".

У багатьох країнах проводяться регулярні чемпіонати з латте-арту подаються напоїв. Кавові художники змагаються між собою у створенні нових технологій нанесення малюнків. А у виграші залишаємося всі ми - любителі ароматної кави, красиво поданого професійним бариста.