ua en ru

Азаров збирався до Москви на переговори, а поїхав як на війну

Тиха торгова війна триває. Азаров терміново відбув до Москви на переговори прем'єрів, але взяв з собою підкріплення - цілу делегацію з представників Кабміну і АП
Незважаючи на публічно оголошене перемир'я, торгова війна Росії з Україною триває. І Київ застосовує вже «важку артилерію», щоб її зупинити. Вчора Микола Азаров з одноденним візитом побував у Москві. Про те, що цей візит має відбутися ще 17 серпня, проте офіційно тоді ця інформація була спростована з поясненнями, що в такій поїздці на той момент не було необхідності. Тепер вона з'явилася.

Формально вчорашня зустріч значилася як переговори прем'єрів двох країн. Однак фактично до Москви вилетіла делегація як від Кабміну, так і від Банкової - до неї увійшли, крім віце-прем'єра Юрія Бойко, міністр юстиції (і фактичний представник Віктора Януковича в уряді) Олена Лукаш і радник президента з закордонних справ Андрій Гончарук (хоча в Кабміні відразу два спеца з цих питань - віце-прем'єр Костянтин Грищенко та глава МЗС Леонід Кожара). За словами прес-секретаря прем'єра Віталія Лук'яненка, основна мета візиту - обговорення питання торговельних відносин України та Росії після підписання нашою країною угоди про асоціацію з Євросоюзом і її вступу в європейську зону вільної торгівлі. Тобто поки ми пробуємо домовитися про схему: і вашим, і нашим, наполягаючи на тому, що Україна може будувати відносини і з ЄС, і з РФ.

Правда, поки, судячи з останніх заяв глави Росспоживстандарту Геннадія Онищенка, Росія відступати від свого бажання відбити Україну у Європи, не готова.

Крім того, є й більш близькі проблеми, ніж листопадове підписання договору з ЄС. Незважаючи на те що десять днів тому він начебто досяг угоди з нашим міністром АПК Миколою Присяжнюком з повернення продукції «Рошен» на російський ринок, претензії з боку кремлівського контролера не припиняються. Більше того, остання заява Онищенко було про те, що українському шоколаду не бачити московських прилавків ще роки три.

І це тільки те, що звучить публічно. Непублічно ж російська митниця, яка оголосила про закінчення особливого режиму для українського експорту, продовжує торгову війну іншими засобами. Далекобійники скаржаться, що сотні фур з українськими товарами тижнями очікують огляду, а турки або молдавани йдуть без перешкод. «Путін змінив тактику, оскільки зрозумів, що програє інформаційну війну, - сказав нам джерело в керівництві Партії Регіонів. - Формально зараз Ростаможня не має жодних обмежувальних циркулярів, але на практиці українські товари все одно стоять. Не проходять не тільки цукерки - стоять труби, добрива та багато іншого. Але більшість про це мовчить, тим більше що Кремль вже натякнув на скасування пільгової ціни газу для підприємств, які беруть його НЕ через «Нафтогаз». І це загрожує системною кризою більшої частини українського експорту ».

Ось це, власне, і було головним питанням вчорашніх прем'єрських переговорів. Не випадково у відповідь на заяву Дмитра Медведєва про готовність обговорити всі плюси і мінуси участі України в інтеграційних об'єднаннях Микола Азаров відповів, що вважає головною темою відновлення обсягів Українськоі-російського товарообігу.

Дотримуючись своєї миролюбної лінії, український прем'єр не став публічно заявляти про торгову війну, проте його прагнення відновити статус кво читалося між рядків.

Активізувався і Євросоюз. Як повідомили в офісі єврокомісара Штефана Фюле, сьогодні для переговорів з ним запрошений секретар РНБО Андрій Клюєв, а в четвер там же чекають трьох лідерів опозиції - Арсенія Яценюка, Віталія Кличка та Олега Тягнибока. Яценюк з Кличком також запрошені на спецзасідання комітету з іноземних справ Європарламенту в середу, який буде розглядати питання російсько-української торгової війни. Тягнибок не запрошений, оскільки заявив, що не збирається підтримувати Банкову навіть у питаннях євроінтеграції і торгової війни. Змовчала про цю війну і Юлія Тимошенко, яка до Дня незалежності опублікувала відразу два своїх послання.

Щоправда, в одному вона заявила, що питання євроінтеграції важливіше її звільнення.

«Війну зупинить тільки дзвінок Путіна»

Головний аргумент, який Україна намагається використовувати на переговорах у Москві, - наше знаходження в зоні вільної торгівлі СНД, що не дозволяє Росії застосовувати до українських товарів ряд обмежень, передбачених Митним союзом. «Наша позиція полягає в тому, що не можна протиставляти дві зони вільної торгівлі. Для України і та важлива, і інша, і тому питання стоїть так - необхідно максимально, по-партнерськи, узгодити всі режими, які виникають у разі дії і однієї, і іншої ЗВТ. Вони по суті не протиставляються, оскільки будуються на принципах СОТ », - пояснив напередодні візиту прес-секретар прем'єра Віталій Лук'яненко.

Втім, джерело в керівництві ПР вважає, що візит Азарова до Москви результатів, швидше за все, не дасть: «У той час як у нашої делегації широкі повноваження, Медведєв рішення приймати не може - він тільки передасть наші пропозиції Путіну. У цьому питанні все залежить тільки від нього. Війну може зупинити лише дзвінок Путіна на митницю або Онищенко. А він не подзвонить, мабуть, поки Україна не змінить курс ».
«Азаров не може не розуміти, що питання торговельної війни може бути вирішене тільки за допомогою кардинальних поступок - наприклад, відмови від ратифікації третього енергопакету Європейської хартії та створення газотранспортного консорціуму, - вважає політолог Михайло Погребинський. - Однак на цих переговорах такий масштабний питання вирішене бути не може, так як вимагає, по-перше, згоди Путіна, по-друге, гарантій від України, що обіцянка буде виконана ».