Тепло як безпека. Як українцям отримати допомогу на перезимування

Тепло як безпека. Як українцям отримати допомогу на перезимування Фото: Запасання дровами на зиму (gettyimages.com)

Українці, які постраждали від воєнних дій, можуть отримати допомогу на перезимування від української благодійної організації Карітас України.

Вразливим категоріям людей можуть допомогти з придбанням палива або оплатою комунальних послуг, розповів РБК-Україна директор департаменту гуманітарного реагування Карітасу України Григорій Селещук.

Допомога українцям на зиму: на паливо та оплату комунальних послуг

Українці, які постраждали від війни та належать до найбільш вразливих категорій, можуть звертатися в Карітас України за допомогою на перезимування. У фонді є два види такої допомоги:

 1. Грошова допомога на оплату комунальних послуг передбачена як для людей, які проживають як у квартирах, так і в приватних будинках.

"Ця сума має забезпечити повністю оплату комунальних послуг – з розрахунку від 1800 гривень на місяць упродовж 3-4 місяців, приблизно 5-6 тисяч гривень на опалювальний період", – розповідає Григорій Селещук.

 1. Кошти на придбання палива виділяють, якщо люди опалюють не газом, а дровами чи вугіллям.

"В такому випадку ми або закуповуємо тверде паливо і привозимо людям, або видаємо грошовий грант, якщо вони можуть самі організувати покупку і доставку. Розраховуємо, щоб вистачало на зиму – 5-6 тон твердого палива", – уточнює фахівець.

Тепло як безпека. Як українцям отримати допомогу на перезимуванняФото: Постраждалим людям привозять тверде паливо або надають кошти на придбання (gettyimages.com)

На перезимування є й інші види допомоги: виділення коштів на придбання теплих речей, постільної білизни, речей для облаштування побуту. Також Карітас опікується 198 прихистками по всій території України, де люди можуть перезимувати у комфортних і гідних умовах.

"У нас не дублюється той самий вид допомоги, але допускається комплексна допомога – якщо це велика багатодітна родина, то ми можемо виділити кошти на оренду сільського будинку, забезпечити дровами та продуктами харчуванням. Тобто родина отримує всі три види допомоги", – звертає увагу Григорій Селещук.

В яких регіонах можна отримати допомогу на перезимування

Грошові гранти на оплату комунальних послуг та придбання твердого можна отримати в таких областях:

 • Полтавській;
 • Київській;
 • Запорізькій;
 • Дніпропетровській;
 • Харківській;
 • Миколаївській.

В інших регіонах таку допомогу вже роздали, там наразі більше нічого не передбачено, зауважують в Карітасі України.

Тепло як безпека. Як українцям отримати допомогу на перезимуванняФото: Переселенці в Запоріжжі (gettyimages.com)

Критерії на отримання допомоги від Карітас Україна: хто може претендувати

У Карітас України за 10 місяців 2022 року надали понад 3 млн 700 тисяч гуманітарних послуг для 2 млн 250 тисяч людей в Україні. Фонд має 42 осередки по всій країні, також залучені 450 парафій УГКЦ.

Для того, щоб претендувати на допомогу, треба відповідати критеріям вразливості, зазначає Григорій Селещук.

"Є цільова група: внутрішньо переміщені особи; мешканці деокупованих територій; люди, в яких пошкоджене обстрілами житло; ті, хто проживають поблизу зони активних бойових дій на підконтрольних Україні територіях", – пояснює він.

Але є також критерії вразливості:

 • багатодітні сім'ї;
 • люди з інвалідністю або хронічними хворобами;
 • самотні літні люди;
 • одинокі матері і батьки.

"Ці критерії є маркерами пріоритетності надання допомоги, тобто в першу чергу допомогу отримають люди, які мають не один критерій вразливості, а два. Наприклад, якщо у багатодітній сім'ї є дитина з інвалідністю. Насправді зараз більшість допомоги призначається тим, хто має два критерії вразливості", –зазначає фахівець.

Тепло як безпека. Як українцям отримати допомогу на перезимування

Фото: Деокуповане село в Херсонській області (gettyimages.com)

У Карітас сформована система попередньої реєстрації для отримання допомоги, коли люди звертаються на гарячу лінію чи приходять в один з осередків.

"Якщо критеріїв вразливості немає, зразу кажемо, що зараз, на жаль, допомогти не можемо. Намагаємося, щоб допомогу в першу чергу отримали ті, хто найбільше її потребує. Потребуючих дуже багато, хотілося б допомагати всім, але усвідомлюємо, що всім допомогти не зможемо", – зауважує Григорій Селещук.

Грошову допомогу людина отримує на картку через 3-4 дні. Проте, реєстрація на цю допомогу відбувається лише в осередку Карітас.

"Зараз шахраї активно спекулюють на людському горі, тому багато шахрайських чат-ботів, які нібито реєструють онлайн на грошову допомогу від імені Карітасу, а насправді знімають гроші з карток довірливих людей, які знаходяться у біді і стресі. Тому вкотре наголошуємо, Карітас надає грошову допомогу лише через оформлення документів у своїх осередках", – каже наш співрозмовник.

Нагадаємо, ми писали, що на Львівщині відкривають сучасний прихисток для переселенців.