ua en ru

Таке укриття найкраще захищає від повітряних атак Росії: де буде найбільш безпечно

Таке укриття найкраще захищає від повітряних атак Росії: де буде найбільш безпечно Яке укриття найбільш надійне (фото: РБК-Україна / Віталій Носач)
Автор: Юлія Гаюк

За той час, поки триває повномасштабна війна в Україні, тема укриттів цивільного захисту досі актуальна. Облаштовані в житлових будинках чи навчальних закладах, вони не завжди надають повний захист.

РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на слова кандидатки технічних наук і викладачки Національного авіаційного університету Тетяна Жидкова в ефірі Українського Радіо.

Яке укриття найбільш надійне

Експертка зазначає, що такого укриття, яке захистило б на всі 100%, в Україні немає. У нормах чітко прописано, що немає захисту від уламків, прямого влучання чи вибухової хвилі.

Тому враховуючи всі вимоги, станції метрополітену є найбільш надійними місцями захисту під час повітряних атак.

"Метро, особливо глибокого залягання - єдине справді надійне укриття. Якщо це кількаповерховий підземний паркінг, то в нижньому поверсі такого підземного паркінгу буде більш-менш надійно", - каже Жидкова.

Наразі в Україні вже розробляють проєкти безпечних укриттів у паркінгах. Викладачка наводить приклад розробок у Львові, де в підземних паркінгах відводять окреме закрите та опалювальне приміщення із запасами води та їжі, а також туалетом.

Де можна сховатися, крім метро

За словами фахівця, більш-менш надійні укриття є в "сталінках", які були побудовані до 1956 року. Хоча вони не комфортні, але надійні та захищені.

Існує також варіант укриття на зупинках. Вони не захищають від уламків і вибухової хвилі, але перебувають у відкритому доступі.

"Ці укриття, які є на зупинках, можуть бути прибудовані до кав'ярні. Коли тривога, працівники кав'ярні відчиняють це укриття. Коли тривоги немає, зачиняють. Перекривається це приміщення разом із туалетом і люди можуть там ховатися", - розповідає Тетяна.

Вона додає, що захищеними також є храми, адже там завжди є підземний поверх.

Чи безпечні багатоповерхівки

У новобудовах однозначно потрібно робити підземні поверхи, наголошує спеціаліст.

Крім правила двох стін, безпечними можуть бути приміщення біля ліфта, ліфтовий хол і коридори біля сходів, простір навколо ліфтової шахти й ті приміщення у квартирі, які розташовані близько до шахти ліфта.