Які копчені продукти можна їсти, а яких - краще уникати за будь-яку ціну
Копчені продукти є доволі популярними через свій насичений смак та особливий аромат. Але рівень їхньої корисності залежить від способу приготування.
Про те, які копчені продукти можна їсти, а від яких краще відмовитись, пише РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію нутриціолога Анастасії Голобородько в Telegram.
Що треба знати про копчені продукти
"Споживання копчених продуктів є причиною підвищеного надходження ПАВ в організм. ПАВ - продукти розпаду при горінні. Не всі виробники контролюють склад диму", - каже експерт.
Вона радить вибирати продукти холодного копчення. Для цього варто поцікавиться, як саме виробник обробляє продукти та чи використовує якісну деревину для копчення.
"Вибирайте товстошкіру рибу холодного копчення, а не тонкошкіру гарячого. Крім самих амінокислот, інші мікронутрієнти під впливом гарячого копчення руйнуються. Продукти розпаду димлення та ПАВ накопичуються. А холодне копчення риб із щільною шкіркою - годиться. Такий продукт зберігає поживну цінність, жирні корисні кислоти не руйнуються, накопичення ПАВ зовсім чи майже не відбувається", - пояснює Голобородько.
За словами нутриціолога, коптильна рідина має більше негативних побічних дій, ніж у неконтрольоване швидке гаряче кочення. Речовини з рідкого диму блокують ферментну систему, пригнічують роботу печінки та нирок, можуть спровокувати виразку/гастрит/панкреатит, а накопичення цих шкідливих речовин може навіть спровокувати онкологію.
Які копчені продукти можна купувати:
- тільки холодного копчення
- натурального виробництва - у продукту має бути легкий запах копчення і приємний деревний аромат
- якщо продукт упакований і, крім солі та прянощів, у складі зазначені Е, підсилювачі смаку або барвник, консервант - є висока ймовірність застосування коптильної рідини
- ненормальні та нездорові продукти копчення завжди мають яскравий колір: червоний, цегляний, бордовий - у м'яса, помаранчевий, жовтий - у риб
- продукт натурального копчення не має яскравого кольору і завжди трохи пахне деревиною
- копчені продукти треба їсти якомога рідше
"Важливо використовувати принципи обмеження введення поліциклічних ароматичних вуглеводнів (ПАВ) на завершальному етапі приготування харчових продуктів. Бо ПАВ є можливими канцерогенами, що утворюються під час спалювання палива у процесах копчення та прямого сушіння, які використовуються для приготування продуктів", - каже Голобородько.
Читайте також про те, які продукти покращують травлення та імунітет.
Раніше ми писали про те, який продукт провокує інсульт.
Цей матеріал призначений для загальноосвітніх цілей і його не слід використовувати для постановки медичних діагнозів чи самолікування. Наша мета - надати читачам точну інформацію про симптоми, причини і методи виявлення захворювань. РБК-Україна не несе відповідальність за будь-які діагнози, які можуть бути поставлені читачами на основі матеріалів з цього ресурсу. Ми рекомендуємо не займатися самолікуванням, і у разі будь-яких занепокоєнь стосовно здоров'я звернутися до лікаря.