Іван-дурень і нероба Ємеля: як російські казки виховують покоління рабів
Народні казки відображають ментальність етносу та здатні багато розповісти про спосіб мислення та модель поведінки його представників. Цей епос закладає дитині норми, які прийняті у суспільстві.
Первинне призначення казки - навчити дитину розрізняти добро та зло, показати, як належно поводитись, що можна і не можна робити.
Натомість у російських народних казках присутнє насилля, невігластво й навіть згадки про алкоголь. Цілі покоління виховують на народних героях - Івану-дурневі, неробі Ємелі чи солдаті-п'яниці.
Про те, як по казках можна зрозуміти ментальність росіян, розповів професор і доктор філологічних наук Святослав Пилипчук у програмі "Історія обману". Науковець проаналізував їхні народні казки і персонажів, які є ідеалами для їхнього суспільства.
Що казки можуть розповісти про ментальність народу
"Казка є дзеркалом, яке відображає життя суспільства і показує, чим воно "дихає" і що для нього є важливим та цінним", - каже Пилипчук.
Науковці зараз активно вивчають етнопсихологію та етноментальність. Тобто ті риси, які притаманні окремій нації у поведінці та світогляді. Їх визначають на основі фольклору.
"Казка є дуже важливим маркером для того, аби зрозуміти, ментальність кожного народу. Навіть запозичуючи відомий мотив, у казки все одно у певних штрихах і деталях буде проявлятися психологія того народу", - стверджує науковець.
Нація адаптує певні сюжети під свої реалії, які найближчі до її ментальності.
"У російських казках часто зустрічається вбивство, насильство - і це толерується. Тобто у їхньому суспільстві воно є прийнятним", - наголошує Пилипчук.
Професор пояснює, якої поведінки вчать дітей російські казки.
Казка про неробу Ємелю
Однією із улюблених у росіян є казка про Ємелю неробу. Цей персонаж зловив чарівну щуку і вона виконує всі його бажання.
Як тільки Ємеля упіймав щуку, то забажав, щоб вона зробила так, аби відра з річки самі йшли додому.
"І що ми бачимо? Ємеля йде гордо по селу, сусіди дивляться, але він на них навіть не зважає. Це людина, яка має вже певну владу і інструмент, який вивищує з поміж інших, він не зважає на решту. І цей момент ми також бачимо в російському суспільстві. Люди, які чогось досягли в житті - не зважають на інших", - каже дослідник.
Ємеля вчить дітей моделі поведінки, що можна мати благо не працюючи, не докладаючи сили. Тобто хтось це мусить дати.
Ємеля і чарівна щука (скриншот)
"Такий ідеал героя популяризується і він є зразком для наслідування для інших. Діти, які слухають цю казку, розуміють, що не мусять докладати жодних зусиль, щоб досягти успіху в житті", - пояснює професор.
При цьому в поведінці Ємелі простежується й жорстокість. Персонаж наказує санам їхати через місто, не зважаючи на натовп.
"Ємеля просто вбиває цих людей. Діти, слухаючи цю казку, думатимуть, що це дозволено - значить можна забирати чуже життя", - додає Пилипчук.
І цей злочин по сюжету ніяк не карається. А в кінці казки він ще й стає царем.
Казка про Івана-дурня
"В Росії проводили соцопитування про те, хто є улюбленим казковим героєм і Іван дурень отримав першість", - розповідає професор.
За словами Пилипчука, такий герой для росіян є логічним. У їхньому суспільстві завжди була централізація влади. Там завжди намагались зробити так, щоб людина не відчувала суб'єктності і своєї важливості у суспільстві.
"Що скаже "государь", те й будуть робити. Тобто нема ініціативності", - пояснює експерт.
Іван-дурень уособлює зручну для царя-батюшки сіру масу, якою дуже легко управляти. Їм наказують йти на війну, вони йдуть безвідмовно і вбивають за наказом.
Солдат-п'яниця у казках
Також у російських народних казках часто фігурує персонаж - солдат. Натомість в українських казках такий герой практично відсутній.
"Для російського суспільства солдафонство було прийнятним. І це було величезна верства, яка відігравала важливу роль, бо постійно були завоювання. І носієм якої ж моралі може бути солдат? Жодної!" - каже Пилипчук.
При цьому часто такий персонаж є п'яницею. Тобто навіть у дитячих казках присутні сцени із розпивання алкоголю. І для росіян, які виросли на цих казках, це не викликає здивування.
"Якщо в українській казці ви не зустрінете й натяку на горілку, то в російській деталізовано, як горілка ллється літрами. Знову ж таки на підсвідомому рівні дитині закладають, що це нормально", - зауважує дослідник.
Також у російських народних казках завжди фігурують гроші - для їхнього народу це одна із найбільших цінностей.
"Суспільство, в якому влада і гроші є провідними цінностями, - приречене", - наголошує Пилипчук.
Раніше ми розповідали про те, чому російські мультики шкодять дітям, навіть коли перекладені українською мовою.
Читайте також про те, яких українських митців привласнила Росія і видавала за своїх.