ua en ru

Доба на планеті стане довшою. Цей процес, що прискорюється, на Землі може уповільнити її обертання

Доба на планеті стане довшою. Цей процес, що прискорюється, на Землі може уповільнити її обертання Танення льодів може уповільнити обертання Землі, і доба стане трохи довшою (фото: Unsplash)

Глобальна зміна клімату має безліч наслідків, найчастіше пов'язаних із погодними явищами та катаклізмами. Проте в Інституті океанографії Каліфорнійського університету в Сан-Дієго виявили несподіваний ефект цього процесу. Геофізики вивчали обертання Землі та її зв'язок із таненням полярних льодів.

Про це пише РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на британський щотижневий науковий журнал Nature .

Чому доба на Землі стане довшою

Зміна клімату призводить до зменшення крижаних шапок у Гренландії та Антарктиді, що спричиняє перерозподіл маси Землі. Навіть невеликі зміни можуть впливати на кутову швидкість її обертання.

Вчені Інституту океанографії Каліфорнійського університету в Сан-Дієго виявили, що це може призвести до додавання негативної високосної секунди до Всесвітнього координованого часу (UTC) вже в 2029 році.

Хоча одна секунда здається незначною, висока точність синхронізації часу потрібна у багатьох сферах, включаючи комп'ютерні мережі та фінансові ринки. Для глобальної координації людство використовує стандартизований час UTC.

Воно обчислюється з використанням приблизно 450 надточних атомних годинників, які забезпечують дуже високу стабільність вимірів. Однак швидкість обертання Землі не така рівномірна, і високосні секунди додаються в UTC періодично для компенсації цієї розбіжності.

В останні десятиліття обертання Землі прискорювалося, і востаннє високосну секунду додавали в 2016 році.

Автори роботи нагадують про так звану "проблему Y2K". Наприкінці 1990-х у світі наростала паніка з приводу переходу до нового тисячоліття, оскільки комп'ютерні системи могли дати збій під час переходу на 2000 рік. Насправді ж помітних труднощів не виникло.

Тепер, з урахуванням змін параметрів обертання Землі, постає питання про можливість додавання негативної високосної секунди, що може викликати проблеми у світовій комунікації, оскільки подібна процедура не проводилася і не тестувалася раніше.

Деякі світові системи, що передбачають додавання секунди, не передбачають її віднімання. Якщо виникне розсинхронізація, то у світовій комунікації можуть статися збої.