ua en ru

Кібернетик сказав, чи може ШІ знищити людство

Кібернетик сказав, чи може ШІ знищити людство Чи загрожує ШІ людству (фото: Freepik)

Розвиток штучного інтелекту набирає шалених темпів. Ледь не щомісяця із його допомогою науковцям вдається робити важливі відкриття. Але такий стрімкий прогрес цих новітніх технологій багатьох лякає - мовляв, ШІ може вийти з-під контролю та знищити людство.

Про те, чи є реальні загрози для людей від ШІ, розповів завідувач відділу теорії цифрових автоматів Інституту кібернетики імені В. Глушкова НАН України, доктор фіз.-мат. наук Олександр Летичевський ексклюзивно в інтерв'ю РБК-Україна.

Чи може розвиток штучного інтелекту знищити людство

"Людство можна буде цивілізаційно знищити, якщо ШІ активно братиме участь у соцмережах і впливатиме на пересічних користувачів. На яку ступінь ми йому дозволимо втручатися у життя людства, так це і буде. Бо якщо ми йому дозволимо запускати ракети і давати такі рішення на основі штучного інтелекту, тоді звичайно - це небезпека", - говорить вчений.

Втім Летичевський додає, що теорії про те, що з'являться якісь фантастичні роботи, які будуть все знищувати - далекі до реалізації.

"Хоча вже є випадок, коли робот на складі помилково сприйняв людину за товар і розчавив її своїм маніпулятором. Тому це все не має контролюватись виключно статистичним підходом. Якщо хтось це дозволить, то це буде злочин", - наголошує кібернетик.

Він також зазначає, що нейронні мережі, які погано натреновані, роблять помилки і вони ще будуть траплятись, бо технологія ще вдосконалюється.

Чи треба контролювати розвиток ШІ

"Треба контролювати такі продукти і сертифікувати. Chat GPT не є небезпечним, але люди починають йому уже довіряти, але там є такі явища, як галюцинації - вигадані факти і події. Я його запитав якось, чи знає він про мою статтю про слонів, а він почав про неї щось розказувати, хоч у мене ніколи не було такої статті", - додає вчений.

Летичевський наголошує, що системи ШІ треба ліцензувати так само як ліки чи атракціони. Вони мають бути безпечними для того, щоб їх використовували у різних галузях.

"З чат-ботами можна створити багато акаунтів у соцмережах і вони агітуватимуть людей за певні політичні партії або підбурюватимуть до неправомірних дій. Люди емоційно сперечаються, ображають одне одного, а чат-бот толерантний, він акуратно нав'язуватиме свою думку. А це вже напад на демократію. Це серйозна штука. Тому це треба відстежувати і все сертифікувати, бо це вплив на загальну свідомість у соцмережах", - пояснює вчений.

Також він додає, що люди робитимуть нові винаходи на основі ШІ і з часом він впливатиме на всі сфери нашої діяльності.