ua en ru

Продаж ліків на АЗС та пошті: експерт назвав головні ризики нової ініціативи

09:20 31.03.2026 Вт
3 хв
Ініціатива з продажу ліків поза аптеками приховує більше ризиків, ніж здається на перший погляд
Продаж ліків на АЗС та пошті: експерт назвав головні ризики нової ініціативи Експерт назвав ризики нової системи реалізації медикаментів (фото: freepik.com)

Впровадження реалізації безрецептурних лікарських засобів через мережі автозаправних станцій та поштові відділення потребує детального аналізу ризиків та адаптації до директив ЄС.

Про це пише РБК-Україна з посиланням на інтерв’ю голови правління Всеукраїнської фармацевтичної палати, члена Ради Міжнародної федерації фармацевтів (FIP) Олега Клімова для OBOZ.UA.

За словами експерта, попри прагнення України до гармонізації законодавства з нормами Євросоюзу, поточні ініціативи щодо лібералізації фармринку мають суттєві розбіжності з практиками країн-членів ЄС.

Клімов зауважує, що у країнах Європи продаж медикаментів за межами аптек є чітко регламентованим процесом. Зокрема, на АЗС дозволено реалізацію обмеженого переліку препаратів у спеціальних малоформатних упаковках.

"В Європейському Союзі продаж ліків конкретно на автозаправних станціях - це обмежений перелік, 25-30 найменувань. Друге дуже важливе - це обмежена кількість таблеток в упаковці. Третє - там великими буквами покупцю доводиться застереження, що така-то доза не має бути перевищена", - пояснює експерт.

Він підкреслив, що в Україні пропонується реалізація безрецептурних засобів у звичайних упаковках, що за відсутності фахової консультації фармацевта створює ризики випадкового передозування та важких побічних ефектів.

Зокрема, безконтрольне вживання популярних знеболювальних може призвести до ураження печінки або шлункових кровотеч.

"Фармацевт - це останній фільтр від того, щоб пацієнт не отримав, не дай Бог, неякісні і не ті ліки. Останній фільтр в системі охорони здоров'я. Тут його вирвали, лікаря взагалі тут нема", - наголосив Клімов.

Окрему увагу голова Фармпалати приділив питанню логістики через поштові відділення.

За його словами, у ЄС пошта працює виключно як доставка: пацієнт оплачує замовлення онлайн у ліцензованій аптеці, а поштовий оператор лише транспортує товар.

В Україні ж, на думку експерта, створюється "квазімодель", де поштові точки фактично стають місцями продажу, що ускладнює контроль якості та зберігання.

Він також висловив занепокоєння через відміну певних умов зберігання ліків на заправках та відсутність уповноважених осіб у кожній точці продажу, що може призвести до втрати ефективності препаратів через неналежний температурний режим.

Увага: Цей матеріал має виключно загальноосвітній характер і не є медичною консультацією. Інформація призначена для ознайомлення з можливими симптомами, причинами та методами виявлення захворювань, але не повинна використовуватись для самодіагностики або самолікування. РБК-Україна не несе відповідальності за діагнози, поставлені на основі матеріалів сайту. У разі проблем зі здоров’ям обов’язково зверніться до кваліфікованого лікаря.

Або читайте нас там, де вам зручно!
Більше по темі: