ua en ru

Підтверджень претензій до сервісу Fondy щодо загрози нацбезпеці немає, - Forbes

Підтверджень претензій до сервісу Fondy щодо загрози нацбезпеці немає, - Forbes Фото: підтверджень претензій до сервісу Fondy щодо загрози нацбезпеці немає (facebook com)

Служба безпеки України публічно не надавала підтверджень того, що платіжний сервіс Fondy становить загрозу національній безпеці України. При цьому Національний банк не позбавляв сервіс ліцензії, а позбавив доступу до систем Visa та Mastercard.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на розслідування Forbes.

За даними видання, однією з причин рішення НБУ можуть бути підозри в "міскодингу", тобто змінах справжнього призначення платежів. Такий підхід частіше пов’язують з гральним бізнесом, з яким Fondy не співпрацює.

Як дізнався Forbes, регулятор побачив ознаки, що сервіс міг використовуватися різними компаніями для того, аби видавати за P2P-перекази платежі за послуги чи товари. Яскравий приклад - сервіси таксі, де водії можуть отримувати гонорари за поїздку прямим переказом з картки на картку.

Власниця Fondy Валерія Вагоровська у письмовому коментарі заперечує, що Fondy будь-коли здійснював маскування реального призначення платежів, зокрема тих, що здійснювали сервіси таксі (компанія співпрацювала з Uklon. - Forbes).

На прикладі таксі Вагоровська каже, що призначення платежу завжди зазначалось виключно як "оплата послуг таксі". "Кошти йшли на рахунки клієнтів Fondy або платіжні картки, емітовані українськими банками, тобто виключно в межах банківської системи України, і це легко перевірити", - додає вона.

Як підтвердження цим словам прес-служба Fondy надала дві квитанції про оплату послуг в Uklon у середині та наприкінці лютого, де дійсно отримувачем вказано саме цю компанію (а не фізичну особу, як було б у разі P2P-переказів).

Примітно, що минулого року НБУ вивів з ринку кілька банків через аналогічну проблему, але не мав жодних претензій до Fondy й поновив сервісу ліцензію.

Серед інших підозр - робота у РФ чи проведення платежів у невизнаній ДНР. Утім, з цього питання команда Forbes цитує надані їй судові рішення за попередні роки, які спростовують такі звинувачення:

"До прикладу, у березні 2016-го Вищий господарський суд не став піддавати сумніву висновки судів нижчих інстанцій, що власниця Fondy не має стосунку до компанії ДПС та сервісу W1. Причетність цієї юрособи до фінансування терористичних організацій також не доведено", - йдеться в публікації.

У той самий час Forbes звертає увагу, що, попри відсутність доказів проти Fondy, рішення НБУ щодо призупинення доступу до систем Visa та Mastercard, негативно вплинуло на угоду з продажу сервісу іноземному інвестору, при тому що, за словами джерела Forbes в Нацбанку, сам намір регулятор сприймав позитивно.

Водночас власниця Fondy Валерія Вагоровська вважає, що "за відсутності чітких доказів, заблокована не тільки вагома міжнародна інвестиція у фінансовий ринок України, але й паралізований весь бізнес Fondy в Україні". За її словами, ситуація виглядає як прояв чергового тиску на бізнес з боку силових структур.