Пенсії військовослужбовцям: які є види та як нараховуються
Люди, які перебували на військовій службі мають право на виплату відповідних соціальних виплат. Однією з них є пенсійне забезпечення для осіб, що були звільнених із військової служби.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Міністерство соціальної політики України.
Умови, розміри та порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Види пенсії:
- за вислугу років,
- по інвалідності,
- в разі втрати годувальника.
Умови призначення
Пенсії за вислугу років
Цей вид пенсійного забезпечення отримують особи після звільнення зі служби, незалежно від віку, при наявності календарної вислуги 25 років і більше.
Або при досягненні на день звільнення зі служби 45 річного віку, за наявності 25 років і більше страхового стажу з яких не менше 12 років 6 місяців становить служба в силових структурах.
Пенсії по інвалідності
На пенсію по інвалідності можуть розраховувати люди, що були звільнені зі служби, незалежно від віку та тривалості служби в разі, якщо інвалідність настала:
- в період проходження служби,
- не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби,
- пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби.
Пенсії в разі втрати годувальника
Дані соцвиплати призначаються непрацездатним членам сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби.
Водночас сім’ям пенсіонерів, якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати.
Обчислення пенсій
Пенсії обчислюються у відсотках від:
- розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням,
- процентну надбавку за вислугу років,
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
За вислугу років
Доплати нараховуються особам, які мають вислугу 20 років і більше.
-
за вислугу 20 років - 50 відсотків,
-
звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я, особам, звільненим зі служби в поліції, звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення,
-
за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 відсотки відповідних сум грошового забезпечення,
-
особам, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України за страховий стаж 25 років - 50 відсотків і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 відсоток,
-
особам, які звільняються зі служби у зв’язку з реформуванням Збройних Сил України за вислугу 20 років - 50 відсотків зі збільшенням цього розміру на 3 відсотки за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 відсотків.
Максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 процентів, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, – 100 процентів, до категорії 2, – 95 процентів.
По інвалідності
Особам з інвалідністю внаслідок війни:
- I групи - 100 процентів,
- II групи - 80 процентів,
- III групи - 60 процентів заробітку.
Іншим особам з інвалідністю
- I групи - 70 процентів,
- II групи - 60 процентів,
- III групи - 40 процентів заробітку.
Нагадаємо, раніше ми пояснювали, що робити, якщо ви втратили або пошкодили посвідчення УБД.
До того ж ми повідомляли, як наразі отримати статус учасника бойових дій.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.